Karbul Su Arıtma Cihazı

Su Arıtma Cihazı Ne İşe Yarar?

Su Arıtma Cihazı Ne İşe Yarar?

Su arıtma cihazları işlevleri arasında, temiz, içilen suyu sunma, filtreleme, suyun pH düzeyini sağlıklı sindirim de yükseltme, kloru ortadan kaldırma işlemleri bulunur. Su arıtma cihazları sulardaki mikrobu, kloru ve kireç dahil tüm zararlı mikropları temizleyerek sağlıklı su kullanma imkanını sunar. Yemek yapabilme ve çay demleme de damacana su alımlarını ortadan kaldıran su arıtma cihazları, uzun vadede bütçeyi korumaya alan araçlardır.

Suyun bakterilerden ve içerisinde bulunan mikroorganizmalardan arındırıp musluğa gelmesinde çeşitli filtrelemelere ihtiyaç bulunmaktadır. Bu filtreler modeline ve markasına göre farklılık göstermektedir. Bu neden arıtma cihazını almaya karar verdiğinizde bunları da göz önünde bulundurmalısınız. 3’lü su arıtma cihazı içinde olan üç farklı aşamalı filtre yer alır. 5 aşamalı su arıtma cihazı da ilk aşamada sudaki pasları ve çamurları yok eder, ikinci aşamada da suda yer alan kötü tatları ve kokuyu almaktadır.

Üçüncü filtre klor ve organik kimyasalları temizlemektedir. Dördüncü filtre suyun sertliğini alarak kolay içilecek duruma getirir. Beşinci ve son filtre ise ince bir yapıda olduğundan son temizliği yapmaktadır. 7 aşamalı su arıtma cihazı beş aşamalıdan farklı filtrenin özelliği ile beraber sudaki mineral oranını artırmaktadır. Bu arıtmayı 0-12 yaş arası olan çocukların ve hamilelerin kullanabilmesi sağlıkları ve gelişimleri adına önemlidir.

Su Arıtma Cihazı ve Çeşitleri

Su arıtma cihazı, suyun içinde bulunan bakteri, nitrat ve de böcek kalıntıları gibi insan sağlığına zararlı olabilecek tüm maddeleri temizler ve besleyici, mineral açısından zengin su tüketimine destek sağlar. Su arıtma cihazları çevre ve bütçe dostu olduğundan fazlasıyla tercih edilmektedir. Fakat su arıtma cihazı alırken filtrelerine dikkat edilmesi gerekmektedir. İyi filtre ve su arıtma cihazı için UV tabanlı ve RO filtreleme sistemi oldukça önemlidir.

Cihazın evlerde konumlandırılacak yer ve kullanım şekli de seçimleri etkilemektedir. Tezgâh altı su arıtma cihazları genellikle tezgâh üzeri kalabalık olmasın diyenlerin seçimi olmaktadır. Musluğun altına yerleştirilen tank yardımıyla normal musluğun yanına arıtma için ufak bir musluk daha takılır ve aynı zamanda açma kapama yapılarak suyu rahatça kullanabilirsiniz. Bu tip arıtmaların bakımı satın alınılan bayii tarafından 6 aylık veya 1 senelik periyotlar ile takip edilmektedir. Online satın alımlarda da ilinizde yer alan yetkili firmaca takibi yapılır.

Tezgâh üzerinde su arıtma cihazını tercih edenler de tezgâha yerleştirilen küçük tank ile kullanım sağlanmaktadır. Su arıtma musluğu çeşitleri tamamen tercihe kalmıştır. Küçük ya da uzun boyunlu olan musluklar bulunmaktadır. Ana musluğun yanından güzel bir görüntüye sahip musluklar tercih edilebilir.

Tezgâh üzeri arıtmalar genellikle kiracıların seçtiği bir üründür. Bir yeri delmek ya da musluk monte edebilmek ev sahipleri tarafından onay almayabilir. Fakat tezgâh üzeri arıtmaların en güzel tarafı taşınabilirliğidir. Musluk tipi su arıtma cihazı normal musluğun başına monte edilerek üzerindeki pim desteği ile kullanımın sağlanabildiği bir üründür. Pompalı su arıtmalar da birkaç filtreye sahiptir. Suyu fazlasıyla temizleyerek musluğa ulaştırır.

Ancak dikkat edilecek nokta pompanın ve filtrelerin gücüdür. Genellikle iki filtre su arıtma cihazın yer almaktadır. İlk filtrede suyun içinde olan yabancı maddeler temizlenirken, ikincisinde de suyun içindeki bakteri, zararlı olan mikroorganizmalar ayrıştırılacak hale gelir. Su arıtma tankı da en fazla endüstriyel şirketlerde tercih edilen su arıtma sistemidir.

Su Arıtma Cihazları Nasıl Çalışmaktadır?

