Karbul Su Arıtma Cihazı

Neden Su Arıtma Cihazı Kullanmalıyım?

Neden Su Arıtma Cihazı Kullanmalıyım?

Musluklara takılıp kullanılan suyun temizlenmesini sağlayan su arıtma cihazları, musluklardan tertemiz, sağlıklı sular akmasını sağlamaktadır. Üstün teknoloji ürünü olan filtrasyon özelliği ile su arıtma cihazları suyu tüketilebilir ve sağlıklı hale getirmektedir.

Su arıtma cihazları suyu temizlese de suyun içerisindeki faydalı maddelerini korur. Çağımızın son teknoloji en modern üretim metotları kullanılarak ev ve işyerlerindeki musluklardan akan sular içilebilir hale getirilmektedir.

Musluk Suyu Sağlık İçin Tehdit Unsuru

Sular, geldiği kaynaklara ve çevresel durumlara bağlı olarak çeşitli kimyasal maddeler, zehirli maddeler, metal gibi sağlık için tehdit oluşturabilecek maddeler bulunabilmektedir. Bu maddelerin miktarı sağlık için bir tehdit unsuru olsa bile bu maddeler su içerisinde herhangi bir kokuya, renk değişimine ya da tat değişimine sebep olmamaktadır.

Musluk suyunun zararlı etkileri su içildikten hemen sonra ortaya çıkmayabilir. Uzun yıllar sonrada arıtılmamış sağlıksız musluk suyu tüketiminden kaynaklı ortaya çıkan çeşitli sorunlar nedeni ile sağlığınız bozulabilir. Su içerisinde yer alan metal ve kimyasal maddeler belli miktarda bulunabilse de bazı maddelerin hiç olmaması gerekmektedir. Suda yer alan magnezyum, kalsiyum gibi maddeler sağlık açısından faydalıdır fakat zaten su arıtma cihazı sudaki yararlı olan maddeleri koruyarak arıtma işlemini gerçekleştirmektedir.

Su Analizi Nedir?

Su içerisindeki kimyasalları ve zehirli maddeleri belirleyebilmenin yolu suyu analiz etmektir. Evlerimizde kullandığımız sularda yer alan bazı maddelerin fazla oluşu sağlığımız açısından tehdit oluşturabilmektedir. Bu maddelerin oluşturabileceği olumsuz sonuçlardan bazıları; eğer su içerisinde kurşun oranı fazla ise bu suyu tüketmek böbreklerde hasarlara, yüksek tansiyon rahatsızlığına, kansızlığa, merkezi sinir sistemi ve üreme sisteminde hasarlara yol açabilmektedir. Su içerisinde ki yüksek oranda arsenik, ciğerlerde ve sindirim borusunda hasarlara neden olabilmektedir. Su içerisinde yer alan yüksek oranda ki radyoaktif bazı maddeler ve nitrat kansere neden olabilmektedir.

Su Bedenin Enerji Üretim Kaynaklarından Biridir!

Su, bedenin enerji üretim kaynaklarından biridir, çünkü tükettiğimiz besinler hidrolize edilmeden enerjiye dönüşmeleri mümkün olmaz. Bu nedenle su hayat kaynağımızdır. Suyun içerisinde olmaması gereken diğer maddelerden biri de cıvadır. Suyun içerisinde ki cıva fazlalığı böbrek hastalıklarının yanı sıra, beyin hasarı sonucu oluşan kas kontrol kaybı gibi durumların ortaya çıkmasına yol açabilmektedir.

Tüm bunlara ek olarak sudaki alüminyum fazlalığı durumu ise dejeneratif beyin hasarı gibi istenmeyen durumlara neden olabilmektedir. Tarım alanlarında kullanılan böcek ve bitki ilaçlarını toprak emer ve suya karışması halinde kalp damar hastalıkları, doğum kusurları gibi olumsuz sonuçları doğurabilmektedir.

Yemek Yaparken Hangi Su Kullanılmalıdır?

Pek çok kişi içmek için damacana suları, hazır sular tercih etse de maddi olarak daha fazla yük oluşturacağından yemeklerinde musluk suyu kullanmaktadır. Yemek yaparken kullandığımız sular nasıl olmalıdır? Hangi özelliklere sahip olmalıdır? Dünya üzerinde yaşayan tüm canlıların olduğu gibi biz insanlarında en büyük yaşam kaynaklarından biri sudur. İçmek için kullanmak dışında hayatımızın neredeyse her anında kullandığımız su ayrılmaz bir parçamızdır. Tükettiğimiz suyun ph derecesi ve içerisinde yer alan mineraller suyun kalitesini belirleyen önemli faktörlerden biridir.

