Karbul Su Arıtma Cihazı

Su Arıtma Cihazlarının Bakım ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Su Arıtma Cihazlarının Bakım ve Temizliği Nasıl Yapılır?

İnsan yaşamının olmazsa olmazı su, yaradılışın en büyük mucizelerinden ve insan hayatının en önemli unsurlarındandır. Üzerine bu kadar büyük önem atfedilen suyun, gelişen ve değişen dünyada maalesef temiz kalması çok da mümkün değildir. İnsan vücuduna oksijen taşıyarak adeta vücudu her daim yenileyen ve hücrelerin taze kalmasını, sağlıklı bir şekilde fonksiyonlarını yerine getirmesini sağlayan suyun temizliği ve güvenirliği çok önemlidir.

Sadece insanlar için değil hayvanlar ve bitkiler için de hayati önem taşıyan suyun temizliği, zararlı maddelerden arınmışlığı da çok önemli bir konudur. Bunun için de insanlar artık evlerinde iş yerlerinde su arıtma cihazlarını güvenle kullanıyorlar. Ancak suyun temizliği kadar su arıtma cihazlarının da temizliği önemlidir. Peki, su arıtma cihazlarının bakım ve temizliği nasıl yapılır? Bu yazımızda bu konuda okuyucuyu aydınlatacağız.

Su Arıtma Cihazı Gerekli Midir?

Günümüzde sıklıkla kullanılan su arıtma cihazları evlerde ve işyerlerinde musluklara takılarak musluktan gelen suyun arıtılmasında büyük işleve sahiptirler. Musluğunuzdan gelen suyun yeterince temiz ve sağlıklı olduğundan ne kadar eminsiniz? Şehir şebeke suyunun düzenli aralıklarla analiz edildiği bir gerçektir ancak bu analizlerde zararlı bakteriler maalesef göz ardı edilir. Böyle bir durumda da daha sağlıklı yaşam için suyunuzun kalitesini artırmak size düşüyor. Sağlıklı bir yaşam için temiz bir suya, temiz bir su için de temizliği doğru yapılmış bir su arıtma cihazına ihtiyaç duyarsınız. Su arıtma cihazlarının bakım ve temizliği nasıl yapılır? Konusuna gelince de bu konuda uzman, tecrübeli elemanlarla çalışan, işini seven, güvenilir firmalar mevcuttur. Musluğunuza taktığınız arıtma cihazları, suyla birlikte gelen zararlı bakterileri ve diğer kimyasalları artarak size tertemiz bir su verirken bünyesinde biriktirdiği tortuların da zamanla temizlenmesine ihtiyaç duyacaktır.

Su Arıtma Cihazı Neden Temizlenmelidir?

Sizin sağlığınız için geliştirilen su arıtma cihazları suyla birlikte yaşamını sürdüren bazı zararlı bakterileri suyun içinden tamamen arındırarak haznesine hapseder. Bakterilerden temizlenen suyu ise size geri verir ve tertemiz suyu kana kana içmenizi sağlar. Arıtma cihazlarının suyunuzu istenilen kıvamda temizlemesi ve sorunsuz çalışması için de belirli aralıklarda temizlenmesine ihtiyaç vardır. Zamanla kirlenen, tortulaşan su arıtma cihazlarının bakım ve temizliği nasıl yapılır? Bu konudan önce su arıtma cihazları neden temizlenmelidir buna değinmekte fayda var.

Su arıtma cihazları neden temizlenmelidir? Su arıtma cihazlarının bakımları yapılmazsa sonuç ne olur? İçeriğinde geliştirilmiş filtreler bulunan bu cihazlar sahip olduğu teknoloji ile suyun içinde gözle görülmeyecek bakterileri arındırarak haznesine biriktirir. Haznede biriken bakteriler zamanla tortuya dönüşecek ve filtrelerin bir süre sonra tıkanmasına sebep olacaktır. Tıkanan filtrenin sağlıklı çalışmasını elbette bekleyemeyiz. Sağlıklı çalışmayacağı gibi bir süre sonra musluktan akan suyu bile kirletecektir. Kirli su ise sağlığınızı tehlikeye sokar. Bunun içindir ki bu cihazların belirli periyodlarda bakıma, temizlenmeye ihtiyaçları vardır.

Su Arıtma Cihazları Ne Zaman Temizlenmelidir?

