Karbul Su Arıtma Cihazı

Su Yumuşatma Sistemleri

Su Yumuşatma Sistemleri Nedir?

Suyunuzun kireçli olması aynı zamanda sert olması anlamına da gelmektedir. Böyle durumlarda yani suyunuzun sert ve kireçli olması durumunda maddi ve manevi birçok soruna yol açtığını söylemek mümkün. Maddi zararlara bakılacak olursa sert suyun su tesisatında ciddi sorunlara yol açabilmesi, borularda çatlaklara hatta kırılmalara neden olabilmesi diyebiliriz. Fakat bu sorunların telafisi mümkün olabilir ve bunlar göz ardı edilebilir, yine de manevi zararları düşünecek olursak işte bunlar telafi edilemeyecek sorunlara yol açabilir. Kireçli su tüketmek insan sağlığını olumsuz etkiler ve sindirim sistemlerinde büyük sorunlar oluşturur. Bu gibi sorunların yaşanmaması için su yumuşatma cihazı kullanmanın faydası kesinlikle tartışılamaz. Su yumuşatma sistemleri suyun içerisinde fazla olarak yer alan magnezyum ve kalsiyum iyonlarının sayısını en aza indirir ve bu da doğal ve sert olmayan suyun elde edilmesinde su kalitesinin korunmasında etkili rol oynar. Su yumuşatma sert suyun iyonlarına ayrılarak yumuşaması işlemidir. Yumuşatma cihazı ise bu işlemi yapan cihazlardır.

Su Yumuşatma Cihazları Çalışma Prensibi

Reçine teknolojisi kullanarak suya sertlik katan magnezyum ve kalsiyum iyonlarını bu teknoloji içerisinde bulunan sodyum klorür ile doğal olarak klorlama yapar. Bu sayede su doğal ve kireçsiz bir hal alır. Yumuşatma sistemleri için en önemli parça reçinedir. Çünkü tüm işlem burada gerçekleşir. İçerisinde bulunan katyonik iyonlar ile doğal sodyum klorlama işlemi yapar. Bundan dolayı suyun sertleşmesinde rol oynayan tüm sorunları ortadan kaldırır. Tüm bunlar ele alındığında sert suyun kaliteli reçinelerden geçerek kalsiyum ve magnezyum değerlerinin azaltılması ve doğal suya ulaşmanın sağlanması açısından su yumuşatıcı kullanımının faydaları göz önünde oluyor. Reçine için de dikkat edilmesi gereken birkaç husus var. Bu reçineler kullanıldıkça sertliğe neden olan iyonlara doyar ve su yumuşatma özelliği kaybolur. Bu noktada rejenerasyon işlemi yapılması gereklidir. Bu işlem çok kolaydır, reçinenin tuzlu su ile temizlenmesine rejenerasyon denir. Tuzlu su reçinenin içinde kaybolan sodyum iyonlarının geri kazanılmasını sağlar ve aynı zamanda kalsiyum ve magnezyum iyonlarının yok olmasına neden olur.

Reçine Nedir?

Reçine, bu su yumuşatma cihazlarının en önemli parçasıdır. Suni bir parçadır, anyonik ve katyonik iyonlar bulunduran kimyasal bir maddedir. Su ile teması halinde kendi içinde bulunan sodyum klorür iyonları ile su da bulunan magnezyum ve kalsiyum iyonlarının yer değişimini sağlar. Sertlik yok etmek için kullanılan katyonik tipli iyonları değiştirici rol olan reçineler sodyum bazlıdır ve suda bulunan kalsiyum ve magnezyumu tutarak kendi içinde bulunan sodyum iyonlarını verir suya ve bu sayede su yumuşatma sağlanmış olur. Yumuşamış olan bu sularda kalsiyum ve magnezyum iyonları bulunamaz. Sodyum oranı yüksek olur. Sodyum oranının yüksek olması, sodyuma hassasiyeti olan kişiler haricinde kimseye olumsuz bir etki sağlamaz ve suyun kullanılabilirliğini etkilemez. Aksine suyu daha kaliteli ve kullanılabilir hale getirir.

