Karbul Su Arıtma Cihazı

Su Arıtma Cihazının Zararları Nelerdir?

Su Arıtma Cihazının Zararları Nelerdir?

Vücudunun büyük bölümü su olan insan için su tüketiminin yeterli olması oldukça önem taşıyor. İçilen suyun kalitesi sadece susuzluğun giderilmesine değil, iyi bir su tüketimini sağlar. Musluk sularının içme suyu olarak içilmemesi su arıtma cihazlarının tercih edilmesine neden oluyor. Çok sayıda insan su arıtıcısı kullansa da, güvenilir su içtiklerinden ne yazık ki emin olamıyor.

Damacana ya da pet şişe sularına sürekli para vermekten bıkanlar ve suyun her an bitme riskine karşı önlem için su arıtma cihazları iyi bir alternatif gibi duruyor. Her cihazda olduğu gibi doğru bir kullanıcı olmak, suyun gerçekten verimli bir şekilde arıtıldığından emin olmayı sağlayacaktır.

Su Arıtma Cihazları Gerçekten Zararlı mı?

Halk arasında su arıtma cihazlarının faydalı ve zararlı tüm mineralleri arıttığı düşüncesi hâkim. Gelişen teknoloji ile birlikte piyasaya çıkan su arıtma cihazı modelleri bu inanışın doğru olmadığını ortaya koysa da, halen su arıtma kullanmaktan uzak duranlar oluyor.

Yararlı mineralleri zararlı olanlarla birlikte arıtılması su arıtma cihazlarına zararlı diyebilmek için yeterli değildir. Filtrelerin zamanında değiştirilmesi ve cihazların bakımının yapılması durumunda saf su içmek isteyenler gönül rahatlığıyla kullanmaya devam ediyor.

Arıtılmış Suyun Ph Değeri Kaç Olmalı?

İçme sularının kalitesi ve fayda oranı bilindiği üzere PH oranları ile kıyaslanıyor. Ambalajlı olan sularda bu değerler açıkça ifade ediliyor. Ancak su arıtma modelleri kullanılan malzeme doğrultusunda arıtılan suyunda ph değerinin yüksek olduğunu belirtiyor.

Suyun yumuşaklık ve sertlik derecesine etki eden arıtma işlemi sonucunda birçok su arıtma modelleri 7,5 ile 8,0 arasında değer belirtiyor. Yapılan ölçümler neticesinde PH değeri 6,5 altında kalan markaların arıtıcılarından uzak durulması öneriliyor.

Filtre Değişimi Ne Aralıklarla Olmalı?

Kullanılan şebeke suyunun özellikleri su arıtma cihazlarının filtre değişim sürelerinde farklılık oluşturuyor. Filtrelerin suyun tadındaki değişiklik doğrultusunda değiştirilmesinden ziyade, firmaların önerdiği aralıklarla değiştirilmesi gerekir. Aksi halde arıtma işlemi için ömrü bitmiş olan filtre ile musluk suyundan farksız su içmek kaçınılmaz olacaktır.

Filtrelerin düzenli olarak değiştirilmemesi zararlı maddelerinde arıtılmış suya geçeceğinden, bu noktada su arıtma cihazının zararlarından bahsetmek siz konusu olur.

Su Arıtıcılar Ne Kadar Atık Su Atar?

Musluk suyunu arıtırken suyu ikiye bilen cihazlar atık su ortaya çıkarıyor. Faydasız madde ve minerallerden arındırılan su tüketime uygunken atık suların kullanılması sağlığa zararlı olabiliyor. Yaklaşık olarak belirli bir miktar suyun üçte biri kadarı atık su olarak dışarı atılmaktadır.

Markaların en iyi su arıtma cihazı modelleri sarf edilen atık su miktarında değişiklik gösteriyor. Değişkenlik faktörü ise kullanıcıların su faturalarındaki farka yansıyor.

Su arıtma cihazı alacak olanların kaliteden sonra dikkat ettikleri ilk kriter olarak atık suyun miktarı oluyor. Bu noktada hiç atık su çıkarmayan su arıtıcılar da piyasa da bulunuyor Detaylı bir araştırma sonrasında yararları ve zararları göz önünde bulundurularak karar verilmelidir.

Su Arıtma Cihazlarının Kaç Filtresi Olmalı?

