Karbul Su Arıtma Cihazı

Su Arıtma Cihazı Fiyatları ve Modelleri Nelerdir

Su Arıtma Cihazı Fiyatları ve Modelleri Nelerdir

Hayat kaynağı olan su, su arıtma cihazı sayesinde sağlıklı ve kaliteli bir içecek olarak güvenle tüketilebilir. Su arıtma cihazları, suyu kimyasallardan, zehirli atıklardan ve bakterilerden temizler. Ayrıca suyun ph değerini daha dengeli hale getirmek için düzenler.

Su arıtma cihazı, filtrelerinin ve cihazlarının basıncı sayesinde kirli suyu temiz sudan ayırır. Filtrenin amacı, kirli suyun ünitenin besleme alanına akmasını engelleyerek kirli suyu temiz sudan ayırmaktır. Bu nedenle su arıtma cihazının önemli parçalarından biri de filtredir. Filtrenin kalitesi, su hazırlayıcının kalitesiyle doğru orantılı olarak artar.

Su Arıtma Cihazının Önemli Özellikleri

Su arıtma cihazlarının modellerini birbirinden ayıran temel özellikler, üründeki filtre sayısı ve suyun arıtılmış sudan geçtiği farklı işlemlerin sayısıdır. Su arıtma cihazlarında farklılıklar olsa da çoğu cihazın bazı standart özellikleri vardır. Örneğin ön filtrasyonda kullanılan filtreler, mikro gözenekler sayesinde uygun boyuttaki kirleticileri sudan ayırır. Filtrenin ikinci aşaması genellikle aktif karbon filtresi kullanır. Bu, su arıtma cihazının sudaki kimyasalları ayırmasına neden olur. Ayrıca sudaki kokuları giderir.

Su Arıtma Cihazı Filtre Aşamaları

Filtrasyon işleminin üçüncü aşamasında, sudaki kirleticiler tekrar filtrasyon sistemi ile ayrıştırılır. Bu, ilk aşamaya benzer, ancak boyut olarak daha küçüktür. Bu üç seviye, ilgili cihazın en temel ve standart özellikleridir. Piyasadaki çoğu su arıtıcısı, beş aşamalı su arıtıcıları olarak sunulmaktadır. Yani bu işlevlere ek olarak iki işlem daha gerçekleştirir. Son aşamada suyu tatlandırmak için son filtre kullanılır. Su arıtma cihazı genellikle beş aşamalı bir sistemdir, ancak daha fazla filtre aşamasına sahip modeller de mevcuttur.

Bu beş aşamaya ek olarak, altı aşamalı su arıtma cihazı modelinde hidro mineralizasyon işlemi bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde insan vücudunun ihtiyaç duyduğu suya magnezyum ve kalsiyum gibi faydalı mineraller eklenir. 7 kademeli su arıtma cihazı ise tüm bu işlemlerden farklı bir amaca hizmet etmektedir. En iyi su arıtma cihazı hem işlev hem de model açısından farklılık gösterir. Pompanın yeterli su basıncına sahip bir yerde kullanılması sızıntı gibi sorunlara neden olabilir.

Su Arıtma Cihazlarının Faydaları

Yeni nesil cihazlarla sağlıklı, kaliteli içme suyu kullanmanın faydalarını yaşayabilirsiniz. Sağlığınızı olumsuz etkilemeyen içme suyuna sahip olmak çok önemlidir. Musluk suyuna maruz kalan toz ve partiküller yıkanabilir bir cihazla güvenilir bir şekilde temizlenebilir. Suyu temizleyen ve kalitesini artıran filtreler kullanarak istediğiniz temiz suya ulaşabilirsiniz. Su arıtma işleminde kullanılan gelişmiş filtrasyon özelliklerinden faydalanarak su kalitesini koruyabilirsiniz.

Kullanım Yerine Göre Su Arıtma Cihazları

Su düzenleyicilerin çok çeşitli olması nedeniyle satın almadan önce iyice araştırılması gereken bir üründür. İhtiyaçlarınıza en uygun su arıtma cihazını seçmek için hem ürün işlevselliğini hem de marka araştırmasını göz önünde bulundurmanız gerekir. Örneğin, üç veya dört kişilik aileler için doğrudan akış üniteleri önerilmez. Çünkü bu tür cihazlar kantin ya da kafeterya tarzı tesislerde kullanıma uygun olacak şekilde tasarlanmıştır.

Ev kullanımı için 5 veya daha fazla kademeli standart bir su yumuşatma cihazı uygundur. Evinize alacağınız arıtıcının ihtiyaçlarınızı karşılayabilmesi için mineral katkılı bir model ya da sadece suyu arıtan ve aroma veren bir model almalısınız. Mineral filtrasyonlu su arıtma cihazları, sağlığı geliştirici etkileri nedeniyle özellikle yaşlı ve ailesinde çocuk bulunan kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir.

