Karbul Su Arıtma Cihazı

Su Arıtma Cihazı Filtresi Ne zaman Değiştirilir?

Su Arıtma Cihazı Filtresi Ne zaman Değiştirilir?

Su arıtma cihazı, içerebileceği yabancı maddeleri ve olası kimyasalları gidermek için suyu çeşitli filtrelerden geçiren bir cihazdır. Kurulumu kolaydır ve son yıllarda evlerde ve işyerlerinde oldukça popüler hale gelmiştir. Su arıtma cihazları için filtre değişimi genellikle uygun bakımlar ile 2 yıldır. Su arıtma cihazının gerçekten iyi olup olmadığını biliyor musunuz? Cevabı öğrenmek istiyorsanız, okumaya devam edin.

Su Arıtma Cihazları İşe Yarıyor mu?

Her şey gibi su arıtma modelleri için de avantajlar ve dezavantajlar vardır. Başlıca avantajları arasında, özellikle su kalitesinin çok yüksek olmadığı belirli bölgelerde yaşıyorsanız, size sundukları güvenlik öne çıkıyor: arıtma tesisleri ile kirli içme suyu olasılığı ortadan kaldırılır. Başka bir deyişle, kimyasallar, metaller, pestisitler, nitratlar veya flor içeren su içme riski ortadan kalkacaktır. İkincisi, mesane kanseri, diş eti sorunları veya tiroid fonksiyon bozukluğu gibi hastalıklarla ilgilidir.

Hepinizin bildiği gibi su arıtıcılarının sağladığı büyük faydalardan ikincisi, sıvıyı en saf haliyle almanın olumlu etkileridir. Çocuklar veya hamile kadınlar bakteri ve hastalıklara daha fazla maruz kalır. Benzer şekilde, gastrointestinal hastalıkları olanlar, Cryptosporidium ve Giardia bakterileri yok edildiğinden sağlıklarının düzeldiğini göreceklerdir. Ayrıca, diğer ürünlerde gördüğünüz gibi geri dönüştürülebilir olmalarına rağmen, şişelenmiş suyun aylık maliyeti düşürülür ve israfı azalttığı için damağınızın tadı da önemli ölçüde iyileştirecektir.

Su Arıtma Cihazında Dikkat Edilecek Hususlar

Su arıtma fiyatları kapsamında, özellikle ana bileşeni olan granüler aktif karbon kartuşunun (en sık kullanılan filtreler) uygun şekilde bakımını yapmanız çok önemlidir. Üreticiler genellikle kartuşun ne sıklıkta değiştirilmesi gerektiğini talimatlarında açıkça belirtir. Ama onu nasıl kullandığınıza göre bakımlarını düzenli yapmalısınız.

Uygun bakım yapmazsanız, sorunlar ortaya çıkacaktır. Su arıtma cihazlarının filtreleri, sağlığınız üzerinde ters etkiye sahip olan bakteriler için gerçek bir üreme alanı olabilir. Filtrelenmemiş sular 2.000 kat daha fazla bakteri biriktirebildikleri için bakım işlemleri önemlidir.

İnsanlar ve Su Arıtma Cihazları

Su, insanoğlunun sahip olduğu en değerli ürünlerden biri olmasının yanı sıra yaşam için vazgeçilmez bir maddedir. Ancak su, ciddi sağlık sorunlarına neden olabilecek mikroorganizmaları ve bakterileri de içerebilir ve taşıyabilir. Neyse ki, su arıtma cihazlarında olduğu gibi şu anda suyu temizlemek için çözümler vardır.

Su arıtma cihazı, musluktan içtiğiniz suyu içerebileceği tüm yabancı maddelerden temizlemek için kullanılan bir cihazdır. İçtiğiniz suyun içilebilir olması muhtemeldir, ancak bu, potansiyel olarak zararlı madde veya bakterilerden tamamen arınmış olduğu anlamına gelmez.

Su Arıtma Cihazları Ne İçindir?

Bugün bulabildiğiniz su arıtma tesisleri, esas olarak mekanik filtreler, aktif karbon, mikrofiltrasyon, ters ozmos için ayırma membranları, UV dezenfeksiyon sistemleri, karbonasyon ve elektrodeiyonizasyona dayalı teknolojileri kullanır.

Uygulamada amaç, düzenli mikrobiyolojik, kimyasal ve mikrobiyolojik kontrolleri sürdürürken, su arıtma ve analiz sistemi ve su sistemi operatörü tarafından uzaklaştırılan kimyasalları ve partikülleri yumuşatmak ve uzaklaştırmadır.

Su Arıtma Nasıl Çalışır?

