Karbul Su Arıtma Cihazı

Su Arıtma Cihazı Kullanımı ile Sağlıklı Olun

Su Arıtma Cihazı Kullanımı ile Sağlıklı Olun

Su başta insanlar olmak üzere dünyadaki bütün canlılar için büyük bir önem taşır. Su, canlıların yaşamını sürdürmesinde ve yaşamsal faaliyetlerini gerçekleştirme önemli bir rol oynar. İnsanlarda ise vücut ağırlığının yaklaşık olarak %50 ile %70 oranını su oluşturur. Ayrıca insanlarda yaşın ilerlemesi ile vücutta bulunan su oranının azalmasını ve yağ oranının da artmasını beraberinde getirir. Bu yüzden insanlarda yaşlanma ile vücutta oluşabilecek etkilere karşı da su fazlasıyla gereklilik gösterir.

Suyun vücutta üstlenmiş olduğu görevleri oldukça fazladır. Beyin, omurilik, diğer organların dış etkenlere karşı önemli bir koruma görevi üstlenir. Su vücut ısısını dengede tutar. İnsanların bir günde tüketmesi gerektiği belirli bir su miktarı bulunur. Günlük su ihtiyacı ise yaklaşık olarak 2-2,5 litre su içmesi gereklidir. Tüketilmesi gereken bu su miktarını düzenli ve yeterli olarak tüketilmesi halinde cilt güzelleşir, bağışıklık sistemi güçlenir, soğuk algınlığı, idrar yolu enfeksiyonları, böbrek taşı oluşumu, mesane kanseri gibi rahatsızlıklarda da riski düşürür.

Su Tüketiminin Vücuda Olan Faydası

Dikkat edilmesi gereken bir unsur ise günlük tüketilmesi gereken su tüketiminin, sıvı kaybına eşit şekilde gerçekleşmesi gereklidir. Ancak belirlenen bu sıvı dengesinin bozulması halinde insan vücudunda; idrar çıkışının azalması, kas güçsüzlüğü, uzun veya kısa süreli olarak hafızada zayıflık, algı zayıflığı, sürekli uyku hali, sersemlik, yorgunluk, taşikardi, göz yaşında azalma, az terleme, idrarın koyu renkte olması, az ya da hiç gelmemesi ve sinirlilik gibi birçok vücut sistemini önemli derecede etkileyebilecek rahatsızlıklar meydana gelebilir.

Su yaşadığımız bu dünyanın %70′ini kaplamaktadır. Belirtilen bu su miktarının %98′ i okyanuslarda, iç denizlerde bulunuyor. Ama bu sular tuzlu olduğundan dolayı içme suyu olarak kullanıma uygun değildir. Yeryüzündeki su kaynaklarının yaklaşık olarak sadece %0,3′ü kullanılabilir ve içilebilir özellik taşır.

Damacana Suyunu Kullanmak Sağlıklı Mıdır?

Günümüzde çoğunluk evde damacana suyu kullanım gösterir. Her ne kadar damacana suyunun kullanımı fazla olsa da pek çok sağlık sorununu da beraberinde getirebileceği de unutulmamalıdır. Damacana su pompalarında bakteriler bulunabilir. Damacana su pompasında dışarıdan alınan hava ile suyun pompalama mekanizmasına sahip olduğunda havaya açık şekilde nemli ortam oluşur ve bakteriler bu sayede oluşabilir. Bu bakteriler verem, hepatit ve ishal gibi çeşitli zararlı rahatsızlıklara neden olabilir. Havada bulunan bazı mikropların da suya geçmesine olanak sağlanmış olur. Su arıtma modelleri bu sıkıntıyı ortadan kaldırır

Damacanaların yapımında ham madde olarak kullanılan kimyasallardan fosgen gazı ortaya çıkar. Bu fosgen gazı oldukça zararlıdır, kimyasal kirliliğe neden olur ve sağlığı tehdit eden bir gazdır. Damacanaların taşınması sırasında güneşe maruz kaldığı zaman bu zehirli kimyasallar suyun içine girer ve bu suyu içtiğimizde suyun içine giren zehirli kimyasalları da içmiş oluruz. Bazı su damacanası firmaları üretimlerini özensiz bir şekilde sağlıksız olan alanlarda gerçekleştirebilir. Alınan su her ne kadar temiz olarak görünse de bu suların içinde bakteriler üreyebilir. Ayrıca damacanaların dönüşümlü bir şekilde kullanılması ile temiz olmayan damacanalardan su içilmesi insan sağlığına zarar verebilir.

Musluk Suyu Kullanımı Sağlıklı Mıdır?

Bazen musluklardan arıtmasız bir şekilde su içilmesi halinde tıpkı damacana suyunda olduğu gibi bazı hastalıklara yol açabilir. Su evimizde bulunan çeşmelere gelene kadar farklı yolculuklardan geçmektedir. Derelerde bulunan sular yüzey sularına dönüşür ve yüzeyden mikrop, virüs, parazit, tarımlarda kullanılan ilaçların kalıntıları suya yüzeyden bulaşır.