Su Yumuşatma Cihazı Kullanmanız İçin Nedenler

Su kalitesi insan sağlığı açısından çok önemlidir fakat sadece insan sağlığı değil aslında evlerinizde kullandığınız cihazlar için hatta tesisatınız için bile önemlidir su. Cihazlarınız için sert su ömür kısaltan bir etkendir. Suyunuzda bulunan tortular ve kireç borularınızda tıkanmaya sebep olabilir. Bu tıkanmalar neticesinde suyunuz daha yavaş akar ve hassas olan su ile çalışan cihazlarınızda ise arızalanmaya neden olur. Kireçli su zaman içinde bulunduğu yüzeylere yapışır ve hem insan sağlığı için hem de cihazlar için geri dönülmez sorunlara yol açabilir. Kireçli olmayan suyun kullanımı ise cihaz tamiri için masraf yapmanızı engellerken enerji tasarrufu da yapmanızı sağlar. Kireçli su çamaşır makinelerinize verdiği zararın yanı sıra çamaşırlarınızın da renklerinin solmasına ve yıpranmasına

Su yumuşatma cihazı iyon değişimi mantığı ile çalışır ve sudaki sertliğe sebep olan kalsiyum ve magnezyum iyonlarını etkisiz hale getiren cihazlara verilen isimdir. Günümüzde sıklıkla ihtiyaç duyulur.

Su Sertliği Nedir?

Suda ki sertlik, genel olarak, kalsiyum ve magnezyum iyonlarının toplamını ile ortaya çıkan eşit parametreler verilen bir isimdir. Bu iyonlar, suyun normal üretim kaynakları olan göl, deniz, akarsu gibi depolandığı ya da hareket ettiği esnada temasta bulunduğu minerallerin ya da tuz gibi maddelerin çözünmesi ile suyun içine geçerler ve suyun sert olmasına sebep olurlar. Su yumuşatma cihazı ile bu sorundan kısa sürede kurtulmak mümkündür.

Mineral içeriği çok olan sular da birikim de çok olur. Çeşitli kullanımlar sırasında, bu mineraller sudan ayrılır ve tekrar ortamda birikim yaratır. Sertliği yüksek olan sular da, kalsiyum magnezyum iyice birikintiler oluşturur. Zamanla sert sularda taşlaşma gibi problemler görülür. Bu da borularda tıkanıklıklar ve korozyon gibi farklı sorunlara yol açar.

Su tesisatı ve ekipmanlar zarar görebilir. Enerji tüketiminkinde de artış olacağı için, bu da maddi olarak kayıp demektir. Bunun için su yumuşatma cihazı tercih edilir. Su yumuşatma cihazı ile bu sorun tamamen ortadan kalkar. Bunun için kaliteli bir hizmet almak gerekir. Bu konuda firmamızı güvenle tercih edebilirsiniz.

Sert Suyun Sebep Olduğu Problemler

Sert suyun birçok zararı vardır. Sert su temizlik açısından da birçok sıkıntıya sebep olur. Özellikle evlerde bu sıkıntı daha fazla görülür. Sert suyun temas ettiği her yeri temizlemek daha zordur. Su da sertlik olduğu zaman yüzeylere yapıştığı görülür. Borular daha çabuk dolar ve tıkanır ayrıca, suyun basıncı azalır ve az akmaya başlar. Bu da her yönden sıkıntıya sebep olur.

Sert sularda yüksek iyon bulunduğu için kaynama noktası oldukça yüksektir. Bundan dolayı da sert suların kaynaması yumuşak bir suya göre daha uzun sürer. Suyu ısıttıkça, yüzeyler de kireçlenme artar ve yalıtkanlık ortaya çıkar. Enerji fazla tüketilir. Örnek vermek gerekirse sert sular kireçlenmeye sebep olduğu için, kalorifer sistemi de kireçlenir ve ısınma geç olduğu için, yakıt tüketimi artar.

