Karbul Su Arıtma Cihazı

Su Arıtma Cihazı Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Su Arıtma Cihazı Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Su arıtma cihazını alırken nerelere dikkat etmeli sorusu, birçok kişinin aklını meşgul eden sorular arasında yer almaktadır. Çeşme sularında yaşanan bakteri vb. sorunlar, günümüzde bu sorunun daha sık gündeme gelmesine neden olmaktadır.

İçme suyunda sağlıklı, lezzetli ve güvenilir bir seçenek arayan birçok kişinin ilk tercihi su arıtma cihazları olmaktadır. Gün içerisinde evlerinizde ve ofislerinizde tükettiğiniz suyun temizliğinden, kalitesinden emin olmanız sağlığınız için oldukça önemli bir konu. Su arıtma cihazları, içme suyunuzu bakteri, virüs ve çeşitli kimyasallardan özel filtreleme yöntemlerini kullanarak arındırmaktadır.

Piyasa geneline bakıldığında her bütçeye hitap eden ve her ihtiyacı karşılamaya yönelik su arıtma cihazı modelleri bulunmaktadır. Ancak bunca seçenek arasında kişiler, kendileri için en uygun ve en iyi performansı sağlayan su arıtma cihazını satın almak istemektedir. Su arıtma cihazı satın alırken nelere dikkat etmeli konusunda bilgi sahibi olmak, sizlere uygun fiyata kaliteli su arıtma cihazı almak konusunda yardımcı olacaktır.

Birçok kişi su arıtma cihazı satın alırken bütçesini göz önünde bulundurarak bir modeli seçmektedir. Elbette, bütçe su arıtma cihazı satın alırken önemli bir maddedir. Ancak asla tek kriter olmamalıdır. İyi bir piyasa araştırması yaptığınızda, su arıtma cihazında aramanız gereken özellikleri bildiğinizde bütçenize hitap eden, uzun yıllar güvenle kullanmaya devam edeceğiniz, kaliteli ve güvenilir su arıtma cihazlarına daha rahat bir şekilde ulaşırsınız.

Su arıtma cihazı satın alırken mutfağınızda bulunan kullanım alanı ve şekli de önemli bir unsurdur. Genellikle su arıtma cihazının suya ve prize yakın olması gerekir. Bunun yanı sıra sizlerin mutfaktaki kullanım alanınızı daraltmadan rahat bir şekilde kullanıma sahip olması da önemlidir. Bu nedenle su arıtma cihazı modelleri arasında seçim yaparken mutlaka tezgah üstü veya tezgah altı gibi seçenekleri mutfak alanınıza göre tercih etmelisiniz.

Su arıtma cihazı satın aldığınızda uzun yıllar boyunca güvenle ve ilk günkü performansla kullanıma devam etmeniz gerekir. Bunun için de bir modelde karar vermeden önce tercih ettiğiniz firmanın verimli ve uzun ömürlü bir kullanım için sizlere sunmuş olduğu teknik servis ve  müşteri hizmetleri hakkında da bilgi sahibi olmalısınız.

Su Arıtma Cihazında Ne Önemli?

Su arıtma cihazı alırken nelere dikkat etmeli denildiğinde akla ilk olarak filtreler gelmektedir. Su arıtma cihazınızın filtresi, o cihazdan alacağınız verimliliği doğrudan etkilemektedir. Bundan dolayı da mutlaka uzun yıllar kullanıma sahip olan, iyi bir arındırma sağlayan, güçlü performansı ile ön plana çıkan filtre özelliğine sahip olan modeller tercih edilmelidir.

Günümüzde su arıtma cihazlarının bir ihtiyaç olarak ön plana çıkmasının ardından birçok farklı model ve markada su arıtma cihazı piyasada yerini aldı. Bunlar arasında en yaygın görülen ve hem evlerde hem de ofislerde sık sık kullanılan model musluk ucuna takılarak kullanılan ucuz filtreler ön plana çıkmaktadır. Ancak bu tip filtreler sadece sudaki çamur, kum gibi iri taneli, suda çözülmemiş olan maddeleri filtreleme görevi üstlenir. Bu nedenle de yeterli değildir. İyi performansı almak için musluk ucuna takılan filtrelere göre daha pahalı bir seçenek olarak görülen ters ozmos filtreler katı maddeleri tamamen ayrıştırabilme özelliğine sahip olduğu için daha verimli kullanım sağlayan bir seçenek olacaktır.

Su arıtma cihazı alırken filtre konusunda kafalar biraz karışmaktadır. Kaç farklı su arıtma cihazı filtresi var, en iyi filtre hangisi, evlerde ve ofislerde hangi su arıtma cihazı filtresi tercih edilmeli akıllara en sık gelen sorular arasında yer almaktadır. Bir filtre seçerken filtrenin gözenek genişlikleri dahi su arıtma cihazınızın verimliliğini etkileyecektir. Bundan dolayı su arıtma cihazında filtre en önemli konudur.

