Karbul Su Arıtma Cihazı

Su Arıtma Cihazlarının Çalışma Sistemleri Ve Temizliği Nasıl Olur

Su Arıtma Cihazlarının Çalışma Sistemleri Ve Temizliği Nasıl Olur

Su arıtma cihazı çalışma sistemleri için belirli endişeler söz konusudur. Ancak su arıtma cihazının kullanımının son derece basit ve pratik olduğu söylenebilir. Yani arıtma ekipmanını kullanmak için herhangi bir özel işlem yapmanıza gerek yoktur. Musluğu açtığınız sürece su getirebilirsiniz. Bu nedenle yediden yetmiş yaşına kadar herkesin kullanabileceği bir cihazdır.

Su arıtma cihazını uzun yıllar kullanmaya devam edeceksiniz. Bu açıdan bakıldığında oldukça ekonomik ve masrafsız bir üründür. Bu cihazlar ile evinizde saf suyun rahatlığını yaşayabilirsiniz. Evde veya işyerinde arıtma ekipmanlarına sahip olmak, sağlıklı suyun her an mevcut olması anlamına gelir. Bu cihazı kullanmak için tek yapmanız gereken özel musluğunu açmaktır. Filtre çalışır ve sizin için saf su üretir. Musluktan akıttığınız su, bu cihazlarla arıtıldıktan sonra sağlıklı su haline gelir.

Su Arıtma Cihazının Temizliği Nasıl Olur?

Su arıtma cihazı temizliği, sağlığımız ve ekipmanın kullanım ömrü için önemlidir. Temizlik iki açıdan incelenmelidir: günlük temizlik ve filtre temizliğidir.

Su arıtma ekipmanlarının bakım ve temizlik işlemlerini düzenli olarak gerçekleştirmek için belirli prosedürleri uygulanır. Rutin bakımın takip edilmesi gereken ardışık aşamaları vardır. Bunlar:

 • Önce su vanası kapatılır.
 • Filtreli hazneyi açın ve içini suyla temizleyin.
 • Filtre yerine takılır ve kapatılır.
 • Daha sonra kapatılan filtreyi tatlandırıcı maşası yardımıyla çıkarın ve yeni filtreyi yerine yerleştirin.
 • Kullanılmayan filtreler atılır.
 • Son olarak su deposunu 3 defa su ile doldurun ve boşaltın.

Su Arıtma Cihazının Filtre Temizliği

Su arıtma cihazı ekipmanında olan filtre, sudaki yabancı maddeleri arıtarak suyu temiz ve sağlıklı hale getirebilir. Bu nedenle filtre düzenli olarak temizlenmelidir. Filtre temizliği belirli bir sıra izlemelidir. Bunlar:

 • Filtreyi takıp değiştirdikten sonra su akışını sağlayan hortumu çıkarınız.
 • Giriş valfi açık bırakın
 • Su giriş vanasını açtıktan sonra, çıkarılan hortumu eski konumuna geri takın.
 • İlk 3 madde ile ekipman için çok önemli olan filtrenin temiz olmasını sağlayabilirsiniz.

Ancak tüketicilerin filtreleri temizlemek için temizlenebilir filtreler kullanmaları gerekmektedir. Temizleme özelliği olmayan filtreler değiştirilmelidir. Su arıtma cihazı markalarını inceleyen tüketicilerin de buna dikkat etmesi gerekiyor.

Su Arıtma Cihazının Temizliği Neden Önemlidir?

Su canlılar için tek yaşam kaynağıdır. Su, canlıların hayatta kalması için gereklidir. Yani hayatın devamlılığını sağlayan sudur. Evsel suların artan kirliliği nedeniyle, içme suyunun kalitesi düşmektedir. Hayatımızı kaliteli bir şekilde devam ettirebilmek için temiz ve sağlıklı su içebilmek için zararlı organizmalardan arındırılması gerekmektedir.

Suyun canlılar için tek yaşam kaynağı olduğunun bilincine varılmalıdır. Dolayısıyla su, canlıların hayatta kalması için gereklidir. Yani hayatın devamlılığını sağlayan sudur. Evsel suların artan kirliliği nedeniyle, içme suyunun kalitesi düşmektedir. Hayatını kaliteli bir şekilde devam ettirmek isteyenler için temiz ve sağlıklı su içebilmek için zararlı organizmalardan arındırılması gerekir. Zararlı maddeler içermeyen temiz suyun faydaları şunlardır:

 • Ağız sağlığı, suyun etkili olmasını gerektirir.
 • Aslında sayfa sayısı temiz suyun önemini anlatmaya yetmez. Kısacası su hayattır. Su arıtma cihazlarının fiyatı bu ürünlerin temininde dikkat edilmesi gereken bir husustur.
 • Eklem sıvısının çalışması için suya ihtiyacı vardır.
 • İnsan kaslarının %75'i sudan oluşur. Düşük kaliteli su içmek kas kramplarına ve ağrıya neden olabilir ve yorgunluğa neden olabilir.
 • İnsan kemiklerinin %20'si sudur. Yetersiz içme suyu ve kalitesiz su kemik erimesine neden olabilir.
 • Kimyasal olarak kirlenmiş su vücudun dengesini bozabilir. Bu bozulma önce beyin fonksiyonlarında meydana gelir.
 • Metabolizmanın sağlıklı çalışmasına ve bağışıklık sisteminin etkin çalışmasına yardımcı olur.
 • Sindirim ve dolaşım sisteminin çalışmasında etkilidir.
 • Temiz ve arıtılmış su, erken cilt yaşlanmasına neden olan toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Su Arıtma Cihazı Temizlenirken Filtre İşlevleri

