Karbul Su Arıtma Cihazı

Su Arıtma Cihazı Nedir ?

Su Arıtma Cihazı Nedir ?

Evde ve işyerinde kullandığımız su arıtma cihazı ters ozmoz prensibi ile çalışan arıtılmış su üreten bir cihazdır. Su arıtma ünitesinde üç ön filtre bulunur. Birincisi tortu filtresi. Toz, pas ve kum parçacıklarını giderir. İkincisi, aktif karbon filtresi; Suyun rengini, tadını, kokusunu ve dengesini düzenler. Klor ve diğer maddeleri temizler. Üçüncüsü, CTO filtreleri klor ve organik kimyasalları giderir. Arkasında ters ozmoz sisteminin ana bileşeni olan membran bulunur. Bu, membranda nano boyutlu gözeneklere sahip bir filtredir.

Katı parçacıklar bu elekten geçemez ve buradaki su çoğunlukla arıtılır. Su pompası, alçak basınçlı odalarda ve yüksek katlarda kullanılması gereken ek bir özelliktir. Aynı zamanda dış kasa denilen parçanın malzeme kalitesinin yüksek olması su arıtma cihazının ömrünün uzatılabilmesi için avantajlıdır.

Garantili Su Arıtma Cihazları

Membrandan geçen suyun tadını iyileştirmek için karbon sonrası tatlandırıcılar vardır. Bu tatlandırıcılar genellikle organik, hindistancevizi bazlı filtrelerdir. Su arıtma cihazının içindeki bir diğer unsur ise arıtılmış suyun depolandığı tanktır. Garantili sistem dâhilinde cihazının daima güvence altındadır.  

Garantili olan su arıtma cihazlarına hem kentsel hem de kırsal alanlarda umutsuzca ihtiyaç duyulmaktadır. Su arıtma cihazı mutfak tezgâhının altına monte edilmiştir. En iyi su arıtma cihazı modelleri mutfakta fazla yer kaplamaması için özel olarak yapılmaktadır. Tezgâh altında, dolap içinde yer alır, dışarıdan görünmez ve tezgâh üzerinde yer kaplamaz. Tezgâhın altına yerleştirilen su arıtma cihazı, toplandıktan sonra musluktan arıtılmış suyun akabileceği özel bir hazneye sahiptir.

En Güvenilir Su Arıtma Teknolojisi: Ters Ozmoz

Su arıtma hakkında bilgi edinmeye başladığımızda karşımıza çıkan ilk kavram tartışmasız "ters ozmoz"dur. Ters ozmoz, dünyada tezgâh altı en yaygın olarak kullanılan ve en gelişmiş su arıtma sistemidir ve tarihsel olarak ABD gemilerinde deniz suyunu arıtmak için kullanılmıştır, ancak boyutu ve maliyeti. Günümüzde teknolojik gelişmeler sayesinde bu uygun su arıtma sistemi çok daha ucuzdur. Ters ozmoz temizleme sistemi, gerçekten karmaşık olmayan bir çalışma sistemine sahiptir.

Bu yöntemi kullanan su arıtma ekipmanlarında su, ozmotik basınç uygulanarak oluşan su ve atıksu olarak ayrıştırılır. Üretilen su, arıtılmış içme suyu demektir. Atık su ise temizleme ekipmanından temizlenmiş kirleticilerin uzaklaştırılması için gerekli bir bileşendir. Bu nedenle kirin doğrudan bu kısma gittiği söylenebilir. Şimdi böylesine güçlü bir arıtma tekniğinin arkasında neler olduğuna kısaca bir göz atalım. Membran filtreler şüphesiz saflaştırma sürecinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu güçlü su filtresi, suyu basınç altında yarı geçirgen zardan zorlayarak suyu doğal olarak filtreler. Bu fonksiyonel filtre ile su molekülleri ve bazı inorganik moleküller rengi korumak için bu filtreden geçer ancak zararlı olanlar filtrenin gözeneklerinden geçemez ve yoğunlaştırılmış olur.

Su Arıtma Cihazı Kurulumu

Türkiye genelinde su arıtma cihazı ünitelerinin montajı ücretsizdir. Su arıtma cihazının özel bir musluğu vardır ve musluk, mutfak tezgâhına bir delik açılarak monte edilmiştir. Tezgâhta iki farklı musluk olmasını istemeyenler için 3'lü musluk seçeneği kullanılarak montaj işlemi yapılır. Su arıtma cihazını monte ederken, ünitedeki tüm filtre sistemlerini kontrol edin ve verimli çalışmasını sağlamak için doğru sırayla kurun.

