Karbul Su Arıtma Cihazı

Arıtılmış Suyun PH Değeri Kaç Olur?

Arıtılmış Suyun PH Değeri Kaç Olur?

PH değeri içme suyunun en önemli özelliği olarak kabul edilir. İnsan vücudundaki alkali ve asit dengesinden sorumludur. Bu nedenle hücrelerdeki kimyasal reaksiyonların ve biyolojik süreçlerin seyri pH'a bağlıdır. İki harfli kısaltma Latince kökenlidir. "Hidrojen gücü" anlamına gelir ve belirli bir elementin yüklü parçacıklarının aktivitesinin bir ölçüsü anlamına gelir. pH değerini hesaplamak için hidrojen iyonlarının konsantrasyonu ölçülür. Daha sonra elde edilen sayıdan ondalık logaritma çıkarılır ve (-1) ile çarpılır. Matematiksel formül şöyle görünür: pH = -lg [H + ].

Aslında pH, su moleküllerinin bozunması sırasında oluşan bir sıvıdaki H + ve OH - iyonlarının oranıdır. İdeal oran 1: 1'dir, yani. pH = 7. Damıtılmış su bu değere sahiptir.Göstergenin değeri, suyun sıcaklığı ve hava ile etkileşimi ile doğrudan ilgilidir. Kapalı bir kaptaki pH 7 ise, sıvıya karbondioksit girişi ile değer 5,2'ye düşecektir.pH ayrıca suda çözünen maddelerden de etkilenir. Bazı maddelerin eklenmesi asitliği arttırırken, diğerleri düşürür. Bu fenomen, görsel olarak safsızlık içermediğinde bile sıvının saflığını değerlendirmeyi mümkün kılar.

İçme Suyu İçin pH Standartları

Hidrojen indeksinin izin verilen değerlerinin sınırları SanPiN 2.1.4.1074-01 "İçme suyu" ile belirlenir. Bu belgeye göre musluktan içme suyunun pH oranı 6-9 puanın üzerine çıkmamalıdır.
Ancak bilim adamları daha katı sınırlar belirlediler: 6,5'ten 8,5'e. Bu, insan kanının tarafsızlığından kaynaklanmaktadır: benzer bir gösterge değerine sahip suyun bir kişi için en uygun olduğuna inanılmaktadır. İdeal olarak, içeceğin pH'ı 7.5 olmalıdır. Bu su, insan vücudundaki metabolik süreçler üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir. Ve tam da bu nedenle, tatlı sodadan sonra ağızda hoş olmayan bir kuruluk kalır: böyle Düşük pH değerine sahip, yani asidik su, yıkama için kullanılabilir (vücut yüzeyindeki kirleri etkili bir şekilde giderir). 7-9 puandan fazla olan alkali su, vücudun durumunu iyileştirir (istismar edilmezse).

Her zaman faydalı bir pH değerine sahip su içmek için, su arıtma cihazı ile bir içme suyu filtre sistemi kullanılması tavsiye edilir (örneğin, mutfak lavabosunun altında ters ozmoz).

pH Belirleme Yöntemleri

Hidrojen indeksinin su ısıtıcısına girdiği suyu bulmak için ücretli laboratuvarlarla iletişime geçmek gerekli değildir. Ortak göstergelerden birini uygulamak yeterlidir ve suyun ek arıtmaya ihtiyacı olup olmadığı hemen anlaşılacaktır.

Turnusol Kağıdı

Turnusol kağıdı, bir ortamın pH'ını belirlemenin en ucuz ve en kolay yoludur. Bu gösterge, pH'ı nötrden farklı olan suyla etkileşime girdiğinde renk değiştirir. Bu özellik, suyla reaksiyona giren boyalarla emprenye edilerek kağıda verilir. Kağıtta on beşten fazla farklı boya var. Çoğu zaman doğal kökenlidirler. Yani bitki ve likenlerden elde edilir. Kağıt alkali bir ortama girdiğinde maviye döner. Asidik olarak kırmızıya döner. Suyun pH'ının daha doğru belirlenmesi için özel bir renk skalası kullanılır.

pH ölçer

Bir sıvının pH'ını doğru bir şekilde ölçmek için pH metre adı verilen bir alet kullanılır. Fiyatı kağıt veya şerit maliyetinden çok daha yüksektir. Bununla birlikte, su asitliği değerini yüzlerce doğrulukla ayarlamanıza izin verir. Bu cihazlar laboratuvar ve ev tipi olarak ikiye ayrılır. Bir apartman dairesinde veya ofiste, ikinci tip kullanmak en uygunudur. Ev tipi pH metreler aşağıdakilere bağlı olarak gruplara ayrılır:

