Karbul Su Arıtma Cihazı

Su Arıtma Filtreleri Aynı Mı?

Su Arıtma Filtreleri Aynı Mı?

Su arıtma modelleri cihazlarında çeşitli filtreler kullanılmaktadır. Su arıtma filtreleri, suyun arıtılması, suda hoş bir koku oluşması, suyun tadının arttırılması gibi durumları gösterir. Bu filtreler su arıtma cihazının kalitesini belirler. Standart bir su arıtma cihazında 6 filtre bulunur. Su arıtma cihazını satın alırken 6 metre uzunluğunda olmasına dikkat ediniz.

Musluk suyunu mikroorganizmalardan ve kötü kokulardan arındırmaya yardımcı olan cihazlar filtrelerdir. Filtrelerin belirli bir raf ömrü vardır. Süresi dolmuş filtreler değiştirilmelidir. Değiştirmezseniz, su arıtma cihazının bazı parçaları düzgün çalışmayabilir. Aynı zamanda kullanım süresi dolan filtrelerin kullanımı devam ettiği sürece temiz su tüketimi mümkün olmayacaktır.

Filtre Değişimin Önemi

Su arıtma cihazlarının filtreleri suyun temizleme işlemini ve kötü kokuları giderir. Bu nedenle su arıtma ekipmanlarının en önemli parçalarıdır. Süresi dolmuş filtreler ekipmana zarar verdiğinden ve onu bozduğundan, süresi dolmuş filtreler değiştirilmelidir. Aynı zamanda değiştirilirken değiştirilmeyen filtrelerle su tüketimi sağlığa zararlıdır. Membran filtre adı verilen en önemli filtre, 2 yılda bir değiştirilmesi gereken filtrelerden biridir. Diğer filtreler 6 ayda bir değiştirilir. Su arıtma cihazı fiyatları kontrol edilerek cihazınızı satın alırken, satıcıdan cihaz hakkında daha fazla bilgi almalısınız.

5 Micron Filtresi

Su arıtma cihazının ilk aşamasını gerçekleştiren filtre 5 mikron filtre olarak bilinmektedir. Su arıtmaya başlayınca önce bu filtreden süzülür. Toprak ve tortu gibi büyük zararlılar bu filtreden süzülür ve ikinci aşama olan karbon blok filtreye beslenir. Su arıtmanın en önemli adımlarından biridir.

Bu filtrenin kullanım ömrü 6 aydır ve maksimum 9 ay içerisinde değiştirilmesi gereken filtrelerden biridir. Servis ömrünü tamamlamak için 5 ton su kullanılması, servis ömrü sonunda bu filtrenin yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir. Değiştirilmemesi diğer filtrelere ve cihaza zarar verebilir. Bu cihazlardaki her filtre sizin için son derece önemlidir. Filtre değiştirmeye dikkat ederek su arıtma cihazınızın çok daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz.

CTO Karbon Blok

Su arıtma cihazı içerisinde bulunan diğer 1 filtre ise karbon blok filtredir. Su arıtma işleminin ikinci aşamasını oluşturur. Toz ve kir gibi büyük parçalardan temizlenen su bu filtreye girer ve suyun kokusu, tadı ve rengi düzenlenir. Klor içeren su içme suyuna dönüşür. Son derece etkili bir filtredir. Kimyasal içeriği yüksek sular insan sağlığına çok zararlı olduğu için bu filtre düzenli olarak kullanılmalıdır.

Filtre ömrü 6 ile 8 ay arasında değişmektedir. Düzenli olarak değiştirilmediği takdirde, masanızda klorsuz su kalır. Koku dengesini düzenler ve aromatik suya erişim sağlar. Aynı zamanda sudaki kimyasalları içerdiği için membran filtre denen şeyi de korur. Bu filtre zamanında değiştirilmezse cihazın bozulması gibi sorunlar ortaya çıkacaktır. Su arıtma cihazları fiyatları modele ve filtreye göre değişmektedir.

Granül Karbon Filtresi

En önemli filtrelerden biri de su arıtma cihazlarının üçüncü aşamasını gerçekleştiren karbon granül filtredir. Bu filtre organik maddelerin temizlenerek tüketiciye ulaşmasını sağlar. Aynı zamanda renk, tat ve koku açısından da harika bir işlev sunar. Suda oluşan kimyasal maddeleri arıtarak sağlıklı bir su tüketimi sağlar.