Su Arıtma Cihazı Nasıl Monte Edilir?

Ev tipi su arıtma cihazı kullanmanın en cesaret verici nedenlerinden biri, bu cihazların kurulumunun kolay olmasıdır. Cihazın kurulumdan çalıştırmaya kadar elbette çok basit olması arzu edilir. Su arıtma cihazı kurulumu, filtre kabının su tankına takılmasıyla başlar. Filtrenin sızdırmazlığını sağladıktan sonra geriye sadece cihazı tezgâhın altına yerleştirmek ve su borusunu su arıtma ünitesinin tankına bağlayarak suyun içine ve dışına boruları bağlamak kalır.

Su arıtma cihazı ters ozmoz ile suyu kendine çeker, çeşitli filtrelerden geçer ve arıtılmış son halini direkt olarak musluğa iletir. Bu, musluktan akan suyun aynı zamanda evinizin de kaynağı olduğu anlamına gelir. Bir su arıtma cihazı ile musluk suyundan içme suyu elde edebilir ve tasarruf edebilirsiniz!

Su Arıtma Filtresi

Su arıtma işlemini yapan tek bir filtre yoktur. Farklı uygulamalara yönelik filtreler, güvenilir, yüksek kaliteli su içmenizi sağlamak için birlikte çalışır. Farklı gözenek boyutlarına sahip ve farklı malzemeleri barındıracak şekilde tasarlanmış 5 filtre sayabiliriz:

  • tortu filtresi,
  • serbest karbon filtre,
  • membran filtre,
  • innosense filtre,
  • anti bakteriyel filtredir.

Sedimantasyon filtreleri, membran filtrelerin tıkanmasını önler ve suda çözünmeyen kum gibi büyük partikülleri giderir. Ön filtre; Çeşitli organik bileşikler, klor ve koku gibi zararlı organik kimyasalları giderir.Membran filtreler, organik kimyasalları, ağır metalleri ve mikroorganizmaları sudan dikkatlice ayırır. Masumiyet Filtresi, suyun kokusunu ve tadını iyileştirmek için bir karbon filtre ile bir deodorant filtresini birleştirir.

Antibakteriyel filtreler ise mikroorganizmaların yayılmasını engeller ve suyu sürekli sağlıklı tutar. Görüldüğü gibi bu popüler su arıtma sistemi, fiziksel olarak küçük ve ekonomik olarak uygun fiyatlı olmasına rağmen çalışma prensibini kaybetmiyor. Ters ozmoz su arıtma teknolojisinin özelliklerinden biri de kullanıcılara en faydalı olmasıdır.

Su Arıtma Cihazları Ve Dikkat Edilecek Hususlar

Su arıtma cihazları genellikle musluğun yanına yerleştirilmiş ikincil bir musluk ile kullanılır. "Sayaca zarar vermek istemiyorum" derseniz, musluğa da bir ağızlık takılıdır. Bazı su arıtma cihazları bir güç kaynağı bağlanarak kullanılabilir ve bazı cihazlarda bu fonksiyon bulunmaz. Su arıtma cihazı alırken pH değerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Üründen elde edilen suyun pH değerinin kabul edilen standart değerlere uygun olması önemlidir. Bu nedenle araştırma yapılırken bu değerlerin çalışılması gerekir.

Su arıtma cihazı satın alırken, alacağınız üründe mineral dengeleyici filtre olmasına da dikkat etmelisiniz. Su arıtma cihazı alırken ucuz model ararken iyi malzeme kullanılıp kullanılmadığını kontrol ederek ürünün kalitesine dikkat etmelisiniz. Daha ucuz ürünler su basıncı altında sızıntı yapabilir ve bozulabilir. Su arıtma cihazı fiyatları

5 Aşamalı Su Arıtma Cihazı

Musluk suyundaki bakteri ve zararlı mikroorganizmaları arındırmak ve musluğa getirmek için çeşitli filtrelere ihtiyaç vardır. Bu filtreler modele ve markaya göre değişir. Bu nedenle su arıtma cihazı satın alırken bunu göz önünde bulundurmalısınız. Beş aşamalı su arıtma sistemi ise ilk aşamada suyu pas ve topraktan arındırırken, ikinci aşamada suyun kötü tat ve kokusunu gideriyor. Üçüncü bir filtre, klor ve organik kimyasalları giderir ve dördüncü bir filtre, suyun sertliğini gidererek içmeyi kolaylaştırır. Beşinci ve son filtre ise son temizlik için mikroskobik bir yapıya sahiptir.