Karbul Su Arıtma Cihazı

Su Arıtma Cihazı Neden Kullanmalıyım?

Su Arıtma Cihazı Neden Kullanmalıyım?

İnsanların olduğu gibi tüm canlıların yaşa kaynağı sudur ve susuz bir hayat düşünmek bile imkânsızdır. Bitkiler su ihtiyaçlarını topraktan yağmur suları sayesinde karşıladıkları gibi doğadaki hayvanlar da çeşitli akarsulardan susuzluklarını gidermektedirler. Biz insanlar olarak da günümüzde su ihtiyacımızı genelde evlerimize marketlerden satın aldığımız damacanalar ya da şişe sular ile karşılamaktayız. Musluktan akan suların içeriğini hakkında tam bir fikrimizin olmaması ve güven duymamamız nedeniyle şişelenmiş sular tercih etmek zorunda kalıyoruz. Ancak dünyamızdaki içilebilir su oranı maalesef ki gün geçtikçe azalmaktadır. Nitekim bizler farkında olmasak dahi su ihtiyacımızı musluktan karşılamak yerine marketlerden alarak karşılamak maddi olarak da bütçemizi oldukça olumsuz etkiliyor.

Herkesin günde en az 2 litre su içmesi gerektiği söylendiği günümüz şartlarında özellikle kalabalık ailelerde su ihtiyacı hesaplandığında, sadece su satın almak için aylık olarak oldukça fazla para ödenmesi gerektiği ortaya çıkıyor. Bu duruma nasıl bir çözüm getirilebilir diye düşünüldüğünde aklımıza elbette ki teknolojinin gelişmesi sayesinde su arıtma cihazları gelmektedir. Peki neden su artıma cihazı kullanmalıyım diye düşünenler için durumu şu cümleyle özetleyebiliriz: Su arıtma cihazları sayesinde marketlerden şişeler ya da damacanalar halinde evimize su taşımak yerine, musluğumuzdan akan suyu temizleyerek içme imkânı bulabiliyoruz. Sizin için hazırladığımız yazıda su arıtma cihazı nedir, ne işe yarar, çalışma prensipleri nelerdir ve yararları nelerdir gibi sorulara cevaplar vermeye çalıştık.

Su Arıtma Cihazı Nedir?

Günümüzde pek mümkün olmasa dahi eskilerden büyük annelerimizden ya da annelerimiz ve babalarımızdan şu sözü duymuşuzdur: Biz eskiden musluktan su içerdik. Hatta bazılarımız için bizzat kendi söylediğimiz bir söz olabilir. Peki, ne değişti de bizler artık evlerimizin ya da iş yerlerimizin musluklarından akan suları gönül rahatlığı ile içemiyoruz ve çocuklarımıza musluk suyu yerine damacana ya da şişe su tercih ediyoruz?

Şehir belediyeleri sanayi tipi su arıtma konusunda oldukça başarılı çalışmalar yaparlar. Ancak ne kadar çalışma yapsalar da oturduğumuz binaların boru sistemlerinin eski olması dahi insan sağlığına zararlı olabilecek maddeler içerebilmekteler ve bu maddelerin suyunuza da  karışma imkanı vardır. Nitekim evimizin musluğundan akan suyun içeriğinde bulunan zararlı maddeler ayrıştırıldıkları zaman rahatlıkla içilebilir hale gelmesi mümkündür. Su arıtma cihazları da bu ayrıştırma işlemini sağlar yani musluğunuzdan akan suyu içilebilir yapar.

Su Arıtma Cihazlarının Çalışma Prensipleri Nelerdir?

Su arıtma cihazları sistemlerine giren musluk suyunu 5 ana filtreden geçirir ve bu şekilde içerisindeki tüm zararlı maddelerden arındırır ve bizler için rahatlıkla içebileceğimiz içme suyuna dönüştürür.

