Karbul Su Arıtma Cihazı

Su Arıtma Cihazı Tankında Olması Gereken Özellikler

Su Arıtma Cihazı Tankında Olması Gereken Özellikler

Çağımızda gelişen modern yöntemlerle ve artan salgın hastalıklarla beraber insanlar sağlıklarına çok daha fazla önem veriyor. Hal böyle olunca insanlar yaşam standartlarındaki seçimleri çevre ve sağlık dostu teknolojik ürünlerden yana kullanıyor.

Su arıtma cihazı bu noktada çok önemli bir kaynak teşkil etmektedir. İnsanların son zamanlarda hizmet talebinde bulundu bu cihazlar kimyasallardan ve sudaki kirliliklerden kaçabilmek adına seçilen trend tercihler arasındadır. Bir su arıtma cihazı tankında olması gereken özellikler belli başlı şekilde yazıda açıklanacaktır.

Su Arıtma Cihazı Nedir?

Çeşitli modern uygulamalar kullanarak ev veya iş yerlerindeki musluk sularını tüketilebilir hale getiren cihazlar bütününe su arıtma cihazı denir. Su arıtma cihazları nano teknoloji ile üretilir ve genelde çalışma prensibi olarak revers osmos tercih edilir.

İçme suyunda vücuda zararlı mineraller olduğu kadar yararlı minarellerde bulunur. Bu sebeple su arıtma cihazları zararlı maddeleri ekarte ederken yararlıları tutarak sağlıklı bir içme suyu ortaya çıkarır.

Su Arıtma Cihazında Olması Gereken Özellikler

Su arıtma cihazı tankında olması gereken özellikler genel hatlarıyla;

  • -Yüksek Kalite
  • -Periyodik Bakım ve Filtre Değişiminin Ulaşılabilirliği
  • -24 Saat Boyunca Sabit Basınç Verecek Alanı Seçimi
  • -İSO Kalite Belge ve Standartları
  • -Pompalı ve Pompasız Seçimi
  • -Çok Aşamalı Olması

pH değerinin standartlara uygunluğu şeklinde sıralanabilir.

Neden Su Arıtma Cihazı Kullanılmalıdır?

Pek çok çevresel faktör il kirlenen içme suları insanların sağlığına olumsuz yönde etki eder. Özellikle tarım ilaçları, bakteri ve virüsler, demir, alüminyum ve sülfat gibi suyun içinde olmaması gereken maddeler olumsuz etki eder.

Ayrıca, dezenfekte amacıyla sulara salınan serbest klorlar, suyun tadını, rengini ve kokusunu etkileyen bileşenler sebebiyle musluk suları çok tehlikelidir. Bu sebeple lezzetli, sağlıklı, bütçe dostu gibi su arıtma cihazı tankında olması gereken özellikler gibi pek çok sebep insanları bu cihazlara yöneltmiştir.

Su Arıtma Cihazı Çalışma Prensipleri

Su arıtma cihazı tankında olması gereken özellikler içerisinde çok aşamalı olması kısmına değinilir. Özetle bir su arıtma cihazında çalışma prensibi ne kadar fazla olursa su o kadar kaliteli ve sağlıklı olur. Genel olarak su arıtma cihazı çalışma prensipleri şu şekilde aşamalardan meydana gelmektedir; Birinci aşama ön aşamadır. Bu aşamada büyük partiküllü çamur, absest, pas gibi maddelerden arıtılmaktadır.

İkinci aşama ise granül aktif karbon filtre aşamasıdır. Bu aşamada suya kötü koku ve bulanıklık veren başta klor olmak üzere çeşitli maddeler arındırılır. Üçüncü aşama ise block karbon filtre ise yine kötü kpku ve tatlara sebep olan pek çok kimyasal maddeyi arıtır. Son aşamadan önceki aşama ise dördüncü aşama olan membran filtredir. Bu filtre oldukça ileri teknoloji bir filtre olduğundan sadece dünyada bir kaç firma üretebilir.

Üç katman kompozit polyamidden elde edilmiştir. Basınçlı s bu küçük gözeneklerden geçerek en düşük moleküller bile filtre edilerek arındırılabilir. Bu işlem sırasında özellikle ciddi anlamda mikroplar atılır. Bu sayede suyun özü büyük oranda elde edilmiş olur. Son aşama olan beşinci aşama tatlandırıcı filtredir. Saf su tatlandırır ile en sağlıklı en lezzetli ekonomik içme suyuna nihayet dönüşür.  

Su Arıtma Cihazı Kullanmanın Avantajları

Su arıtma cihazı tankında olması gereken özellikler dikkate alındığında bu hizmetin avantajları saymakla bitmez. Su arıtma cihazları musluk sularındaki zararlı maddeleri yok edip yararlı maddeleri tutarak kişinin sağlığına olumlu etkilerde bulunur. Özellikle evde kullanılan çamaşır ve bulaşık makinesi gibi teknolojik aletlerin ömrünü uzatarak kaliteli temizlik sunmasına yardımcı olur.