Evinde su arıtıcısı kullananların sayısı her geçen gün artarken, marka ve modellerdeki çeşitlilikte kullanıcıların seçim yapmakta zorlanmalarına neden oluyor. Birden çok aşamadan geçerek elde edilen arıtılmış suyun filtre sayısının çokluğu ile suyun kalite düzeyi paralel doğrultuda denebilir. Sağlıklı su içmek için suyun alkali seviyesine önem veren kullanıcılar genellikle 6 filtreli ve 10 aşamalı su arıtıcıları tercih ediyor.  İlle de suyum alkali olsun demeyenler için 5 filtreli ve 5 aşamadan başlayan modellerde bulunuyor.

Filtrelerin her biri bir aşamaya tekabül ederken, suyun mineral oranını yükselten bazı filtreler 3 veya 4 aşamayı tek başına gerçekleştiriyor.

Su Arıtma Cihazlarının Avantajları Var mıdır?

Zamandan ve bütçeden tasarruf etmeye yardımcı olan su arıtma cihazları içme suyunun tedarik edilmesindeki birçok sorunları ortadan kaldırıyor. Damacana suları hakkındaki çıkan birçok olumsuz haberde, su arıtıcılarının güvenli olduğu inanışına yol açıyor.

Ambalajlı sular uzun ömürlü tüketilmesi için daha çok içme suyu olarak kullanılıyor. Ancak evinde arıtıcısı olanlar çay ve yemeklerinde de arıtılmış su kullanmanın keyfini yaşıyor. Bir kere alınan su arıtma cihazı uzun yıllar ücret ödemeden kullanım imkânı sunarken, diğer su tüketim şekillerinde düzenli aralıklarla su siparişi vermek gerekiyor.

Su Arıtıcılar Tüm Mineralleri Süzerek Mi Arıtıyor?

Suyun içerisinde bulunan yararlı ve zararlı mineralleri göremediğimiz için içtiğimiz suyun ne kadar faydalı olduğundan emin olmak zordur. Bu konuda su arıtma cihazının kalitesinden emin olan firmalar, sadece zararlı maddelerin içme suyundan arıtıldığını öne sürüyor.

Filtre sistemlerinin bazı süzgeçten geçirdiği sulardaki iri yapılı minerallerin arıtma işlemine takılması gibi durumlarda söz konusudur. Tüm mineraller olmasa da, zararlı mineraller arındırılırken arada yararlı minerallerde arıtılabilir. Böyle durumlarda zararlı su tüketildiği düşünülmemeli, tüm minerallerinden arınmış saf su içildiği düşünülmelidir. Bu özellikteki suların vücuda zararı olmadığı gibi faydalarından da söz etmek zordur.

Su Arıtıcılar Neleri Arıtıyor?

Çeşmelerden akan suların içerisinde pek çok zararlı madde bulunuyor. Bu suyu direkt olarak tüketmek sağlıksız olacağı için pratik kullanım sunan su arıtma cihazları tercih ediliyor. Genellikle bulanık formda bulunan arıtılmamış suların içinde pas, asbest ve klor bulunuyor. Tüm zararları göz ardı edilerek kullanılsa bile kötü koku ve tadı içme suyu olarak kullanıma izin vermez.

Suyu ideal yumuşaklığına ulaştırmak için faydası çok olan su arıtma cihazları, damacana ve pet şişelerdeki sulardan daha güvenli olduğu kabul ediliyor. Bu yoğun tercih durumu piyasada çok fazla su arıtıcısı modeli ile karşılaşmaya neden oluyor.

Su Arıtma Cihazı Fiyatları

Sağlıklı içme suyu evde daim olsun isteyenler için su arıtma cihazı fiyatları kaliteleri ve ek özellikleri ile farklılık gösteriyor. Her beklentinin fazlasıyla karşılandığı arıtıcı piyasasında, kullanıcılar bütçelerine uygun modeli de bulabiliyor.

Filtre ve pompa özelliklerinin yoğunluğu su arıtma cihazlarının biraz pahalı olmasında etkili oluyor. Uygun fiyatlı bir su arıtıcısı için az filtreli ve aşamalı olan modeller tercih edilebilir. Sık filtre değiştirme ihtiyacı yaratacağı için, ilk alırken biraz pahalı ve kaliteli modellerden almak, yıllarda içme suyu ihtiyacını sorunsuz karşılamayı sağlayacaktır.

İlk bir ay kullandıktan sonra müşteri memnuniyeti garanti eden bazı firmalar iade seçeneği ile sağlıklı içme suyunu evlere güvenli bir şekilde getiriyor. Hangi marka ve modeli seçeceğim diyenler memnuniyet odaklı bu firmalardan hizmet alabilir.