Karbul Su Arıtma Cihazı

Su Arıtma Cihazında Filtre Değişim Süresi Nedir

Su Arıtma Cihazında Filtre Değişim Süresi Nedir

Filtre, bir su arıtma cihazının en önemli parçalarından biridir. Filtre, suyu temiz tutan cihazdır. Filtre hasarlı veya eksik ise cihaz orijinal işlevini yerine getiremez. Bu nedenle su arıtma cihazının filtreleri periyodik olarak kontrol edilmeli ve bu filtrelerin ömrü bilinmelidir.

Buna dikkat etmezseniz suyunuz gözle görülür şekilde kirlenir ve bu filtrenin ne kadar hasarlı olduğuna göre değişebilir. Özellikle cihazınızın karbon filtresi işini yapmıyorsa suyunuz kirlidir. Mineral filtreniz kaliteli değilse suyun rengi değişebilir ve tadı da bozulabilir.

Filtre Neden Değiştirilmelidir?

Su arıtma cihazları belli bir plana göre kademelerden oluşan bir sistemden oluşmaktadır. Bu sistemde su arıtma ve musluğuna erişim filtreler ile sağlanmaktadır. Aslında, bazı filtreler bunu iki kez yapmak zorunda kalıyor. Bu nedenle, bir filtrenin suyu alması, işlemesi ve başka bir filtreye göndermesi gerekir. İşlemde sorunlu bir filtre varsa su temizlenemiyor demektir.

Bu durum filtre arızası öncesi ve sonrası süreçlerin boşa gitmesine neden olur. Bu nedenle suyun yumuşaklığından tadına ve şeffaflığına kadar sağlıklı ve normal olması için filtre değişimleri ve testleri yapılmalıdır.

Su Arıtma Filtre Elemanının Kullanım Ömrü

Her cihaz gibi su arıtma cihazının da belirli bir kullanım ömrü vardır. Su arıtma cihazınızın içindeki filtreler bu konuda en önemlisidir. Filtre, suyunuzdaki karbon değerini, vitamin seviyesini ve kalsiyumu sağlıklı bir seviyeye ayarlar. Su arıtma cihazının filtreleri doğrudan sağlığınızla ilgilidir. Bu nedenle su arıtma cihazınızın farklı filtre kartuşları için farklı kullanım ömrü vardır.

CTO karbon blok filtre, su arıtma cihazınızın beşinci aşamasıdır ve 10 ay kullanım ömrüne sahiptir. Diğer filtrelerinizin ömrü genellikle 8 veya 10 aydır. Bu ömürlerin dolmasını beklemek yerine en sağlıklı şekilde 7-8 ay içerisinde su filtre kartuşunu değiştirmelisiniz. Ayrıca en az 2 ayda bir su arıtma cihazınızda herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Su Arıtma Cihazında Hangi Filtreler Bulunur

Su arıtma cihazında birçok filtre vardır. Ancak, bu filtrelerin tümü cihazınızda mevcut değildir. Su arıtma cihazlarının filtreleri cihazın kademelerine göre değişiklik göstermektedir. Özellikle 5 kademeli bir su arıtma cihazında 5 farklı filtre bulunmaktadır. Bu filtreler genellikle karbon filtre, membran filtre, ters ozmoz filtre, gümüş iyon filtre gibi filtrelerdir.

Cihazınızın sahip olduğu adım sayısı, bulunan filtre sayısı da değişecektir. 5 kademeli filtrenin üzerine oturan 6 kademeli su arıtma cihazınızda ekstra filtre olacaktır. Su arıtma cihazı satın aldığınızda kaç kademeli olduğunu ve içindeki filtreleri, hatta hangi sırada olduğunu bilmeniz gerekir. Böylece bir sorununuz varsa, hangi filtrenin buna neden olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz.

Filtrede Ne Gibi Sorunlarla Karşılaşılabilir?

Su arıtma cihazını kurduktan sonra suyunuzu uzun süre kullanabilirsiniz. Bu nedenle suyun renginde veya tadında bir değişiklik olduğunda durumu kolayca fark edebilirsiniz. Su arıtma cihazlarının filtrelerinde karşılaşılan problemler, suyun özelliklerini doğrudan etkileyen kalite problemlerini oluşturmaktadır. Yani suyun tadı, görüntüsü değiştiğinde karşılaşılan problemler direkt olarak filtre ile alakalıdır.