Burada toplanmış olan su klorlama, filtreleme gibi çeşitli işlemlerden geçerek su şebeke boruları sayesinde evlerimizde bulunan musluklara gelir. Ve bu şekilde yüzey sularından taşınan mikrop, parazit, virüs gibi yabancı maddeler musluk suyuna bulaşır, çeşme suyunu tüketmemiz durumunda vücudumuza geçerek çeşitli hastalıklara neden olabilir. Ayrıca dezenfekte amacıyla kullanılan klor çeşme suyunun kokmasına ve lezzetinin bozulmasına sebep olur.

Su Arıtma Cihazından İçilen Suyun Faydaları

Damacana sularından veya çeşme sularından su içmek bazen sağlıklı olmayabilir. Tam da bu durumda su arıtma cihazları musluktan akan suyu arıtma filtresiyle bakterilerden ve kanserojen maddelerden arındırır. Bu sayede sağlık risklerini de ortadan kaldırmış olur. Damacana suyu ile su arıtma cihazı modelleri ile karşılaştırıldığında ilk akla gelen özellik fiyat konusudur.

Damacana satın alınmasına göre su arıtma cihazları daha ekonomiktir. Damacana sık sık bittiği zaman sipariş vermeniz gereklidir ve damacana suyunuz aniden biterse sipariş gelene kadar suyu beklemek zorunda kalırsınız. Ama su arıtma cihazı sayesinde bu gibi sorunları yaşamaz ve suyu beklemek zorunda olmazsınız. Su arıtma cihazlarından içilen su, hazır suların lezzeti kadar iyi bir lezzete sahiptir.

Su Arıtma Cihazı Nasıl Kullanılır?

Satın aldığınız su arıtma cihazı firmasının yetkilileri evinize gelerek cihazın kurulumunu sadece bir kere yaparak gerekli olan işlemi bitirir. Siz ise sadece takılan bu cihazın musluğunu açarak temiz içme suyunu kullanabilirsiniz. Su arıtma cihazı kullanım bakımından oldukça kolaylık sağlar. Su arıtma cihazı sayesinde gün içerisinde istediğiniz zaman bardağınıza su doldurarak içebilir ve böylece günlük içmeniz gereken su miktarını kolayca sağlayabilirsiniz.

Ayrıca su arıtma cihazları hakkında bilinmesi gerekli olan bir diğer konu bu cihazların bakım yapılması gerektiğidir. Su arıtma cihazının filtresinin düzenli bir sıklıkta değiştirilmesi lazımdır. Cihazın filtresinin değişmesi ile içilen su arıtılır, temiz ve güzel bir su içme avantajına sahip olmuş olursunuz.

Su Arıtma Cihazı Modelleri Nelerdir?

İçme suyunu daha iyi ve kolay bir şekilde içmenize olanak sağlayan bu su arıtma cihazlarının farklı çeşitleri de bulunmaktadır. Daire girişi su arıtma modeli ile eve giren su doğrudan arıtılır ve evin içindeki bütün çeşmelerden sağlıklı, arıtılmış bir su akar.

Su sebili şeklinde olan arıtma cihazları bulunur. Genellikle iş yerlerinde tercih edilir. Sebil şeklindeki bu su arıtma cihazları fonksiyonel olup sizin ihtiyaçlarınızı karşılar. Ayrıca çocuk kilidi gibi özelliklere de sahip olabilen su arıtma cihazı modelleri de bulunmaktadır. LED ekran sayesinde filtrelerin kullanım sürelerini takip edebilir ve suyun hazırlanmasındaki gerçekleşen her aşama için bilgi sahibi olabilirsiniz.

Farklı hacim litrelerine sahip olan su arıtma cihazı sayesinde musluğunuza monte ettirebilir ve arıtılmış bir suyu sağlıklı bir şekilde içebilirsiniz. Kısacası ister evinizde ister iş yerlerinde suyu sağlıklı olarak içmek isterseniz su arıtma modelleri edinmek beklentilerinizi karşılayacaktır. Ayrıca istediğiniz, ihtiyacınıza uygun veya bütçenize uygun olan su arıtma cihazı çeşitlerinden birini seçerek sağlığınıza katkı sağlayabilirsiniz.

Su Arıtma Cihazı Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Su içiminde lezzeti belirleyen en önemli faktör suyun yumuşak olup olmadığıdır. Sert suyun içimi zor olur, şişkinliğe neden olabilir. Ama su arıtma cihazı modelleri içinde bulunan filtre sayesinde suyun yumuşak içimli olmasını sağlar ve lezzetli bir su içmenize olanak tanır.

Damacanaların içinde bulunan su hijyenik olmayabilir. Kullanılan damacanalar dönüşümlü olup kullanımı tek seferlik değildir. Bu yüzden hijyen açısından zararlıdır. Sağlıklı ve hijyenik bir suya ulaşmak isterseniz damaca suyu yerine su arıtma cihazı kullanabilirsiniz. Sadece tek seferde su arıtma cihazı için belirli bir ücret ödedikten sonra cihazı yıllarca kullanabilirsiniz. Su arıtma cihazı sayesinde içeceğiniz su ile sağlıklı su içmenin keyfini çıkarabilirsiniz.