Farklı Özellikte Su Arıtma Cihazları

Aroma filtresiz su arıtıcıları da tüketicilerin önemli bir kısmı tarafından tercih edilmektedir. Tezgâh altı modeli, daha küçük tasarımlara sahip mutfak tezgâhları için uygundur. Ayrıca, musluk suyunun basıncına uygun bir elektrikli su arıtma cihazı satın almanız gerekebilir. Basınç düşükse, pompayla çalışan bir elektrikli su arıtma cihazına ihtiyacınız vardır. Motorsuz bir ürün satın alırsanız, hava temizleyici düzgün çalışmayabilir veya düşük su basıncı nedeniyle bozulabilir.

Basıncına Göre Su Arıtma Cihazları

Normal su basıncına sahip tüketiciler, pompalı su düzenleyicileri tercih etmemelidir. Aşırı su basıncı nedeniyle cihazın arızalanma olasılığına ek olarak cihaz mutfağa su sızdırabilir. Ayrıca kullanımı diğer su arıtma cihazlarına göre daha kolay olduğu için dijital su arıtma cihazı almanızda fayda var.  Dijital ekranı sayesinde su düzenleyicinizin verilerini direkt olarak görebilirsiniz.

Taşınabilir cihaz mini bir su arıtma cihazının şeklini andırıyor, bu sayede onu musluktan çıkararak taşıyabilirsiniz. Musluk suyunu doğrudan filtrasyon aşamasından geçiren ürünlere göre daha basit bir fonksiyona sahip olan sürahi su arıtma cihazları bu özelliklerinden dolayı tam olarak tercih edilmektedir. Sürahi şeklindeki bu cihazlar, gün içerisinde suyunuzun her zaman temiz ve içmeye hazır olmasını sağlar. Kolay çıkarılıp değiştirilebilen filtreleri sayesinde temizliği kolay olan bu su arıtma cihazı modelleri kullanıcılar tarafından oldukça beğenilmektedir.

Filtre Çeşitlerine Göre Su Arıtma Modelleri

Alkali filtreler, daha saf su sağlamak için içtiğiniz sudaki kirleri giderir. Aynı zamanda pH değerini yükseltir ve su kalitesini iyileştirir. Mineral filtreler yapılarında kalsiyum ve magnezyum içerir. Bu sayede tükettiğiniz sudan gördüğünüz faydaları arttırabilir ve daha güçlü bir vücuda kavuşabilirsiniz. 12 ila 24 aylık değiştirme periyoduna sahip mineral filtreler yapay tatlandırıcı içermez. Herhangi bir değişiklik yapılmazsa sudaki mineraller de azalacaktır.

Post Karbon filtre ile kömür sonrası filtre, su filtrasyonunun son aşamasıdır. Buraya gelen su artık berrak ve içilebilir. Ancak afterchar parçası tatlandırıcı uygulayarak suyu daha tatlı bir hale getirir. Filtre değiştirme periyodu 1 yıl ancak değiştirilmediği takdirde yosun ve tortu birikir, bu da suyun tadını etkiler.

Su Arıtma Cihazları Neye Göre Değişir?

Yaşam alanlarındaki temiz su ihtiyacını karşılamak için musluk suyunu arıtan ürünler yaygın olarak kullanılmaktadır. Evlerde ve ofislerde musluk suyunun temizlenmesi ve arıtılması için tercih edilmeye devam etmektedir. Birçok farklı teknoloji firması tarafından oluşturulan farklı tasarımlarla içme suyu kullanılmaktadır. İşleme sistemlerini yüksek kaliteli malzemelerle birleştiren güvenli ekipmanlı su arıtıcılar piyasada bulunmaktadır. Kullanıcılara mutfakta daha az yer kaplayan kullanışlı cihazlardan ofislerde kullanılabilecek cihazlara kadar çeşitli modeller sunulmaktadır.

Kullanılan alanın boyutlarına ve kullanılan filtrenin özelliklerine göre farklı tasarımları bulunmaktadır. Su arıtma cihazının işlevi; amaca, kapasiteye ve filtre sayısına bağlı olarak çeşitli seçeneklere sahiptir. Günlük tüketiminize, bölgenizdeki suyun özelliklerine ve yaşam alanınızın yapısına göre seçimler yapabilirsiniz. Çeşitli kapasitelerde gelişmiş filtreleme yeteneklerine sahiptir. Üçlü su arıtma sistemi ile mutfağınız için ihtiyacınız olan temiz suya kavuşabilirsiniz.