Bu niteliksel özelliklerin ötesindeki sorunlar filtreden kaynaklanmaz. Örneğin nicel bir özelliğin parçası olan su hacminin azalması veya suyun musluğa ulaşmaması gibi durumlar basınç ve nem gibi etkenlerden kaynaklanır. Su problemlerinizi bir sınıfa getirerek sorunun nedenini bulabilirsiniz. Ancak bu konuda su arıtma cihazı kullanıcıları, filtre kartuşlarının kullanım süresinin dolmuş olması durumunda kaçınılmaz olarak problemlerin ortaya çıkacağını bilmelidir. Bu nedenle arıtıcının su kalitesini ve dolayısıyla sağlığı doğrudan etkilediği unutulmamalıdır ve filtre elemanı dikkate alınmalıdır. Filtreler zamanında kontrol edilmeli ve değiştirilmelidir.

Su Arıtma Ekipmanı Tank Doldurma Süresi

Musluktan çıkan ve cihaz kullanılarak temizlenen su içinde birikir ve içilebilir hale gelir. Depolama, bu cihazın ayrılmaz bir parçası haline gelir. Bu nedenle, bir depolama tankının yokluğunda temiz suyu filtrelemek ve içmek imkansızdır.

Bu tankın kapasitesine göre dolum işlemi yapılmaktadır. Su yumuşatma cihazı kapasitesine ve basınç değerine göre değişir. Ürünlerin de farklı olduğu durumlar düşünüldüğünde bu konuda kesin bir şey söylemek mümkün değil. Yaklaşık bir değer verilirse ortalama 5 dakikada işlem yapılabilir

Evlerde Arıtılan Su Miktarı

Normal evlerde arıtılan su miktarı 204-250 olarak hesaplanmıştır. Ev tipi filtreler 1 litre suyu 6 dakikada arıtabilmektedir. Tankın dolu olması durumunda işlem durdurulur ve tank boşaldığında tekrar arındırma işlemi yapılır. Günlük su ihtiyacını bu şekilde karşılamaya çalışan akıllı sistem sayesinde elde edilir. Bu akıllı sistemden faydalanmak için evinize su arıtma cihazı kurabilirsiniz. Bu şekilde sağlığınızı en iyi şekilde korumaya yardımcı olabilirsiniz.

Su Arıtma Cihazının Filtre Elemanını Kim Değiştirebilir?

Su arıtma cihazının filtresini dilerseniz kendiniz de yapabilirsiniz. Ayrıca su arıtma cihazınızı profesyonellerin yardımıyla değiştirebilirsiniz. Her iki durumda da belirli noktalara dikkat etmelisiniz.

İlk olarak, su arıtma cihazınızı değiştirmeye karar verdiyseniz, su arıtma cihazınızın sistemini bilmeniz gerekir. Bu sayede anahtarlama sırasında daha büyük kazaların önüne geçilebilir. Bu arada, sistem çökmeleri veya ekipman arızası gibi durumları kastediyoruz. Ayrıca sorunun ana filtresi, değiştirilecek filtrenin en iyi şekilde doğru bir şekilde tanımlanması gerekir.

Filtresini kendiniz değiştirmeye karar verirseniz, öncelikle soruna hangi filtrenin neden olduğunu bulmanız gerekir. Değişim sırasında su çıkmasın diye musluğu kapatmalısınız. Uygun filtreyi ambalajından çıkararak hazırlamalısınız. Vanayı kapattıktan sonra her iki taraftaki su arıtma cihazından sorunlu filtreyi çıkarmanız gerekir.

Bunun yerine yeni bir filtre yüklemelisiniz. Bu işlem sırasında cihazın başka hiçbir parçasına zarar vermemelisiniz. Bağlantı vidalarını tekrar kontrol ederek filtrenin sıkı olduğunu kontrol etmelisiniz. Bundan sonra, daha önce kapatmış olduğunuz su vanasını yavaşça açmanız ve suyu su arıtma cihazınıza bırakmanız gerekir.

Bu işlemden sonra su filtreden sorunsuz bir şekilde akmaya başlayınca suyun biraz boşalmasını sağlayın. Böylece yeni filtreniz yıkanmış olacaktır. Filtreyi değiştirirken gerekli adımlara dikkat ederseniz sorun yaşamazsınız.

Uzman Yardımı Alırsanız

Filtrenizi değiştirmek için uzman yardımı alırsanız, görevliler adresinize gelerek size en iyi şekilde yardımcı olacaktır. Uzman yardımı almak, filtreniz için en iyi değişimi de sağlayacaktır. Bu konuda su arıtmanızdan sorumlu kişilerden veya diğer firmalardan yardım alabilirsiniz.

Yapılacak en iyi şey, filtrenizi bilen ve sahip olmanızı sağlayan bir şirketle iletişime geçmektir. Ayrıca, garantili bir filtreniz varsa, geçerli bir garantisi olan şirketle iletişime geçmenin doğru yolu budur.