Karbul Su Arıtma Cihazı

Su Arıtma Cihazı Nereler de Kullanılır

Su Arıtma Cihazı Nereler de Kullanılır

Su arıtma cihazı büyük ve küçük mutfaklarda, ofislerde, iş yerlerinde, konferans salonlarında veya kısaca evde ihtiyaç duyulduğunda kullanılabilir. Su tüketiminize ve alanınıza göre en ideal su arıtma cihazını kullanabilirsiniz. Su arıtma ekipmanının su arıtma prensibi ters ozmoz teknolojisidir. Temiz su üretmenin en güvenilir yollarından biri olan ters ozmoz, musluk suyundan kimyasal, fiziksel ve mikrobiyolojik kirleticileri uzaklaştırır.

Bir çeşit filtre sistemi olarak kabul edilir. Ters ozmoz teknolojisi, içme suyu üretmek için ağır metalleri rafine edebilen tek teknolojik gelişmedir. Kuyulardaki ve kanalizasyondaki maddeler; kimyasal yöntemlerle değil, mümkün olan en basit ve en temiz yöntemle temizleme işlemidir. Ters ozmoz işlemi, suyu kirleticilerden çıkarır. Günümüzde ilaç ve gıda endüstrilerinde en yaygın kullanılan teknolojidir.

Su Arıtma Cihazı Nedir?

Topluluğumuz suyu arıtmada başarılı olmasına rağmen, binalardaki eski tesisat sistemleri bile sudaki zararlı bileşenleri suyla karıştırabilir. Ancak musluktan akan suyu, içindeki kirleticiler ayrıştırıldıktan sonra içmek mümkündür. Bu ayrımı sağlayan yani musluk suyunu içilebilir hale getiren bir su arıtma cihazıdır.

Su Arıtma Cihazı Nasıl Çalışır?

Musluktan akan suyu temiz, sağlıklı ve lezzetli hale getiren su arıtma cihazı. Suyun tek adımda değil, birkaç aşamadan sonra içilmesine izin verir. Kullanılan tedavi prosedürleri ve teknikleri cihazdan cihaza değişiklik gösterecektir, ancak en yaygın olanları şunlardır:

 • Bir su arıtma sisteminde ilk adım bir tortu filtresidir. Bu filtre; akan sudan birikintileri, çamuru ve kumu temizler. Tortu filtresinden akan su granül aktif karbon filtreye gönderilir. Granül aktif karbon partiküllerinden oluşan bu kısım, sudaki klor ve kötü kokulu gazları uzaklaştırır.
 • Bir sonraki adım aktif karbon filtresidir. Bloke edilmiş karbon; suyun rengini, tadını ve kokusunu iyileştirir ve bunları bir membran filtreye aktarır.
 •  Membran filtreler, su arıtma ekipmanlarının en önemli parçalarından biridir. Bu bölüm kimyasalları, bakterileri ve mikropları sudan tamamen uzaklaştırır.
 • Temiz su elde edilmesine büyük katkı sağlayan bu filtre, milimetrenin sadece 1/10 milyonda biri büyüklüğünde gözeneklere sahiptir. Organizmaların ve yabancı cisimlerin bu gözeneklerden geçmesi pek olası değildir.
 • Bu aşamadan sonra membran filtre ile tamamen yıkanan su, su tankına aktarılır. Su deposunun yeri cihazdan cihaza değişiklik gösterebilir. Örneğin, su deposu, küçük ev tipi su arıtma cihazları için ürünün içinde ve büyük ürünler için cihazın dışında olabilir.
 • Musluk açıldığında su deposundaki su sistemden dışarı itilir ve musluktan boşaltılır. Bununla birlikte, bazı su arıtma cihazlarında ayrıca post-mineralize karbon filtreler bulunur.
 • Hindistan cevizi kabuklarının sıkıştırılmasıyla oluşturulan bu filtre, suyun vücudunuzun ihtiyaç duyduğu minerallerle takviye edilmesini sağlar.

Su Arıtma Cihazının Faydaları Nelerdir?

Hijyenik olmayan koşullarda elde edilen cam şişede su vardır. Başka bir deyişle, güvenli olduğunu bilmediğiniz bir markadan su almak sağlığınızı tehlikeye atabilir. Ancak, sertifikalı bir en iyi su arıtma cihazı satın alırsanız, musluk suyunuzu her zaman arıtabilir ve uygun bir şekilde tatlı su elde edebilirsiniz. Cam şişeden içme suyu almak için ekstra bir bütçe ayırmanıza gerek yok. Bu, su faturalarından kurtulmanıza ve paradan tasarruf etmenize yardımcı olacaktır.

