Karbul Su Arıtma Cihazı

Su Arıtma Cihazı Mikropları Öldürür Mü?

Su Arıtma Cihazı Mikropları Öldürür Mü?

İnsan sağlığı için hayati önem taşıyan su olmadan insanlar hayatlarına devam edemezler. Ancak sudaki bakteriler de insan hayatını tehlikeye atıyor. Bu riskleri en aza indirmek, hatta ortadan kaldırmak için bu zararlı bakterilerin suda arıtılması gerekir.

Dünyada sanayinin hızla gelişmesi nedeniyle doğal kaynaklar olarak bilinen suların tehlikeli maddelerle kirlenmesi kaçınılmaz bir durum haline gelmiştir. Su arıtma cihazı sayesinde sudaki bu zararlı maddelerden kurtulmak ve sağlıklı su içmek çok kolaydır.

Su arıtma cihazları sayesinde virüsler, mantarlar ve diğer su kirleticileri sudan uzaklaştırılır. Bu işlem, temizleme cihazlarındaki kartuş ve hat içi filtrelerin görevini yaptığı ile gerçekleştirilir. Önce pislik tortu filtresi üzerinde kaba partiküller şeklinde biriktirilir, sonraki adımlarda çözünmemiş organik ve inorganik safsızlıklar uzaklaştırılır, daha sonra suyun sertliği giderilir ve suyu kirleten kimyasallar uzaklaştırılır.

Geriye kalan, tatlandırma ve mineral takviyesi seviyeleridir. Bu aşamalar, temizleme cihazlarına ek olarak takılan filtreler ile daha da yoğunlaştırılabilir. Bu arıtma işlemi, suyun tadı ve kimyasal bileşimini etkilemeden kirleticilerden arındırılmış sağlıklı içme suyu üretir.

Doğal Su Kaynakları Neden Kirleniyor?

Birçok su kirletici insan sağlığı için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Yukarıda bahsedildiği gibi, dünyanın doğal kaynakları, gelişen sanayi ve kullanılan teknoloji ile “endüstriyel atıkların eksik arıtılması” ile kirlenmektedir. Bu kirlilik esas olarak suyu doğal bir kaynak olarak etkiler. Doğal sular, sanayide kullanılan kimyasallar ve tarımda kullanılan tarım ilaçları nedeniyle insan sağlığına zarar vermektedir.

Doğal bir kaynak olarak insan yaşamını doğrudan etkileyen sudaki kirleticiler, yaygın ev arıtma cihazları sayesinde zor bir iş değildir. Sudaki kontaminasyonu ve bakterileri antibakteriyel olarak arıtarak tüm mineralleri içeren bakterisiz su içmek mümkün olacaktır.

"Temizleme filtreleri" sayesinde şehir suyundaki kokular artık kolayca giderilebilir. Evsel su arıtma cihazlarında bulunan filtreler sayesinde şehir şebekesinden evimize giren suyu tüm bakteri ve kirleticilerden temizleyerek tam mineral içerikli ve doğal kaynak suyu aromalı su içmek daha kolaydır.

Su Arıtma Cihazlarının Çalışma Prensipleri Nelerdir?

Mevcut standartlara göre üretilen en iyi su arıtma cihazı modellerinden "ters ozmos" prensibine göre akan su, önce ön filtrasyona tabi tutulur. "Parçacık filtresi" olarak da bilinen bu filtrede, sudaki beş mikrondan büyük tüm partiküller uzaklaştırılır. Bu işlemden sonra hafifçe arıtılan su bir sonraki aşamaya geçer ve "aktif karbon filtre" ile temizlenir. "Aktif karbon filtre" özellikle içme suyunda istenmeyen tat ve kokuların yarattığı rahatsızlığı ortadan kaldırır; Servis suyunda olmaması gereken kloru sudan ayırır.

Bu işlemden sonra bir mikrometre boyutundaki partiküllere izin vermeyen başka bir filtreye yönlendirilen su, istenmeyen ve daha önce filtrelenmemiş partiküllerden arındırılır. İçeriğindeki birçok gereksiz maddeden arındırılan suyumuz artık "ters ozmoz" zarından geçmeye hazırdır.

Su Arıtma Cihazları Farklı Tipte Arıtmalar İçin Farklı Filtreler Kullanır

Daha önce farklı cihazlar gördüyseniz, su arıtma cihazlarının farklı filtreler kullandığını biliyor olmalısınız. Bu filtreler işlevlerine göre farklılık gösterir. Örneğin arıtma sürecinin ilk adımı olan tortu filtresi, şehir şebekenizden veya bina borularınızdan gelen su ile karışan toz, kir ve pas gibi kirleticileri arındırır ve suyu aktif karbon filtreye gönderir. Bu filtre 1 veya 5 mikron gözeneklidir, sudaki kirleticilerin boyutu 1 veya 5 mikrondan büyükse filtreye giremezler ve suyunuz tarafından arıtılamazlar. İkinci aşamada aktif karbon filtre bulunur, aktif karbon filtre granüler aktif karbon ve blok karbon olmak üzere ikiye ayrılır.