Arıtılmış su sağlıklı bir cilt, temiz çamaşır ve bulaşıklar demektir. Saç derisi içinde dermatologlar tarafından önerilen su arıtılmış temiz sudur. Bu sebeple banyolar çok daha konforlu ve sağlıklı hale gelir. Cihazın düzgün hale getirdiği pH dengesiyle vücudun asit/alkali seviyesi düzenlenir.

Su Arıtma Cihazlarının Çevreye Katkıları

Su arıtma cihazı tankında olması gereken özellikler başında çevreye duyarlı olması özellikle dikkat edilmesi gereken bir husustur. Yapılan çeşitli araştırmalar sonucu kişi başına düşen bir buçuk litre şişe suyun karbon ayak izi 45 gram karbon ayak izidir. Bu da dünya bütününe yayıldığında toplam karbon ayak izi 14 milyonu aşar.

Aynı anda beş milyon arabanın doğaya saldığı karbondioksit ile neredeyse eşit olan bu sayılar durumun ciddiyetini çok net gözler önüne seriyor. Üstelik şişelenmiş suların maliyetinde yalnızca suyun çıkarılmasına, dağıtılmasına, depolanmasına yönelik maliyet kalemleri yoktur. Bu şişelerin toplanması dezenfekte edilmesi geri dönüştürülmesi gibi daha pek çok maliyete ve ülke ekonomisine negatif etkisi olan kalemler de söz konusudur.

Su Arıtma Cihazı Fiyatları

Piyasada mevcut çok fazla değişik marka, model ve kalitede su arıtma cihazı bulunur. Su arıtma cihazı seçimi yapılırken fiyatına göre seçim yapılmaması gerekir. Daha çok kapasitesine ürettiği suyun kalitesine ve dayanaklılığına bakılarak seçim yapılmalıdır. Genelde fiyat belirleyici olarak filtreler ön olana çıkar.

Cihazın içindeki filtrelerin yapıldığı yapılar ve teknolojiler, doğaya uygunluğu, kalitesi, filtrasyon düzeyi gibi parametreler fiyatlar üzerinde oynama yapar. Musluktan akan suyun sertliğine göre ölçüm yapan teknik servis ile iş yeri veya eve en uygun su arıtma cihazı fiyat performans baz alınarak önerilir. Piyasa üzerinde doğru bir araştırma yapmadan su arıtma cihazı satın alımı yapılmaması gerekir.

Su Arıtma Cihazı Bakımı

Su arıtma cihazları yapıları ve üretim aşamaları gereğiyle genelde çok kompleks cihazlar değillerdir. Bu sebeple bakımını ve kullanımını yediden yetmişe her yaştan vatandaş rahatça sağlayabilir. Bakımda dikkat edilmesi nokta pek çok cihazın içinde bulunan yumuşak süngerin temizliğidir. Belirli aralıkla sünger çıkarılıp temiz ve bol su ile yıkanarak yerine geri takılmalıdır. Bu takıp çıkarılabilmesi mümkün olan süngerin bakımı düzgün takip edildiği takdirde bir yıl kadar kullanılabilir.

Bir yılın sonunda deforme olan süngerin değiştirilmesi gereklidir. Diğer bir husus ise membranlardır. Membranlar, süngerlere kıyasla çok daha uzun ömre sahiptir. Bir membran bir kaç yılı aşkın kullanılabilir. Lakin bu süre zarfları yetkili servis tarafından uzman kişilerce yapılan testlere göre değişkenlik gösterebilir. Musluktan akan suyun sertliği membran ve süngerlerin ömürlerinde değişiklik yapabilir. Bu noktada yetkili kişilerle konuşmak önerilir.

Arıtılmış Suyun Faydaları

Arıtılmış su çok etkili bir şekilde bağışıklık sisteminin dostu olur. İçeriğindeki antioksidan sayesinde pH dengesini referans aralıkları içinde tutar. Saç derisinden ayak derisine kadar mükemmel bir nemlenme sağlar. Vücuttaki hücreler yenileyerek genç ve diri görünmeye yardımcı olur. Serbest radikal denilen hastalıklara ve yaşlanmaya yol açan radikaller ile etkin bir şekilde savaşır. Yıllar boyunca biriken toksikleri vücuttan atarak vücudu arındırır.

Musluk sularındaki pek çok kirliğin kursaktan geçmesini engeller. Şişe ve damacana sularına kıyasla çok daha yüksek seviyede oksijen içerir. Bulaşıcı hastalıklara sebep olan virüs ve mikropları da engelleyerek hastalıklara karşı korur. Nemlenmeye ek olarak ciltte detoks etkisi sağlar. Vücudu her daim zinde ve enerjik tutar. Vücuttaki toksik atıkları temizlemesi nedeniyle aynı zamanda zayıflamaya dahi yardımcı katkıda bulunur.