Karbul Su Arıtma Cihazı

Su Yumuşatma Sistemleri

Su Yumuşatma Sistemleri Nedir?

Suyunuzun kireçli olması aynı zamanda sert olması anlamına da gelmektedir. Böyle durumlarda yani suyunuzun sert ve kireçli olması durumunda maddi ve manevi birçok soruna yol açtığını söylemek mümkün. Maddi zararlara bakılacak olursa sert suyun su tesisatında ciddi sorunlara yol açabilmesi, borularda çatlaklara hatta kırılmalara neden olabilmesi diyebiliriz. Fakat bu sorunların telafisi mümkün olabilir ve bunlar göz ardı edilebilir, yine de manevi zararları düşünecek olursak işte bunlar telafi edilemeyecek sorunlara yol açabilir. Kireçli su tüketmek insan sağlığını olumsuz etkiler ve sindirim sistemlerinde büyük sorunlar oluşturur. Bu gibi sorunların yaşanmaması için su yumuşatma cihazı kullanmanın faydası kesinlikle tartışılamaz. Su yumuşatma sistemleri suyun içerisinde fazla olarak yer alan magnezyum ve kalsiyum iyonlarının sayısını en aza indirir ve bu da doğal ve sert olmayan suyun elde edilmesinde su kalitesinin korunmasında etkili rol oynar. Su yumuşatma sert suyun iyonlarına ayrılarak yumuşaması işlemidir. Yumuşatma cihazı ise bu işlemi yapan cihazlardır.

Su Yumuşatma Cihazları Çalışma Prensibi

Reçine teknolojisi kullanarak suya sertlik katan magnezyum ve kalsiyum iyonlarını bu teknoloji içerisinde bulunan sodyum klorür ile doğal olarak klorlama yapar. Bu sayede su doğal ve kireçsiz bir hal alır. Yumuşatma sistemleri için en önemli parça reçinedir. Çünkü tüm işlem burada gerçekleşir. İçerisinde bulunan katyonik iyonlar ile doğal sodyum klorlama işlemi yapar. Bundan dolayı suyun sertleşmesinde rol oynayan tüm sorunları ortadan kaldırır. Tüm bunlar ele alındığında sert suyun kaliteli reçinelerden geçerek kalsiyum ve magnezyum değerlerinin azaltılması ve doğal suya ulaşmanın sağlanması açısından su yumuşatıcı kullanımının faydaları göz önünde oluyor. Reçine için de dikkat edilmesi gereken birkaç husus var. Bu reçineler kullanıldıkça sertliğe neden olan iyonlara doyar ve su yumuşatma özelliği kaybolur. Bu noktada rejenerasyon işlemi yapılması gereklidir. Bu işlem çok kolaydır, reçinenin tuzlu su ile temizlenmesine rejenerasyon denir. Tuzlu su reçinenin içinde kaybolan sodyum iyonlarının geri kazanılmasını sağlar ve aynı zamanda kalsiyum ve magnezyum iyonlarının yok olmasına neden olur.

Reçine Nedir?

Reçine, bu su yumuşatma cihazlarının en önemli parçasıdır. Suni bir parçadır, anyonik ve katyonik iyonlar bulunduran kimyasal bir maddedir. Su ile teması halinde kendi içinde bulunan sodyum klorür iyonları ile su da bulunan magnezyum ve kalsiyum iyonlarının yer değişimini sağlar. Sertlik yok etmek için kullanılan katyonik tipli iyonları değiştirici rol olan reçineler sodyum bazlıdır ve suda bulunan kalsiyum ve magnezyumu tutarak kendi içinde bulunan sodyum iyonlarını verir suya ve bu sayede su yumuşatma sağlanmış olur. Yumuşamış olan bu sularda kalsiyum ve magnezyum iyonları bulunamaz. Sodyum oranı yüksek olur. Sodyum oranının yüksek olması, sodyuma hassasiyeti olan kişiler haricinde kimseye olumsuz bir etki sağlamaz ve suyun kullanılabilirliğini etkilemez. Aksine suyu daha kaliteli ve kullanılabilir hale getirir.

Su Yumuşatma Cihazı Kullanmanız İçin Nedenler

Su kalitesi insan sağlığı açısından çok önemlidir fakat sadece insan sağlığı değil aslında evlerinizde kullandığınız cihazlar için hatta tesisatınız için bile önemlidir su. Cihazlarınız için sert su ömür kısaltan bir etkendir. Suyunuzda bulunan tortular ve kireç borularınızda tıkanmaya sebep olabilir. Bu tıkanmalar neticesinde suyunuz daha yavaş akar ve hassas olan su ile çalışan cihazlarınızda ise arızalanmaya neden olur. Kireçli su zaman içinde bulunduğu yüzeylere yapışır ve hem insan sağlığı için hem de cihazlar için geri dönülmez sorunlara yol açabilir. Kireçli olmayan suyun kullanımı ise cihaz tamiri için masraf yapmanızı engellerken enerji tasarrufu da yapmanızı sağlar. Kireçli su çamaşır makinelerinize verdiği zararın yanı sıra çamaşırlarınızın da renklerinin solmasına ve yıpranmasına