Karbul Su Arıtma Cihazı

Su Arıtma Cihazı Ph Değeri Kaç Olmalı?

Su Arıtma Cihazı Ph Değeri Kaç Olmalı?

Maalesef hava kirliliği, fabrikaların atıkları ve pis dumanları ve dünyanın gittikçe yaşlanması sonucunda her şeyin etkilendiği gibi sular da olumsuz etkilerin görüldüğü maddelerdir. Suların gittikçe sağlıksız bir hal alması hazır sulara yönlendirirken, asıl güvenilir olanın ne olduğu hususundaki şüpheler de devam ediyor.

Günlerce belki de haftalarca plastik damacanalarda kalan hazır sular, insan bedeni ve sağlığı için fayda mı yoksa zarar mı teşkil ediyor diye her alanda konuşuluyor. Nerdeyse son zamanların kurtarıcısı mesabesinde olan su arıtma cihazları, birçok kişinin müşkülünü çözmesinde yardımcı oluyor. 

Damacana Sularının Güvenilirliği 

Hazır su olarak tabir edilen damacana suları, uzun müddet plastik damacanalar içinde bekleyerek aslında ne kadar sağlıksız olduğunu da kanıtlıyor. Her ne kadar içeriği temiz olup hakiki akarsulardan olsa dahi zamanla bekletilen suyun ph değeri düşecektir.

Bilhassa birçok yer gezerek marketlerin önünde bekletilen damacana suları, güneşin en zararlı ışınlarına dahi maruz kalabiliyor. Böylece sağlıklı su dahi, zararlı bir hale dönebiliyor. Bu nedenle damacana su kullanmayı tercih eden kişiler taze su satan kişileri arayarak iletişime geçmelidir. Aksi halde kendi sağlıkları için tehdit oluşturulmuş olur. 

Damacana Suların Ph Değeri

Damacana sularının markası değiştikçe içerisindeki pH düzeyi ve kalitesi de değişmiş oluyor. Zira bazı suların içerisinde kimyasal, radyolojik ve biyolojik kirlerin olması Ph değerinin daha da fazla azalmasına neden olabiliyor. Bir damacana suyunu kullanmadan önce markasından ziyade pH değerine bakarak içerisindeki minerallerin de kontrol edilmesi gerekir.

Eğer pH değeri 7 ile 8,5 arasında ise o zaman o su diğerlerine nazaran daha sağlıklı demektir. Her damacana suyu doğal kaynaklardan elde edilmesi mümkün olmadığı için içerisine farklı sularında karıştırıldığı sulardır. Örneğin yeraltı sularından da ekleme yapılarak suyun değeri ve kalitesi düşürülebilir. Bu nedenle sıkı bir araştırma yapılması ya da daha kesin bir çözüme varılması gerekir. 

Su Arıtma Cihazı Faydalı mıdır? 

Birkaç filtreden oluşan, suyun hem içerisindeki mikrop ve kirleri öldüren hem de aynı zamanda tadını ayarlayan su arıtma cihazlarının birkaç yönden faydası bulunur. Son zamanlarda faydası da anlaşılarak avantajları sayesinde daha fazla tercih edilmesi, kendisinin damacana sularına nazaran daha doğru bir seçim olduğunu gösteriyor.

Suya kaybettiği mineralleri de kazandırması sebebiyle damacana sularından daha sağlıklı bir hal alır. Zararları veya faydaları konusunda araştırma yaparak kıyaslama sonucunda su arıtma cihazlarını tercih etmeniz sizin için daha doğru olacaktır. 

Maddi Yönden Avantajı 

Su arıtma cihazlarının en büyük faydalarından bir tanesi daha sağlıklı su olmasının yanı sıra ayrıca damacana sularından maddi açıdan daha fazla avantajlı oluşu geliyor. Zira sürekli damacana sularına verilmiş para biriktirildiği ve geriye dönüp bakıldığı vakitte büyük meblağlar ortaya çıkıyor.

Fakat damacana suyu hem elinizin altında istediğiniz kadar suya sahip olma imkanını size sunarken hem de fiyat açısından daha avantajlı ve uygun oluyor. Bir kere para vererek satın alacağınız su arıtma cihazını, ara sıra markasına göre belirli vakitlerde temizliğini ve bakımını yaptırarak ömür boyu daha avantajlı su tüketme yöntemine sahip olabilirsiniz. 

Filtrelerin Görevi Nedir? 