Arıtma cihazlarının çalışması belli bir sistem üzerinde üretilmiştir. Bu sistem arıtma cihazlarının en iyi verimi vermesi bakımından çok ince ayrıntılarına kadar düşünülerek hazırlanmış bir sistemdir. Arıtma cihazlarının çalışmasıyla ilgili bilgiler şu şekildedir;

 • Arıtma cihazları Tortu, Ön karbon ve son karbon filtre, membran, anti bakteriyel filtreleme ile çalışmaktadırlar.
   
 • Filtrelerin hepsi özel işlemleri, şebeke suyuna uygulanır.
   
 • Çeşme suyunda olan en büyük tozlar, kumlar ya da partiküller tortu filtresiyle ortadan kalkmaktadır.
   
 • Suda bulunan kötü koku ve sert tadı aynı zamanda kloru, aktif karbon filtre yok etmektedir.
   
 • Yabancı maddelerden arınmış su, ozmos işlemlerini gerçekleştirme de etkili membran filtreye ulaşmaktadır. Burada, suda bulunan bütün kimyasallar imha edilirken, suda bulunan mineraller korunmaktadır.
   
 • Aşamaların sonunda içimi hafif, lezzetli ve insan sağlığına yararlı temiz suyu elde etme fırsatı sağlarsınız.

Su Arıtma Cihazının Faydaları Nelerdir?

Sağlıksız koşullarda sağlanan damacana sular bulunmaktadır. Güvenliğinden emin olunmayan markalardan su almak sağlığı tehdit eder. Sahip olan sertifikalar ile başarısını gösteren bir arıtma cihazı alındığında bu durumda, istenilen zaman da musluk suyunu arıtabilir ve suya pratik olarak ulaşılabilir. Damacana içme sularını alabilmek için ekstra bütçenin ayrılmasına gerek yoktur. Bu durum su masrafından kurtulmanıza ve tasarruf sağlamanıza destek sağlar.

Kalsiyum ve magnezyum sebebiyle bazı musluk sularının tadı acı olabilmektedir. Musluk suyunda kireç bulunuyorsa su arıtma cihazı, filtreli yapısı ile bunu da ayrıştırır. Sizlere de yemeklerde, sıcak içeceklerde arıtılan suyu kullanmak kalır.

Su Arıtma Cihazlarının Avantajları

Şehir sularının sağlıksız oluşunun yanında, arıtma suları birçok yarar sağlamaktadır. Arıtılan suların sağlamış olduğu yararları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Öncelikli olarak böbreklerin çalışabilmesinde kolaylık sağlar. Çünkü arıtılan su yumuşaktır. Yumuşak su, böbreklerde kolay sindirilir. Böylelikle, sindirim sistemi de kolayca çalışmaktadır.
   
 • Metabolizmayı hızlandırır ve zayıflamaya destek sağlar.
 • Saç dökülmesini azaltır. Tıraş sırasında oluşacak tahrişleri engeller.
   
 • Kahveler, çaylar, yemekler çok daha lezzetli olacaktır.
 • Kirli suyun yapısında olan yabancı maddelerden arındırılmıştır.
   
 • Kirli su içinde arsenik, nitrat, sodyum, kurşun gibi ağır yabancı metaller bulunur. Bu durum suyun PH dengesini ve kalitesini bozar. Arıtıcı ile sağlanan su, PH dengesi kurulu, sağlıklı, yumuşak bir sudur. Bundan dolayı son zamanlarda yaygın olarak tercih edilir.

Su Arıtma Cihazlarında Filtre Değişimi

Cihazda olan filtreler, kaliteli suya ulaşmayı sağlamaktadır. Ancak bu filtrelerin de ömrü bulunmaktadır ve su arıtma cihazı filtreleri belirli aralıklarla değiştirilmelidir. Filtre değişim sıklığı, sahip olunan ürüne veya bulunulan bölgedeki suyun özelliğine göre de farklılık gösterir. Bu sebeple cihazın markası ile yetkili servisten hizmet alabilmek fazlasıyla önemlidir.

Su Arıtma Cihazları Neden Tercih Edilir?

Vücudun %70’i sudur. Su tüketimi vücut sağlığı bakımından fazlasıyla önemlidir. Fakat suyu sağlıklı bir şekilde karşılamak gerekir. Arıtma cihazları, suyun sağlıklı duruma getirilmesini sağlar. Kaynak sularının birçok noktadan geçerek, kirlenme ile meydana gelen kirli şehir suları, sağlık bakımından da oldukça tehlikelidir.

Lezzetli değildir ve kötü kokuludur. Yapılan yemeklerde, çay veya kahvelerde de kötü tat ve koku oluşturur. Bundan dolayı musluklara takılan arıtma cihazları son zamanlarda fazlasıyla yaygın hale gelmiştir. Ayrıca arıtma cihazları ekonomiktir. Sürekli ve hızlı temiz ve sağlıklı suyun musluklardan akmasına destek olur.