Karbul Su Arıtma Cihazı

Su Arıtma Cihazı Filtreleri Ne Zaman Değişir

Su Arıtma Cihazı Filtreleri Ne Zaman Değişir

Günümüzde gelişen teknolojinin ürünü olan, kirli suları arındıran ve temiz su sağlayan sistem su arıtma sistemleridir. Su arıtma sisteminde arıtma işlemleri filtreler aracılığıyla gerçekleşir. Bir su arıtma cihazı genellikle beş filtre aşamasına sahiplerdir. Bu filtrelere bağlı olarak sular klor, kir ve diğer kötü malzemelerden arındırılır.

Su arıtma sistemleri ve filtreleri kullanım alanlarına göre değişir. Evlerde ve büyük işyerlerinde su arıtma cihazları kullanılır. İçme veya kullanma suları olarak temiz ve mineral değeri yüksek sular su arıtma cihazları ile elde edilir. Ürünün kalitelerine ve özelliklerine göre su arıtma cihazı filtre fiyatları ve çeşitleri vardır. Filtreleme işlemi suların içinde yer alan çamur, pas, klor, kötü kokudan oluşan zararlı maddelerden koruma amacıyla yapılır. 

Suların içinde yer alan bakterilerden ve virüslerden arındırma işlemi görürler. Bu filtreleme işlemi ile birlikte arınan sular yüksek sağlığa ve temizliğe ulaşırlar. Su arıtma cihazlarıyla ile gerçekleşen işlemler, içme veya kullanma suyunu sağlıklı ve temiz hale getirir. Su arıtma cihazı içerisinde yer alan filtrelerin sistemlerinin farklı görevi ve özellikleri bulunur. Su arıtma cihazları birçok farklı malzeme ve özellikten oluşmuştur.  Bu filtrelerin kullanıma bağlı yapıları, çalışma şekilleri değişim süreleri ise özelliklerine bağlıdır.

Su Arıtma Filtre Değişim Süreleri

Su arıtma cihazı filtrelerinin kullanımlarına göre değişim süreleri vardır. Bu süreler filtrelerin ve cihazların özelliklerine göre değişiyor. Örneğin 5 Micron filtre çeşidi su arıtma cihazında ilk olarak suyun geçtiği filtre özelliğindedir. Suların içinde çeşitli nedenler ile yer alan çamur, pas ve kum gibi partiküllerini bu filtre temizler. Bu filtrenin genellikle değişim süreleri 6 ay şeklinde değişir. Aktif karbon filtreler de su arıtma cihazında temizleme için ikinci aşama olarak işlem görüyor.  5 micron filtre aşamasından sonra bu filtre arıtmada devreye giriyor.

Sularda oluşan klordan kaynaklı kötü kokudan oluşan bileşen kirlilikleri arıtma işlemi görür. Bu filtrenin tahmini değişim süresi 6 aydır. Bir diğer su arıtma filtre blok karbon filtredir. Bu filtrenin amacı, su arıtma cihazında temizliğin üçüncü aşamasını sağlar. Tüm uygulamalardan sonra su temizlenerek aktif karbon filtreden geçer. Sonrasında bu filtre su arıtmada işlem görmeye başlar. Bu filtre aynı zamanda suda yer alan partiküllerin süzülümünü sağlar. Bu filtrenin değişim süresi 6 ay şeklindedir.

Bir diğer filtre çeşidi de membran filtredir. Bu filtre su arıtma cihazında dördüncü aşama işlemi görüyor. Bu filtrenin en önemli özelliği su arıtma cihazının ana filtresi olmasıdır. Suyun içinde yer alan tüm toplam katı madde miktarının tamamen temizleme özelliğine sahiptir. Sağlıklı ve kaliteli bir su için  membran filtre önemli bir işlev sağlar. Özellikle bu filtrenin zamanında değiştirilmesi gerekir. Genellikle bu filtrenin değişim süresi 12 - 18 ay arasında değişir. Su arıtma cihazlarında kullanılan diğer filtre çeşidi post karbon filtredir. Bu filtreler su arıtma cihazında beşinci aşamasıdır. Membran filtre sayesinde arıtılmış olan suyun depolanmasından ham suyu tatlandırıcı filtre özelliğine sahiptir. Bu filtre değişim süresi 12 ay arasında değişir. Su arıtma cihazı filtreleri ürünlerine özel değiştirilme süreleri bulunur. Su arıtma cihazlarının en önemli parçası filtrelerdir.

Su Arıtma Filtre Değişimi Sonrası

Su arıtma cihazlarının içinde yer alan bazı filtrelerin her yıl yenilenmelidir. Bazı filtrelerde kullanımlarına bağlı olarak altı ay veya iki yılda bir değişmesi gerekir. Buna istinaden bu cihazlarda yer alan filtrelerin bakımlarının zamanında yapılması cihaz ömrünün uzatır. Aynı zamanda sağlıklı içme ve kullanma suyu sağlar. Filtrelerin değişmesi ile birlikte sular berraklığına kavuşur.