Su arıtma cihazı modelleri filtrelerine göre değişimi sağlar. Örneğin bazıları 3 filtreden oluşurken, bazıları 4-5 filtreye kadar oluşum sağlayabilir. Bu filtreler suyun size daha kaliteli olarak gelmesini sağlayacak yardımcılarıdır. Bazıları suyun içerisindeki görünen kirleri arındırırken bazıları görünmeyen mikroplardan suyun uzaklaşmasını sağlar.

Hepsinde ortak olarak bulunan tatlandırıcı filtre ise, suyun daha tatlı ve istediğiniz bir lezzete sahip olmasına amaçlamak üzere konulmuştur. Kısaca bütün su arıtma cihazlarında yer alan filtreler, suyu daha kaliteli ve sağlıklı bir hale getirerek sizin lezzet alabileceğiniz en güzel seviyeyi oluşturmayı amaçlar. 

Filtreler Ph Değeri Etkiler mi?  

Su arıtma cihazı içerisinde markasına göre yer alan filtreler, suyun kalitesini arttırma görevini üstlenir. Bu görevin içerisine Ph değerini ideal seviyeye getirmek de yer alır. Kaliteli ve sağlıklı bir suyun ph değeri en azından 7. değerinden başlamalıdır. Sonrasında 8,5 yada 9,5 değerine kadar yükselebilir.

Su arıtma cihazları da suyun ph değerini ideal seviye olan 7-9,5 değer arasında tutmaya çalışır. Bu sayede  sadece su içmiş olmaz yanı sıra sağlıkta kazanmış olursunuz. Ph değerini belirleyen filtreleri araştırarak dilediğiniz modeli tercih edebilirsiniz. 

Su Arıtma Cihazının Kontrol ve Bakımı 

Satın aldığınız cihazın zaman zaman bakım ve kontrolünü yapmanız sağlıklı su içmeye devam edebilmek açısından gereklidir. Bazı cihazlarda filtreler 6 ayda bir bakım isterken, bazılarında yılda bir kere bakım yapmak yeterli olur. Tabi ki bu bakımı yine cihazın modeline göre kendiniz yada servisiniz üstlenecektir.

Bazen sadece filtrelerin temizlenerek yerine yerleştirilmesi yeterli olacakken, bazen de değişimi gerekebilir. Zira suyun içerisinde yer alan kır ve mikroplar arındıkça, filtrede kirlenir ve zamanla yosun bağlar hale gelir. Bu nedenle bu şekilde olan filtre suya ilk gunki tazeliğini de vermez. Eğer aynı kalitede su içmeye devam etmek istiyorsanız, cihazın bakımını ihmal etmemelisiniz. 

Su Arıtma Cihazlarının Ücreti 

Su arıtma cihazı fiyatları cihazın modeline ve markasına göre değişik düzeylerde olur. Cihazın kalitesini oluşturan parçalar ise filtreleridir. Filtrenin kalitesi, dayanıklılığı, sağlamlığı, adedi gibi detaylar ürünün fiyatını da etkileyecektir. Taksitle ya da peşin olarak alabileceğiniz su arıtma cihazı, artık herkesin bütçesine hitap edecek fiyatlar sunar.

Böylelikle arıtma cihazı olmayan kalmayacak şekilde üretim yapılır. Damacana sularından daha kaliteli ve uygun fiyata su içmek için, arıtma cihazı fiyatlarını inceleyebilirsiniz. Genellikle ortalama 1500-3000 TL civarında olan fiyatlardaki ödeme kolaylığından da faydalanabilirsiniz. 

Su Arıtma Cihazı Alırken Dikkat! 

Bütün araştırmaları yaparak artık en iyi su arıtma cihazı satın almaya karar verdiyseniz, bazı hususları göz önünde bulundurmanız sizin için daha faydalı olacaktır. Örneğin arıtma cihazının modeli hakkında satıcınızdan tam bir bilgi alarak sizin istediğiniz özelliklere sahip olup olmadığı hususunda değerlendirmelisiniz.

Bunun yanı sıra cihazının bakımı ve kontrolünde geciktirmeden daima kaliteli bir şekilde kullanım amaçlıyorsanız yine bilgi sahibi olmalı ve kendinizin ilgilenme boyutunuza uygun ürünler tercih etmelisiniz. Mutfak yapısını da göz önünde bulundurarak, filtreleri tezgahın üzerinde yada altında olan cihazları inceleyebilirsiniz. Fiyat, kalite, kullanım şekli gibi hususlardan sonra daha doğru sonuca ulaşabilirsiniz.