Su arıtma cihazları direkt olarak musluğun üzerine veya mutfak tavasındaki bir kap içerisine yerleştirilerek, çeşitli filtreler sayesinde suyun zararlı maddelerden, kirden veya istenmeyen maddelerden, ayrıca mikroorganizma ve bakterilerden arındırılması sağlanır. Bu nedenle su kalitesi düşük olan yerlerde oldukça kullanışlı cihazlardır. Tamamen saf su içmek ve kendine bakmaya başlamak isteyenler için ilk adımdır.

Aslında birkaç farklı ve en iyi su arıtma cihazı türü vardır. Daha karmaşık olanlar, evde kurulumları içerir; en basitleri basit filtre kaplarıdır. Her durumda, farklı düzeylerde olsalar da hepsinin amacı aynıdır: sudaki yabancı maddeleri gidermek, tadını iyileştirmek ve kendimizin ve çevremizdekilerin sağlığına dikkat sağlamasıdır.

Su Arıtmalarının Avantajları

Suyu arıtmanızı sağlayan bu cihazlar difüzörlerinden veya bahsedilen diğer sistemlerden herhangi birini satın alırsanız, bunun sahip olduğunuz en önemli avantajlardan biri olduğunu göreceksiniz:

En belirgin avantajı, isteyen herkesin saf suya erişmesine izin vermesidir. Bu, özellikle kalitesiz su bulunan bölgelerde faydalıdır. Ayrıca su kalitesini iyileştirdikleri de söylenebilir.

Artık filtreleri her zaman kontrol etmeniz ve düzenli olarak değiştirmeniz gerekir, aksi takdirde cihazda bakteriler koloni oluşacaktır. Yumuşatıcıların hijyen ve bakımlarının yapılmaması bakteri yükünün artmasına da neden olur. Bu cihazlarla ilgili yönetmelik de bu yönün altını çizmekte ve tüketiciyi bu potansiyel risk hakkında bilgilendirmenin önemine odaklanılır.

Hastalık Riskini Azaltın

Öte yandan su arıtma cihazı kullanmanın faydaları arasında herkesin sağlığına zarar vermeden su içebilmesi yer alır. Yani, güvenliği arttırırlar ve kontamine su içmekten kaynaklanan hastalık veya enfeksiyon riskini azaltırlar. Örneğin, gastrointestinal hastalık riskini tamamen ortadan kaldırırlar.

Ancak yine de bu cihazların veya filtrelerin hijyenini göz önünde bulundurmanız gerekir. Ancak o zaman faydaların tamamen gerçek olduğundan emin olabilirsiniz.

Hamile Kadınlar ve Çocuklar İçin İpuçları

Bir önceki nokta ile ilgili olarak, bu temizleyiciler her tür insan, özellikle çocuklar veya hamile kadınlar veya gastrointestinal problemlere daha yatkın olabilecek kişiler için önerilir.

Kurulumu Oldukça Kolaydır

Su arıtma cihazları, özellikle musluklara yerleştirdiğiniz difüzörler, büyük kurulumlar veya karmaşık bakım sistemleri gerektirmeyen basit cihazlardır. Herkes uygun bir fiyata evde su arıtma cihazına sahip olabilir

Para ve Çaba Tasarrufu

Su arıtma cihazlarının güçlü yönlerinden bir diğeri, orta vadede şişelenmiş su satın almaktan daha ucuz olmalarıdır. Bir su arıtma cihazına ilk yatırımın gerekli olduğu ve kullanım sırasında bazı bileşenlerin (örneğin filtreler) değiştirilmesi gerektiği doğrudur. Öte yandan, her gün şişelenmiş su içmek yerine bu temizleyicileri kullanmak her zaman için daha avantajlıdır. Su arıtma cihazı fiyatları marka, model ve işlevselliğine göre farklılık göstermektedir.

Su Tadını İyileştirin

Tabii ki, suyun tadını da iyileştirecektir. Hepiniz suyun tadı olmadığını biliyorsunuz ama saf suyun klorlu sudan çok daha taze ve daha hoş olduğunu söylemek daha doğru olacaktır. Bu cihazlar içimi hoş sular için idealdir.

Çevre ile İş birliği

Son olarak su arıtma cihazı kullanımının plastik atık üretimini de azalttığı söylenebilir. Plastik şişeler geri dönüştürülebilir olsa da, hala geri dönüştürülemeyen birçok şişe var ve bu nedenle bu şişeler her yerde atık olarak çevreyi kirletiyor. Su arıtma cihazları da bu sorunu azaltmaya yardımcı oluyor.

Gerçek şu ki, su arıtma cihazlarına talebin  son zamanlarda daha çok arttığı gözlemlenebilir. Aslında, şu anda piyasada, ihtiyaçlarınıza en uygun sistemi seçmenize olanak tanıyan, çeşitli yıkayıcılar ve aksesuarlar bulunabilir. Ayrıca, sisteme bağlı olarak, hemen hemen hepsi, yukarıda belirtildiği gibi oldukça ucuz olan yüksek kaliteli, yüksek performanslı arıtıcılardır.