Musluklara takıldıktan sonra adeta mesai mefhumu gözetmeksizin sürekli olarak çalışan ve 7 gün 24 saat boyunca kullanılan su arıtma cihazları ne zaman temizlenmelidir? Cihazların temizlenmesi için belli periyodlar var mıdır? Su arıtma cihazı bakım ve temizliği nasıl yapılır? Su arıtma cihazları içinde bulunan fitrelerden bir tanesi ana filtre olarak görev yapar ve bunun adına membran da denir. Bu ana filtre en az 3 yılda bir ciddi şekilde detaylıca temizlenmeli ya da yenisi ile değiştirilmelidir. Ana filtre dışındaki tatlandırıcı olarak bilinen filtrelerin ise en çok 12-14 ay boyunca temizlenmeden kullanılması mümkündür. Tatlandırıcı filtrelerin en uygun temizlenme süreleri 1 yıldır. Bir yılı dolduran bu filtreler dediğimiz gibi ya detaylı bir şekilde temizlenmeli ya da yenisi ile değiştirilmelidir. Temizlenen cihazlardan artık yine güvenle su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Su Arıtma Cihazlarının Filtreleri ve Filtre Temizliği

Sağlığınızı korumak için büyük öneme sahip olan su arıtma cihazlarının içeriğinde birden fazla filtre bulunur. Bu filtrelerin temizliğinin belli aralıklarla yapılması çok önemli. Söz konusu cihazlarda bulunan filtre çeşitleri şöyledir: ana filtre de denilen membran filtre, tatlandırıcı filtre, detox filtre, Filtrasyon filtre ve en nihayetinde kireç önleme sistem filtresi olmak üzere 5 çeşit filtre bulunur. Yaşamınız için son derece önemli olan suyun kalitesini istenilen ölçüye getirmek için bu filtrelerin belirli periyodlarla temizlenmesi gerekir. Su arıtma cihazlarının bakım ve temizliği nasıl yapılır? Cihazınızın rutin temizliğini kendiniz yapabilirsiniz.

Cihaz kapaklarının açılması, filtrelerin bulundukları yerlerden dökülmesi, sökülen filtrelerin temizlenmesi ya da değiştirilmesi ve yeniden yerlerine takılması gerekiyor. Yapılan temizlik sayesinde cihazınız satın aldığınız ilk günkü kadar temiz ve berrak bir suyu sizin hizmetinize sunacaktır. Sürekli ve düzenli kullanılan cihazların belirli aralıklarla daha önce de belirttiğimiz gibi temizlenmesi gerekir. Ancak sürekli kullanılmayan cihazların filtrelerinde kuruma meydana gelir. Tatile gittiğinizde ya da farklı bir sebeple 20 günden fazla kullanmadığınız su arıtma cihazlarınızda bulunan filtreler kuruyacağı için bunları yenileri ile değiştirmek daha doğru olacaktır.

Su Arıtma Cihazları Nasıl Temizlenir?

Su arıtma cihazlarının temizliği sın derece önemlidir. Kimi kullanıcılar cihazlarını evlerinde kendileri temizlemeyi tercih eder kimileri de profesyonel destekten yanadır. Su arıtma cihazlarının bakım ve temizliği nasıl yapılır? Cihazların temizlenmesi için öncelikle su vanalarının tamamen kapalı olduğundan emin olmalısınız. Vanalar kapatıldıktan sonra ise içinde filtreler bulunan haznenin kapağını özenle açarak iç kısmı temiz su ile yıkanır. Sökülen filtrelerin de temizliği ya da yenileri ile değişimi yapıldıktan sonra yerlerine takılarak haznenin kapağı kapatılır. Bu işlemin ardından da tatlandırıcı diye bilinen filtreler pense yardımı ile yerlerinden sökülerek çıkartılır ve yerlerine yenileri takılır. En son filtrenin takılmasıyla birlikte cihazınız yeniden kullanıma hazırdır, su vanalarınızı açabilirsiniz. Cihazdan söktüğünüz eski filtreleri de lütfen çöpe atın özellikle çocukların oynamasına izcin vermeyin.

Kuruyan filtrelerin değiştirilmesi ile cihazınızı yeniden güvenle kullanın. Unutmayın ki sağlıklı su sağlıklı nesiller demektir. Su arıtma cihazlarında bulunan fitreleri temizlemek yerine yenileri ile değiştirmeyi düşünüyorsanız eğer tüm marka ve modelde bulunan cihazların filtreleri genel olarak birbirine bezer. Zaman zaman modellere göre değişiklik gösterir. Filtreleri değiştirmek istediğinizde ise yenilerini piyasadan çok rahat bir şekilde bulunabilirsiniz. Sevdiklerinize, çocuklarınıza ve kendinize bir iyilik yapın ve sağlıklı su içirin. Bunun için de kalitesine güvendiğiniz bir su arıtma cihazı alarak hemen kullanmaya başlayın. Firmamızdan en iyi su arıtma cihazı modellerini temin edebilirsiniz.