Su arıtma cihaz modeller incelendiğinde farklı amaçlara yönelik filtreler bulunmaktadır. Farklı kullanımlara sahip filtreler, yüksek kaliteli su için olmalıdır. Suda çeşitli maddeleri tutabilen 5 tip filtre vardır. Bunlar;

 • Tortu Filtreleri,
 • Ön Karbon Filtreleri,
 • Membran Filtreler,
 • Endüktif Olmayan Filtreler
 • Antibakteriyel Filtreler.

Su arıtma cihazı filtresi işlevlerine bir göz atalım:

 • Tortu filtresi, membran filtrenin tıkanmasını önler ve suda çözünmeyen büyük partikülleri giderir.
 • Ön karbon filtresi kokuları veya zararlı organizmaları ortadan kaldırır.
 • Membran filtreler sudaki organik kimyasalları ve zararlı organizmaları en iyi şekilde çeker.
 • Innosense filtresi, suyun tadını ve kokusunu iyileştirmek için bir karbon filtre ve bir koku önleyici filtreyi birleştirir.
 • Antibakteriyel filtre mikroorganizmaların yayılmasını engeller ve suyun her zaman hijyenik olmasını sağlar.

Su arıtma modelleri arasındaki bu filtreler içinde olan iletişim ters ozmoz teknolojisidir. Su ve ekipman temizliği için filtre kullanımı ve ters ozmoz teknolojisi çok önemlidir.

Ters Ozmoz Teknolojisi

Su arıtma modelleri arasında olan ters ozmoz teknolojisi, musluk suyunda bulunabilecek kimyasal, fiziksel ve mikrobiyolojik kirlilik unsurlarını giderebilen bir filtreleme sistemidir. Ağır metalleri saflaştırarak içme suyu elde edebilen tek teknolojidir. Ters ozmoz teknolojisi, günümüzde ilaç ve gıda endüstrilerinde en yaygın kullanılan teknolojidir. Ters ozmoz teknolojisinden bahsetmek gerekirse, sağlıklı ve temiz su üretmek için ilk olarak ABD’de ortaya çıkan devrim niteliğinde bir teknolojidir.

Önceleri deniz suyundan içme suyu elde etmek için gemiler için kullanılıyordu. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte evlerde de kullanılabilir. Gelişmiş bir filtreleme teknolojisidir. Doğal bir süreç olan penetrasyon teknolojisine dayanmaktadır. Sızma, suyu düşük yoğunluktan yüksek yoğunluğa çekme işlemidir.

Su Arıtma Cihazının Temizlenmesinde Minerallerin Korunması

Su arıtma cihazı ekipmanlarının temizliği sudaki mineralleri korumak için gerekli bir konudur. Bazen şişelenmiş suyun veya şişelenmiş suyun tadı ve kokusu rahatsız edicidir. Bu durumda tüketiciler genellikle markayı değiştirir. Aslında suyun nereden geldiği daha önemlidir. Suyun arıtma kaynağından geçmesi tam güvendiği bir kaynak olması anlamına gelir. Piyasada farklı markalarda su arıtma cihazları bulunmaktadır. Tüketiciler markanın kalitesine dikkat etmeli ve onlara kapsamlı araştırma yapmalarını tavsiye etmelidir.

Damacanalar genellikle plastikten yapılır. Plastikteki petrol kalıntıları insan sağlığını tehdit ediyor. Özellikle plastik şişenin içinde uzun süre güneşe maruz kalan su plastik ile etkileşir ve kimyasal reaksiyona girer. Bu durum insanların yaşam kalitelerini olumsuz etkileyecek ve ömürlerini kısaltacaktır. İnsanların bu konularda bilinçlenmesi su arıtma cihazlarının önemini artırmış ve sudaki mineralleri koruma faaliyetlerine daha fazla dikkat etmelerini sağlamıştır. Ekipman ne kadar sık temizlenirse, faydalı mineralleri suda tutma olasılığı o kadar artar.

Su Arıtma Cihazları Suyu Nasıl Filtre Eder?

Su arıtma cihazı modelleri, suyu arıtmada filtreleri kullanır. Su arıtma cihazları suyu filtrelerken;

 • İlk aşamada su ile birlikte oluşabilecek partikülleri filtrelerler. Bu sayede sağlıklı su üretimine katkı ve ekipmanların diğer bileşenleri korunmuş olur.
 • İkinci aşamada suyun kokusunu, rengini ve tadını iyileştirmek için suyu kimyasal maddelerden ayırmak için partikül ve/veya aktif karbon filtreleri kullanılır.
 • Diğer en önemli adım ise membran filtredir. Membran filtrenin kalitesi ve kalitesi en belirleyici faktörlerden biridir. Su ile gelebilecek ağır metaller de dahil olmak üzere birçok kirleticiyi uzaklaştıran ana bileşendir.