  • İlk aşama ön filtre aşamasıdır ve bu aşamada suyla temasa geçen ilk filtre 5 mikron gözenek özelliğine sahiptir. Bu filtreler sayesinde pas, çamur, asbest gibi tortular tutularak su berrak bir hale getirilir.
  • İkinci aşama ise granül aktif karbon filtre aşamasıdır ve granül aktif karbon filtre sayesinde başta sudaki klor olmak üzere tüm bulanıklık ve kötü kokular ortadan kaldırılır.
  • Üçüncü aşamamız block karbon filtredir. Block Karbon filtre sayesinde şebeke suyundaki inorganik ve organik tüm kötü tat ve koku veren kimyasal maddeler arındırılır.
  • Dördüncü aşamamız membran filtre aşamasıdır.  Oldukça ileri teknoloji bir filtre olan membran, 3 kat kompozit polyamidden oluşmaktadır ve dünyada sadece birkaç dev kimya firması tarafından üretilir. Bu aşamadaki filtre sayesinde basınçlı su, milimetrenin milyonda birinden çok daha küçük olan gözeneklere sahip membrandan geçer ve en düşük molekül düzeyinde filtre edilir. Bu mambran filtresi işlemi sayesinde musluk suyunda bulunabilecek mikropların ve zararlı karışımların tamamı dışarı atılır.  Tüm bu aşamalardan sonra sudaki çözünmüş madde miktarı (TDS) ortalama % 90 düşürülmüş olur. Yani suyun özü elde edilmiş olur. Membran gözenekleri; bilinen en küçük virüsten bile 20 kat küçük olduğu için virüsler dahi filtreden asla geçemez.
  • Son aşama ise tatlandırıcı filtre aşamasıdır.  Bu aşamada, yukarıdaki tüm filtrelerden geçirilip ayrıştırılarak saf haline gelen su tatlandırılır. Tüm bu aşamalar sonucunda sizler için en sağlıklı ve en ekonomik içme suyu elde edilmiş olur.

Su Arıtma Cihazına Sahip Olmanın Faydaları Nelerdir?

Su arıtma cihazını bir kere satın alıp kullanmanın en önemli faydası şüphesiz ki maddi olarak tasarruf etmeniz olacaktır. Marketlerden alacağınız şişe sular ya da damacana içme sularını satın almak için her ay ekstra bir bütçe ayırmanız gerekmektedir. Musluktan akan suyunuzu rahatlıkla içmek varken ekstra olarak suya para vermek yerine bir kez satın alacağınız en iyi su arıtma cihazı sayesinde istediğiniz zaman sağlıklı içme suyuna ulaşabilirsiniz ve su masrafından kurtulup tasarruf edersiniz.

Ayrıca damacana sularının da hangi koşullarda elde edildiğini tam olarak bilmemiz imkansızdır. Yani hangi marka damacana suyun güvenli olduğundan emin olamayacağımız gibi güvensiz markalardan su almak da sağlığımızı tehdit edebilir. Ancak başarısını sahip olduğu sertifikalar sayesinde kullanıcılara kanıtlamış olan bir su arıtma cihazı alıp kullanırsanız bu durumda, istediğiniz yerdeki musluk suyunu arıtabilir ve temiz, taze suya pratik olarak en hızlı şekilde ulaşabilirsiniz.

Son olarak şunu söyleyebiliriz ki bazı musluk sularının tatları acımsı olabilir. Bunun nedeni içeriğinde bulunan kalsiyum ve magnezyumdur. Su arıtma cihazı musluk suyundan bu maddeleri ayrıştırarak suyun tadındaki acılığı giderir ve saf su elde etmenizi sağlar. Aynı zamanda su arıtma cihazları filtreli yapısı sayesinde musluk suyunda kireç varsa bunu da ayrıştırabilir. Bu sayede sizler de içeceklerinizde ya da yemeklerinizde gönül rahatlığı ile temizliğinden ve saflığından emin olarak arıtılmış su kullanabilirsiniz. Su ısıtma cihazı, çamaşır ve bulaşık makinesi gibi elektronik cihazlarınız kirece maruz kaldıkları zaman kullanım ömürleri oldukça kısalabilmektedir. Bunun önüne geçmek ve bu elektronik cihazlarınızı daha uzun süreli kullanabilmek için su arıtma cihazı ile kireçten arındırılmış sular kullanmanız daha iyi olacaktır.

Su arıtma cihazı sayesinde sadece kendinize değil doğaya da yararlı olabilirsiniz. Marketlerden aldığınız her yeni 1 plastik su şişesi ve damacanası için plastik üretim devreye girmektedir. Yapılan araştırmalara göre sadece Amerika'daki şişelenmiş su sektörü ile yıllık 17 milyon varil petrol tüketimi yapılmaktadır. Bu petrol, enerji tüketimi olarak 190 bin evin aydınlatmasına yetecek düzeydedir. Sizler de su arıtma cihazı kullanıp damacana gibi plastikler kullanmayarak çevreye katkıda bulunabilirsiniz. Sevdiklerinizin sağlıklı bir geleceği için firmamızdan su arıtma cihazı temin edebilirsiniz.