Karbul Su Arıtma Cihazı

Sert Su İle Yumuşak Su Arasındaki Farklar Nelerdir

Sert Su İle Yumuşak Su Arasındaki Farklar Nelerdir

Sert sular ve yumuşak sular kullanıcılar tarafından sıklıkla karıştırılmış olsa da birbirleri arasında farklar vardır. Ayrıca sert ve yumuşak sular kullanıcılarına göstermiş oldukları etkileri bakımında da değişiklik gösterir. Sert sular, içerisinde bol miktarda magnezyum, kalsiyum ve yüksek miktarda çözünürlüğe uğramış mineraller bulundurur. Durumun böyle olması sert suların doğal hali ile içilebilmesi için uygun değildir. Bu sebep ile daha yumuşak bir yapıya sahip olan doğal sular tercih edilir. Sert sular genellikle kireç taşlarının bulunduğu kısımdan çıkarlar. Öyle ki kireç taşları bol miktarda kalsiyum ve magnezyum içeren ürünlerdir. 

Sert suların aksine yumuşak yapılı sular, yüksek oranda sodyum, oldukça az miktarda da kalsiyum ve magnezyum içerirler. Yaşam alanlarında günlük olarak sık kullanıma sahip olan sular genellikle sert sulardır. Sert sular su arıtma ve yumuşatma cihazları sayesinde kullanılabilir hale getirilir. Bu cihazlar sayesinde sular hem arıtılır hem de temizleme işlemini görmüş olurlar. Ayrıca arıtma ve yumuşatma cihazları sayesinde suyun içerisinde bulunan kimyasallar yok edilerek su yumuşatılır.

Sert Suyun Etkileri

Sert sular insan sağlığı açısından oldukça tehlikeli ve olumsuz sonuçlar doğurabilecek hastalıklara sebep olabilir. Özellikle böbrek ve dolaşım sistemine büyük zararlar verirler. Bunun yanı sıra yaşam alanlarında sıklıkla kullanıma sahip olan bulaşık ve banyolarda leke oluşumuna, diğer ev aletlerinin bozulmasına da sebebiyet verebilir. Sert sular tesisatın tıkanmasına neden olacak kazanlarda ısı kışını bozan ve ısınma yaratan tortu, kireç gibi kalıntıların oluşumunu da sağlar. Ayrıca sert sular, PVC borularında kireç tıkanmalarına, suyun akışının azalmasına, duş başlıklarının tıkanmasına ve saçın sertleşmesine de yol açar. 

Sert sular su ısıtıcıları, kahve makineleri gibi su ile doğrudan temas eden teknolojik ürünlerin kullanım ömrünü de kısaltır. Yaşam alanlarında sert suyun anlaşılması için ellerin sabun ile yıkanması ve yıkanan çamaşırlara dikkat edilmesi yeterlidir. Yıkanan çamaşırlar sert bir yapıya sahip ve eller sabun ile yıkandığı halde köpürme yaşanmıyor ise suyun sert olduğundan emin olunabilir. Yumuşak sular da bu olumsuzluklar yaşanmaz.

Hangi Su Tercih Edilmelidir?

Yaşam alanlarında kullanılan teknolojik aletlerin uzun ömürlülüğü ve insan sağlığı açısından kullanılması en ideal sular yumuşak sulardır. Yumuşak sular hem içme hem de kullanım için en sağlıklı seçimlerdir. Buna rağmen yaşam alanlarında kullanılan şehir suları yüksek sertliktedir. Bu sebep ile arıtma veya yumuşatma cihazlarının kullanımı gerekli hale gelir. 
Ayrıca kullanılan bu cihazlar ile bakterilerin ve tortuların da sudan arınması sağlanır. Su arıtma ve yumuşatma cihazları birçok farklı çeşitte üretilirler. Bu anlamda kişinin isteğine bağlı olarak sadece musluğa takılıp içme suyu olarak veya ortamın genel su hattına takılarak tüm suların arıtılması sağlanabilir. 

Yaşam alanlarında yumuşak su olmasını sağlayan arıtma ve yumuşatma cihazları özellikle son yıllarda büyük bir ilgi görmeye başlamıştır. Bu cihazlar sayesinde sert suyun sebebiyet verdiği birçok olumsuzluk engellenmiş olur. Yüksek teknoloji ile üretilmiş olan bu cihazlar, doğru kullanım, bakım ve temizlik ile uzun yıllar boyunca kullanım için uygundur. 

Su Arıtma Cihazlarının Avantajları

Teknolojinin gelişimi ile birlikte insan hayatına giren birçok değişikliklerden birtanesi de su arıtma cihazlarıdır. Su arıtma cihazları son yıllarda hemen hemen tüm evlerde rastlayabilmek mümkün. Su arıtma cihazları içerisinde bulunan filtreler ve süzgeçler sayesinde su içerisindeki bakterilerin, mikrobiyolojik hücrelerin, tortuların ve kimyasallar maddelerin arıtılmasını sağlar. Bu sayede insan sağlığında ciddi problemler eyol açabilecek sorunlar ortadan kalkmış olur. Ayrıca depolama sistemleri sayesinde elde edilen temiz suyun dinlendirilmesinde de yardımcı olurlar. 

En İyi Su Arıtma Cihazı Nasıl Seçilir?

Yaşam alanlarında kullanılan su arıtma cihazları kalite, cihazın uzun ömürlü kullanıma sahip olmasının yanı sıra elde edilen suyun da sağlıklı olmasına mutlaka dikkat edilmelidir. Bu sebep ile su arıtma cihazı seçiminde dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Su arıtma cihazları alınırken mutlaka elektronik aksama ürünlerinin tescil onaylı, suyun arıtılması ve depolanmasında kullanılan filtre, su tankının kaliteli olması ve güvenilir firmalardan temin edilmesi başlıca dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alır.