Yapılan araştırmalar ph değeri 7.0 nin üzerinde olan zengin mineralli suların daha kaliteli olduğunu göstermektedir. Yemek pişirirken kullanılan su yemeğin lezzetini etkilen önemli faktörlerden biridir. Yemeklerinizi yaparken musluk suyu kullanıyorsanız, suda yer alan klor yemeğin tadını olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Kaynatılan musluk suyu toplumda söylendiği gibi arınmış hale gelmemektedir. Suyu kaynatmak su arıtma işlemi için yeterli değildir.

Su Arıtma Cihazı Filtresi

Yemek yaparken kullanılması gereken su virüslerden, bakterilerden, ağır metallerden, klordan ve bunlar gibi  vücuda alınması zararlı olan pek çok maddeden  arındırılmalıdır. Sanayi tipi su arıtma cihazlarından sadece, kalsiyum ve magnezyum gibi vücudun ihtiyaç duyduğu maddeler geçmektedir. Elbette suyu arıtmanız her ne kadar çok önemli olsa da bu durum arıtılmış olan her suyun sağlıklı olacağı anlamına gelmemektedir. Çünkü filtre sistemlerinin hepsi aynı değildir. Suyunuzun kalitesi cihazın filtresine bağlı yükselebilmektedir.

Su arıtma Neden Önemlidir?

Su, yaşamın sürekliliği, sağlıklı yaşam için asla vazgeçilemeyecek hayati bir kaynaktır. Fakat dünyanın yüzde 70 i su ile kaplı olmasına rağmen içilebilir su kaynaklarının azlığı suyu daha da değerli kılmaktadır. Yeryüzünde saf suya en yakın su, doğaya düşen kar ve yağmur sularıdır. Bu saf su yere düştüğü anda toprakla karışarak saflığını kaybetmektedir.

Suyun gökyüzünden yeryüzüne ulaşıp topraktaki mineraller ve maddelerle karışıp evimizden akan musluklara kadar ulaşması sürecinde suyun kalitesini etkileyen pek çok durum meydana gelebilmektedir. En başta tarım ilaçları, bakteri ve virüsler, ağır metaller içerebilen suyun bu halde tüketimi sağlıksızdır. Bunun dışında belediyelerin suyun dezenfektasyonu için kullanmış oldukları klorlar ile eskimiş borulardan kaynaklı suya karışan alüminyum, sülfat gibi maddeler günümüzde su arıtma kullanmanın önemini göstermektedir.

Su Arıtma Modelleri

Günümüzde musluklarımızdan akan suların daha kullanılabilir ve sağlıklı hale gelmesi için su arıtma cihazları kullanılmaktadır. Üstün teknoloji ürünü olan en iyi su arıtma cihazı sistemleri, genel olarak suyu 5 mikron seviyesine kadar filtrelemektedir. İçerisindeki minerallerinden arındırılarak elde edilen saf su, sadece sanayinin belli dallarında kullanılabilen bir su olduğundan verimli değildir çünkü içme suyunda olması gereken ve olmaması gereken çeşitli mineraller vardır. Ters ozmos olarak da bilinen bu arıtma şekli faydalı olan minerallerinde geçişine izin vermediğinden dolayı bu şekilde üretilip arıtılan su kullanmak için yeterli nitelikleri taşımamaktadır.

"Suyu Arıtmadan Kullanmak Sağlığımızı Tehlikeye Atmamıza Neden Olmaktadır"

Su arıtma modelleri bakınırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri su arıtma cihazında aktif karbon filtre bulunması gerektiğidir. Aktif karbon filtrenin görevi içme suyunda ki kötü kokuları ve tadı yok ederek suyun içerisinden kloru arındırmaktır. Sular ters ozmos işlemini tamamladıktan sonra bir de post karbon filtreden geçmelidir. Post karbon filtre, suya tat vermektedir. Su arıtma cihazları ile artık yemeklerinizde, çaylarınızda, kahvelerinizde güvenle arındırılmış suyunuzu kullanabilirsiniz. Su en önemli yaşam kaynağımızdır ve suyu arıtmadan kullanmak sağlığımızı tehlikeye atmamıza neden olmaktadır.

Su Arıtma Fiyatları

Su arıtma fiyatları tamamen alacağınız markaya ya da modele göre değişim göstermektedir. Günümüzde su arıtmak için kullanabileceğiniz pek çok pratik alternatif yer almaktadır. Su arıtma cihazı fiyatları ya da su arıtma modelleri şeklinde aratarak gerekli incelemeleri yapıp sağlığınıza ve bütçenize en uygun olduğunu düşündüğünüz su arıtma cihazını satın alabilirsiniz.