  • Otomatik kalibrasyonun mevcudiyeti
  • Nem koruması
  • Elde edilen değerlerin doğruluğu
  • Cihaz, tampon çözeltiler kullanılarak kalibre edilir

Test şeritleri ile pH Tayini

Suyun pH seviyesini hızlı ve kolay bir şekilde ölçmek için test şeritleri kullanılır. Akvaryumlardaki asitliği ölçmek için satıldıkları evcil hayvan mağazasından satın alınabilirler.Sonucu elde etmek için böyle bir şeridi bir an için musluk suyuna batırmak yeterlidir.Kağıdın ıslak kısmı neredeyse anında renk değiştirir.Test şeritlerini evde de yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, kırmızı lahanayı yarım saat kaynatın ve ardından normal yazıcı kağıdını soğutulmuş solüsyonda yaklaşık on dakika bekletin. Kuruduktan sonra metin şeridine asit düşürürseniz, kırmızıya döner. Alkali ile düşürürseniz sararır.

Musluk suyu ve diğer ortamlar için PH değeri

Sıradan içme suyunun pH değeri, tesisat malzemesine, kaynak suyunun bileşimine ve dış ortam sıcaklığına bağlıdır. Ancak, her zaman 6.5-9.5 aralığında kalır. pH değeri normlardan çok farklıysa, bir yerde arıza meydana gelmiş veya suya yabancı bir kirlilik girmiş demektir.Havuzdaki suyun pH'ı 7,5-8 puan aralığında kalmalıdır. 7'nin altındaki seviyesinde keskin bir düşüş, böyle bir sıvının toksisitesinde bir artışa yol açar, içinde yüzmemelisiniz. Aynı zamanda, diğer çözeltiler ve maddeler için asitliğin normal suludan önemli ölçüde yüksek veya düşük olabileceğini unutmayın. Örneğin, limon suyunun pH'ı 2.5, kahve - 5 ve el sabunu - 10'dur. Aynı zamanda, mide asiditesini azaltmak umuduyla sıklıkla mide ekşimesi için kullanılan sütün pH'ı nötr pH'a yakındır = 6.6-6. 9.

Sonuçlar

Suyun pH'ı, insan sağlığını etkileyen önemli bir göstergedir. Bu değerin normdan sapması, su temin sistemindeki sorunları gösterir, dikkat etmeye değer. İçme suyunuzun pH'ını belirlemek için turnusol kağıdı veya pH metre kullanabilirsiniz. Ölçüm sonucu sıvının ne kadar güvenli olduğunu gösterecektir.
Filtrelenmiş su, mineralleri vücuttan atar. Hemen bir soruyla ilgilenelim neden su içeriz? Su vücudun atıkları ve toksinleri atmasına yardımcı olur. Ve ters ozmoz ile temizlendikten sonra, bir mıknatıs gibi olur: kullanıma uygun olmayan mineralleri çeker ve kan yoluyla vücuttan atılmak üzere böbreklere "taşır". Filtrelenmiş su, hücre içindeki mineral elementleri yıkamaz. Sadece kendisi tarafından reddedilmiş olan maddeleri toplar. Sanayi tipi su arıtma sistemlerinde de aynı işlemler yapıla gelmektedir.

Filtrelenmiş Su Dişleri Yok Eder Şehir Efsanesi

Bu görüş doğrudan ilk efsane ile ilgilidir. Hatta filtre yapan bir şirketin modellerinin açıklamasında yayınlanıyor. Efsanenin tüm amacı, ters ozmoz sisteminin çeşitli safsızlıklarla birlikte floru da uzaklaştırması gerçeğinde yatar. Ve yokluğu diş çürümesine yol açar. Bu mantığı izlerseniz, kalsiyumsuz su ne olacak? Yokluğunun kemiklerin yok olmasına yol açacağını mı? ABD ve Avrupa'da ters ozmoz sistemleri 30 yılı aşkın süredir kullanılır. Ve tüm bu süre boyunca, arıtılmış su nedeniyle birinin dişleri veya kemikleri ile ilgili sorunları olan tek bir vaka yoktu. Yani teori bir şeydir, ancak pratikte tamamen farklı görünüyor.

Aslında, insanların şişelenmiş su içmesinin ana nedeni lezzettir. Üreticiler, reklamlar aracılığıyla neredeyse herkesi minerallerin suyun tadını doğrudan etkilediğine ikna etmeyi başardılar. Firmamızdan en iyi su arıtma cihazı modellerini uygun fiyatları ile temin edebilirsiniz.