Duş alırken de sert su deri sağlığı için zararlıdır. Gözeneklerin tıkanmasına yol açar ve bu da bakteri üremesi için yeterli bir ortamdır. Sert su yemeklerin tadını bozar. İçecekler daha lezzetsiz olur. Bu yüzden mutlaka bir su yumuşatma cihazı temin etmek gerekir. Bu konuda firmamız kaliteli bir hizmet verir. Siz de tercih edebilirsiniz.

Suyun Yumuşaması Neden Önemlidir?

Suyun yumuşamasının önemi şöyledir;

 • Suyun kalitesi insan sağlığı ile direk ilişkili olduğu için, yumuşak su tüketimi çok önemlidir. Ayrıca bulaşık makinesi, çamaşır makinası gibi cihazların da ömrünün uzun olması için, suyun yumuşak olması gerekir
 • Suda bulunan sertlik ve tortu cihazların çalışma performansını düşürür ve birikim yapanlar. Oluşan birikim sonucu, borularda tıkanma sorunun ortaya çıkar.
 • Sudaki sertlik zaman geçtikçe kendi kendine veya su ısındığı zaman, hızla çözünürlüğünü kaybetmeye neden olur buna bağlı olarak temas ettiği yüzeylere yapışmaya başlar. Su borularının içi dolup, tıkanır ve su basıncı giderek azalır. Kısa süre içinde boru değiştirmek gerekir bu da para harcamak demektir. Şofben, bulaşık ve çamaşır makinesi gibi sıcak su kullanılarak çalışan cihazlar, çabuk kireçlenir ve tamirata ihtiyaç duyulur. Su yumuşatma cihazı ile bunların hepsinden tasarruf etmek mümkündür.
 • Suyun ısındığı alanlarda daha da artan kireçlenme, Elektrik üretiminin artmasına neden olur.
 • Musluklar vana ve duş başlıklarında tıkanma ve arızalar oluşur.
 • Kalorifer tesisatındaki kireç oluşumuna bağlı olarak, yakıt tüketimi artar, bu fa bütçeyi yorar.
 • Sert su ile yapılan temizlik zordur, aynı temizliği yumuşak su ile yapmak, % 70 daha temizlik malzemesi tasarrufu sağlar.
 • Sert su ile yıkanan kıyafetler, çabuk yıpranır, renkleri hemen solar. Yumuşak suyun giysiler için katkısı da oldukça fazladır. Su yumuşatma cihazı kullanımı tasarruf demektir.
 • Sert su ile yapılan banyo ya da duş sonucu ciltte kuruluk olur, saçlar ise kepeklenir ve sert olur. Yumuşak su ile parlak bir cilt ve saçlara kavuşabilirsiniz.
 • Sert suyun tadı lezzetsiz ve kokuludur, sert su ile yapılan içecekler aromatik ve sağlıklı değildir.
 • Suyun içindeki yabancı ve zararlı olan maddeler, suya kötü bir koku, renk verirler
 • Su arıtma sistemleri için harcanan para, insanlar için sağlık, temizlik ve konfor, cihazların ömrünün uzun olması ve yaşam kalitesi katar.

Su Yumuşatma Cihazı Fiyatları

Su yumuşatma cihazı fiyatları bu konuyla ilgili olan kişiler tarafından sıklıkla araştırılan ve merak edilen bir konudur. Su arıtma cihazı kullanımı oldukça yaygınken, su yumuşatma cihazı yeni Yeni popüler olmaya başlamıştır. Çok önemli bir cihazdır. Firmamız da su yumuşatma cihazı bulabilirsiniz. Uygun fiyata en kaliteli şekilde hizmet verilir.

Su sistemlerine artık yaşamın her alanında İhtiyaç duyulmaya başlamıştır. Firmamız bu konuda sektörde öne çıkan ve bütçe dostu fiyat teklifleri sunan bir firmadır. Müşteri memnuniyeti her zaman ki ne planda tutulur ve herkese hitap edecek şekilde fiyat teklifleri sunulur. Aldığınız ürünün özelliklerine göre, fiyatlar değişiklik gösterir. Siz de kaliteli ve konforlu bir yaşam için, firmamızı tercih edebilirsiniz.