Granül aktif karbon, hazır kahve partikülleri şeklindedir, bu filtrede su daha hızlı hareket edebilir, bu anlamda su arıtma hızı olarak faydalıdır ancak karbon filtreleri bloke edecek kadar saflaştıramaz, bu yüzden bu ikisi filtreler kullanılabilir. Su arıtma cihazlarının bazı kombinasyonlarında aktif karbon filtreler klor, koku, kötü su rengi gibi sorunları gidererek suyu membrana doğru yönlendirir. Bu yüzden, su arıtma fiyatları ve su arıtma modelleri gibi yani bu farklılıktan ötürü değişim göstermektedir.

Su Arıtma Sürecinin En Önemli Parçaları: Membranlar

Güvenilir bir NSF ve FDA onaylı membran kullanıyorsanız ters ozmoz sistemleri yarı geçirgen bir zar gibidir, ters ozmoz sistemi ile su, yarı geçirgen sentetik bir membrandan preslenir ve bu işlem sudaki çözünmüş katı içeriğinin yüzde98- 99'unu filtreler. Bu zardan sadece su molekülleri geçebilir. Başka bir deyişle, musluk suyunuzda bulunan tüm mikrop, bakteri ve virüsler suyunuzdan temizlenecektir. Membranlar 1 mikrometreden küçük gözenekleri sayesinde mikrop ve bakterilerin sistemden atılmasını ve suyun temiz kalmasını sağlar.

Su Arıtma Cihazının Bakımı Nasıl Yapılmaktadır?

Su arıtma cihazları, suyu arıtmak için musluklara bağlanan cihazlardır. Su arıtma cihazının kullanımı çok kolaydır. Temizlemesi de kullanımı kadar kolaydır. Su arıtma cihazının daha verimli çalışabilmesi için sürekli bakım ve temizliğinin yapılması gerekmektedir. Sünger filtre kısmı yılda bir, sünger filtreli membranlar ise 1-2 yılda bir değiştirilmelidir. Bu değişikliğin süresi veya kısalığı, suyunuzdaki kirlilik oranına bağlı olacaktır. Bu parçaların takılması ve çıkarılması kolaydır. Bu nedenle periyodik olarak çıkarılmalı ve bol su ile yıkanmalıdır. Cihazınızın verimli çalışması ve su kalitesinin artması için düzenli bakım ve temizlik yapılması gerekmektedir.

Su Arıtma Cihazı Neden Tercih Edilmelidir?

Vücudun yüzde 70'i sudur. Su tüketimi organizmanın sağlığı için çok önemlidir. Ancak bu su ile sağlıklı bir şekilde yüzleşmek gerekir. Su arıtma cihazları, suyunuzun sağlıklı olmasını sağlar. Birçok sokaktan gelen kaynak suyunun kirlenmesinden kaynaklanan kirli şehir suyu sağlık için tehlikelidir. Ayrıca lezzetli değil ve kötü kokuyor. Çay veya kahvede bile yiyeceklerde kötü tat ve kokuya neden olur. Bu nedenle son zamanlarda musluklu su arıtma cihazları yaygınlaştı. Su arıtma cihazları bir seferde küçük bir miktar alır ve sürekli olarak temiz su sağlanır. Bu nedenle, temizleme cihazları ucuzdur. Musluklarınızdan temiz ve sağlıklı suyun sürekli ve hızlı bir şekilde akmasına yardımcı olur.

Su Arıtma Cihazlarının Avantajları Nelerdir?

  • Sağlıksız şehir suyunun yanı sıra arıtma suyunun birçok faydası bulunmaktadır. Arıtılmış suyun faydaları şu şekilde sıralanabilir;
  • Her şeyden önce, böbreklerin çalışmasını kolaylaştırır. Çünkü arıtılmış su yumuşak sudur. Böbrekler yumuşak suyu kolayca sindirir. Bu, sindirim sisteminin de sorunsuz çalıştığı anlamına gelir.
  • Su artıma cihazı fiyatları herkesin satın alabileceği bir düzeydedir.
  • Metabolizmanızı hızlandırır ve kilo vermenize yardımcı olur.
  • Saç dökülmesini azaltır. Tıraş sırasında oluşabilecek tahrişi önler.
  • Kahve, çay, yemekler daha lezzetli hale gelir.
  • Kirli su yapısındaki yabancı maddeleri temizler.

Kirli su arsenik, sodyum, asbest, nitrat, kurşun gibi ağır yabancı metaller içerir. Bu durum suyun pH dengesini ve kalitesini değiştirir. Su arıtma cihazı ile elde edilen su, pH değeri olan yumuşak ve sağlıklı sudur. Bu nedenle son zamanlarda yaygın olarak tercih edilmektedir.