Su arıtmada en başarılı filtreler arasında ilk sıralarda yer alan membran filtreler küçük gözenekli yapısı sayesinde yüksek verimlilik sağlar. Eğer membran filtre kullanmayı düşünüyorsanız satın alırken suda çözünmüş organik maddeleri süzme konusunda daha düşük performans gösteren düşük basınçlı membran filtre yerine yüksek basınçlı membran filtre yani ters kozmos modelleri tercih edebilirsiniz.

Su arıtma cihazında filtre seçimi, kullanım amacına göre de değişkenlik göstermektedir. Örneğin, zararlı organik maddeler ve diğer mikroplar üzerinde etkili bir model arayışınız bulunuyorsa karbon filtreler önerilmektedir. Bazı durumlarda ise filtrede biriken maddelerin suya sızma yaptığı da unutulmamalıdır.

Su arıtma cihazında birden fazla filtre olması, cihazın su arıtmadaki başarısını artırmaktadır. Su arıtma cihazı tercih ederken su arıtma cihazınızın kullanılacağı bölgedeki suyun özellikleri de göz önüne alınmalıdır. Sert sularda daha etkili olduğu bilinen ters kozmos, aktif karbon filtreler ile birlikte kullanılarak kötü koku ve tat veren maddeler dahil olmak üzere iyi bir arındırma sunmaktadır.

Su Arıtma Cihazı Kaç Aşamalı Olmalı?

Evlerine veya ofislerine su arıtma cihazı almaya karar veren kişiler kaç aşamalı su arıtma cihazı alınmalı konusunda kararsızlık yaşamaktadır. Piyasa geneline bakıldığında 5 filtreli modellerden 12 filtreli modellere kadar geniş bir ürün yelpazesi bulunmaktadır. Ancak su arıtma cihazı satın alırken birçok modelde aynı görevi üstlenen birden fazla filtre kullanılması, maliyeti yükseltmekten başka bir işe yaramamaktadır. Kaliteli su tüketmek için en ideal cihazlar genellikle 6 - 7 aşamalı olmalıdır. Bunun yanı sıra model tercih ederken aşamaların görevleri hakkında genel bilgi sahibi olmanız, aynı işleve sahip su arıtma cihazları için daha fazla ücret ödemenizi engeller.

Cihazın filtre kalitesi olduğu kadar kaç aşamalı olduğu da oldukça önemli bir konudur. Uzun ömürlü, sağlıklı, kaliteli, kullanışlı bir su arıtma cihazı istiyorsanız bu konuyu gözardı etmemelisiniz. Cihazınızda bulunan her filtre bir aşama olarak kabul edilir. Bu nedenle su arıtma cihazı filtreleri, özellik ve görevleri hakkında fikir sahibi olmanız sizler için en uygun ve en iyi performansı sağlayacak olan su arıtma cihazını tercih etmeniz kolaylaşır.

Yaygın olarak piyasa içerisinde 5 aşamalı su arıtma cihazları ön plana çıkmaktadır. Bu modellerin geneli sediment, granül karbon, aktif karbon olarak bilinen 3 ön filtre; 1 ana membran filtre ve 1 mineral filtreden meydana gelmektedir. Türkiye genelindeki su yapılarına ve arıtma ihtiyaçlarına bakıldığında bu tarz 5 aşamalı bir su arıtma cihazı şebeke suyunu artarak daha sağlıklı ve kaliteli bir hale getirmek için yeterli olmaktadır.

Hangi Membran Filtre Daha İyi?

Su arıtma cihazı filtresi denildiğinde akla gelen ilk filtre türü membran filtre olarak görülmektedir. En yaygın kullanıma sahip olan membran filtreler de kendi içerisinde farklı modellere sahiptir. Bundan dolayı kişiler satın almadan önce membran filtre hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir.

Şebeke suyunu tüm ağır ve zararlı materyallerden arındırma konusunda en iyi performansı sergileyen filtre olarak tanınan membran filtre, yaygın olarak tercih edilmektedir. Membran filtre çeşitleri arasında tercih yaparken en iyi kavramı aslında günlük ürettiği su miktarına göre de değişkenlik göstermektedir. Çünkü kişilerin su tüketim oranları aynı düzeyde olmadığı için günlük su üretim miktarı ihtiyacı kişisel bir olgu olarak farklılık gösterir. Ancak farklı seçenekler sunulması her ihtiyaca en iyi şekilde yanı veren membran filtrelere ulaşmayı kolaylaştırmaktadır.

Sizler de eğer membran su filtresi satın almayı düşünüyor veya filtrenizi değiştirmek istiyorsanız piyasanın en iyileri içerisinde ilk sırada gelen Karbul Pallas Membran filtre tercih edebilirsiniz.