Bazı musluk suyu, kalsiyum ve magnezyum nedeniyle acı bir tada sahiptir. Aynı zamanda su düzenleyici filtreli yapısı sayesinde musluk suyunda kireci de ayırabilmektedir. Tek yapmanız gereken yemeklerinizde ve sıcak içeceklerinizde arıtılmış su kullanmak! Ayrıca sudan ayrılan terazilerin elektronik ürünlerin ömrünü uzattığını unutmayın.

Su Arıtma Cihazlarında Filtre Değişiminin Önemi

Yüksek kaliteli su elde etmek için cihazın filtrelerini kullanabilirsiniz. Ancak bu filtrelerin de sınırlı bir ömre sahip olduğunu unutmayın. Su düzenleyici filtresi düzenli olarak değiştirilmelidir. Örneğin, çökelti filtresi ve aktif karbon filtresi 6 ayda bir, post-mineralize aktif karbon filtresi yılda bir ve membran filtre 2 yılda bir değiştirilmelidir.

Elbette filtre değiştirme sıklığı ürüne ve bölgenizin su özelliklerine de bağlı olabilir. Bu nedenle cihazınızın markası için yetkili servis ile iletişime geçmeniz çok önemlidir. Filtresini değiştirmezseniz cihazın düzgün çalışmayacağını unutmamak önemlidir. Bu aşamada filtrenin fiyatını düşünebilirsiniz. Merak etmeyin su arıtma filtresinin fiyatı bütçenizi sarsmayacak ve sepetteki suya göre paradan tasarruf etmenize yardımcı olacaktır.

Su Arıtma Cihazı Fiyatları

Tüm sektörlerde ürün ve hizmetler arasındaki fiyat farklılıklarından dolayı su teknolojisi alanında da ürün ve hizmetler arasında fiyat farklılıkları ile karşılaşmaktayız. Su arıtma cihazı fiyatı farklılıkları kabul edilebilir ancak bir cihaz satın alırken doğru kararı verebilmek için farklılıkların neler olduğunu ve neden oluştuğunu bilmeniz gerekir. Bazıları pahalı cihazları para kaybı olarak görürken, bazıları ileri teknoloji nedeniyle çok pahalı olduğunu düşünüyor. Önemli olan markanın ve cihazın fiyatına değip değmediği ve neye ihtiyacımız olduğu. Bu nedenle satın aldığınız cihazı yıllarca güvenle kullanmak istiyorsanız aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şeyler şunlardır;

 • Üreticilere: Öncelikle cihaz üreticisinin öncelikli olarak su teknolojisi alanında faaliyet gösterip göstermediğini ve sektör uzmanı olup olmadığını öğrenin...
 • Marka Güvenilirliği: Aradığınız cihaz Tüketiciler ve markalar tarafından tercih ediliyor. Ürünler, müşteri hizmetleri ve teknik destek konusunda kullanıcılarınıza karşı güvenilir bir tavrınız olup olmadığını değerlendirin.
 • Teknoloji: Bir cihazın fiyat/performans oranını belirlemede en önemli etkenlerden biri teknolojidir. Bu teknolojinin hem üründe hem de üretim sürecinde değerlendirilmesi gerekiyor. Cihazınızın filtre ve bileşenlerinin sağlıklı kullanım için gerekli standartları karşılayıp karşılamadığını ve cihazınızın ihtiyaçlarınızı karşılayacak teknolojiye sahip olup olmadığını değerlendirin.
 • Kalite Hakkında: Cihazın sistem çapında bir sertifikası olup olmadığını öğrenelim. Bu, cihazın birinci sınıf olduğunu gösterir.
 • Tasarım: Dış tasarımı ve boyutları seçilebilir. AO Smith'in su arıtma cihazı, kompakt ve zarif tasarımıyla da dikkat çekiyor. Taşıması kolay olduğu için mutfakta az yer kaplar ve mağazalarda olduğu gibi mağazalarda da kullanılabilir.
 • Kullanıcı deneyimi hakkında: Seçilen cihazın kullanıcı deneyimini inceleyelim. Firmanızın soru ve sorunlarınıza verdiği cevapları değerlendirin. En iyi su arıtma cihazının sizi en mutlu eden şey olduğunu unutmayın.
 • Garanti: Su arıtma cihazının garanti ve koşullarını kontrol edin.
 • Satış sonrası servis için: Üreticinin satış sonrası servis sağlayıp sağlamadığını kontrol edin. Bir su arıtma cihazının fiyatı makul olabilir ama eğer firma montaj, kurulum, bakımdan filtre değişimine kadar sunduğu hizmetlerden yoksunsa, satın aldığınız ürün sizi mutlu etmeyebilir.
 • İstediğiniz zaman şirketle iletişime geçip geçemeyeceğiniz: Cihazınızla ilgili herhangi bir sorunuz varsa veya bir şey bilmek istiyorsanız, üreticiyle kolayca iletişime geçip geçemeyeceğinizi görün.