Sudaki pestisit ve çeşitli ölü hayvanların kokularının temizlenmesinden sorumlu bir filtredir. Raf ömrü 6 aydır ve filtre 6 ay sonra değiştirilmelidir. En fazla 9 ay en az 3 ay kullanılır. Suyu daha sağlıklı hale getiren aşamalardan biridir. Su arıtma cihazı markalarını ararken filtre ömrüne dikkat etmeniz gerekmektedir.

Membran Filtre

Membran filtre, su arıtma cihazlarında şüphesiz en önemli filtrelerden biridir. Su arıtma işleminin çoğu bu filtrede gerçekleşir. Membran filtreler ayrıca mikrometre aralığı çok küçük olduğu için sudaki en küçük mikroorganizmaları ve bakterileri bile yok etmeye yardımcı olur. Suyun daha sağlıklı hale getirilmesinde önemli bir rol oynar. Su ile vücudumuza aldığımız mikroorganizmalar ve bakteriler çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir.

Bu tür problemlerin yaşanmaması için membran filtrenin su arıtma cihazları arasında kaliteli bir filtre olmasına dikkat edilmelidir. Çok küçük gözeneklere sahip olduğu için suyu tamamen arıtma özelliğine sahiptir. Sudaki en küçük bakterileri bile tutmaya yardımcı olur. Sağlıklı su tüketimi sağlamak istiyorsanız mutlaka su arıtma cihazlarını tercih etmelisiniz.

Aynı zamanda bu aşamadan geçen su antibakteriyel özellik kazanır. Bu mühim filtrenin ömrü diğer filtrelere göre çok uzundur. Yaklaşık 2 ila 3 yıllık bir raf ömrüne sahiptir. Diğer filtrelerin düzenli olarak değiştirilmemesi filtreye zarar verebilir. Suyun en temiz ve saf haliyle girmesini sağlayan bu filtre son derece önemli bir filtredir. Kullanım ömrünün sonunda değiştirilmelidir. Suyu tamamen arıtmak için kullanılan bu filtreden sonra 2 filtre daha bulunmaktadır.

Karbon Filtre ve Mineral Filtre

Su arıtma cihazlarında bulunan diğer filtreler ise karbon filtreler ve mineral filtrelerdir. Su arıtma işleminin son aşaması olan bu iki filtrenin kullanım ömrü 6 aydır. En iyi su arıtma filtreleri, uzun ömürlü su arttırıcılardır. Sudaki klor ve zirai ilaç gibi kokuların giderilmesine yardımcı olan aktif karbon filtre, aynı zamanda suyu kimyasallardan ayırarak tüketiciye sunar. Membran filtrede tamamen temizlenen su daha sonra hoş bir koku ve tada sahip olduğu karbon filtreye ulaşır.

Bu aşamada suyun hem kokusu hem de tadı iyileşir. Kömür filtre aşamasındaki su daha lezzetli hale geldikçe insanlar daha fazla tüketim sağlıyor. Daha sonra su karbon filtreden mineral filtreye geçer. Bu filtrede suya magnezyum, sodyum, potasyum ve kalsiyum gibi mineraller eklenir. Bu, suyun çok daha kaliteli olmasını sağlar. Aynı zamanda su, insan sağlığı için gerekli olan mineralleri de emer.

Su Arıtma Filtreleri Birbirine Uyar mı?

Su arıtma cihazlarında kullanılan filtreler birbirinden farklılık gösterebilir. Bazı markalar birbirine benzese de birçok filtre modeli vardır.

Su filtreleri, suyu içilebilir hale getirmek için kullanılan ürünlerdir. Su arıtma cihazlarında en önemli görev su arıtma filtresidir. Çünkü cihazın dış görünüşü ne olursa olsun asıl işlevi filtredir. Yani en iyi su arıtma cihazı filtreleri iyi kalitede ise cihaz daha verimli olacaktır.

Su arıtma cihazlarının birçok marka ve modeli bulunmaktadır. Su arıtma cihazlarında kullanılan filtreler marka ve kapasiteye göre farklılık göstermektedir. İnsanların kafalarında ‘‘tüm su arıtma cihazlarının filtreleri aynı mı?’’ gibi bir soru var ama bu sorunun cevabı aynı değildir. Çünkü her marka farklı filtreler kullanmaya özen gösterir.