Su arıtma filtre değiştirme zamanı genellikle arıtma suyunun içerisine bağlıdır. Su arıtma cihazlarının filtrelerin tahminen üç ile altı ay süresinde temizleme işlemi görmesi gerekir. Bu filtreleri temizleme işlemleri genellikle cihazlara ati kullanma kılavuzuna uygun şekilde yapılır. Bu bağlılık temizlenme özelliği bulunan filtrelerde olmalıdır. Su arıtma cihazlarının değiştirilmesi sadece sürelerine ve yetkililere göre oluşur. Su arıtma cihazlarının aşamaları ve değişimleri filtre çeşitlerine göre değişkenlik gösteriyor.

Su arıtma filtre değişimi sonrası suyu, virüs, bakteri ve sağlığa zararlı diğer maddelerden arındırır ve temiz su sağlar. Su arıtma filtreleri değişimi sonrası olması gereken cihaz işlevi korunur. Cihaz işlevini yenilenince sular olması gerektiği gibi temiz ve sağlıklı olur. Su arıtma cihazı filtresi değişimden sonra aparat filtreler daha sağlıklı işlem görür.  Bu değişimlerden sonra filtrelerin çeşitlerine göre kullanım zamanları yenilenir.

Kaliteli olan su arıtma cihazları 2 ile 3 yıl arasında değişimi yapıldığında ürünlere ait güvence sağlar. Filtrelerde değişimle kaliteli bir su erişimi ve kullanımı sağlanır. Su arıtma cihazında kullanılan filtreler belli işlemlerden sonra suyu temizler. Öncelikle temizleme sonrası tüm partiküller yok edilir. Karbon filtresi ile birlikte suyun içinde bulunan ve suya kötü koku ve tat veren maddeler ortadan kalkar ve temizlenir. Ayrıca değişim sonrasında   klor sudan ayrılmış olur.

Su Arıtma Cihazı Filtresi Ne Zaman Değiştirilir?

Filtre değişim zamanlarını geçirmemek ve tam zamanında ayarlamak önemlidir. Arıtma sistemlerinde en önemli işlev göre parçalar filtrelerdir. Su arıtma cihazlarında suyun temizliğini sağlayan filtrelerin belli sürelerde değiştirilme işlemi görmesi gerekir. Su arıtma aşamaları filtre çeşitlerine göre değişkenlik gösterir. Filtre değişim zamanlarını çok iyi ayarlamak önemlidir. Su arıtma cihazları kullanım alanı ve şeklinde göre farklı sayılarda filtrelere sahip olabilir. Su arıtmada kullanılan filtrenin kullanım ömrü çeşitlerine ve işlevlerine göre farklıdır. Arıtma içinde yer alan membran filtreler genellikle 2 yıl kullanılma özelliğindedir.

Sediment filtreler 6 ay kullanılabilir. Değiştirilme yapılmayan filtreler suyun kalitesi ve tadını bozar. Aynı zamanda suyun renginde, kokusunda, lezzetinde kalite düşüklüğü görülür. Su arıtma cihazlarında filtrelerin kullanım şekli ve suyun kalitesi filtrelerin değiştirilme süreleri belirler. Su arıtma cihazı filtrelerin farklı bir arıtma özelliği vardır. Membran filtreler genellikle 2 yıl, kullanımdan sonra değiştirilmelidir.

5 Micron Filtreler 6 ay, kullanımdan sonra değişim yapılmalıdır. Aktif Karbon Filtre tahmini olarak 3 ve 9 ay kullanımdan sonra değişim gerekir. Karbon Block Filtre 6 ay kullanım sonrası değiştirmek ister.  Post Karbon Filtreler- 1 yıl, sonra değiştirilebilir. Mineral Filtre- 12 ile 24 ay arası değişim süresine sahiptir. Alkali Filtre – 1 ile 1,5 yıl arasında değiştirilir Detox Filtrenin değişim süresi bulunmuyor. Filtre değişiminde özellikle kendi başına ilerlenmemelidir. Bunun için profesyonel destek almak gereklidir. Çünkü her su arıtma cihazı farklıdır. Buna bağlı olarak kullanılan filtrelerde farklılık gösterir.

Su Arıtma Filtre Değişimi Fiyatları

Su arıtma teknolojilerinde fiyatları bu alanda uzman teknik destek firmaları gerçekleştirir. Buna bağlı olarak filtrelerin kullanım alanlarına göre fiyatlandırması vardır Aynı zamanda su arıtma cihazı filtre fiyatları   kalitesine göre değişiklik gösterir. Filtre değişimi yapılırken orijinal parça kullanmak gereklidir. Ayrıca filtrelerin fiyatları kullanılan su arıtma cihazının ölçüsüne ve kullanım alanına göre değişir. Filtre değişiminde fiyatlar uygun olarak marka ve modele göre yeni filtre özelliklerine bağlı yapılmalıdır. Fiyatlandırma yaparken kalitede donanımın aynı şekilde çalışması yani entegre olması gerekir.

Fiyatları belirleyen bir diğer unsur, su arıtma cihazı aparatlarının tamamen orijinal olmasıdır Yan sanayi parçaları özellikle su   arıtma kalitesini olumsuz etkiliyor. Su arıtma cihaz filtre fiyatlarında cihazın markası ve modeli filtrenin fiyatını belirler.  Her markanın orijinal filtresi ve buna göre bir maliyeti vardır.  Fiyatlara ve ürünlere dair bilgiler sadece yetkili servislerden alınır. Uygun fiyat diyerek seçilen marka ve modele uymayan filtreler cihaz bozulabilir.  Kaliteli arıtma cihazında mutlaka filtreleri orijinal parçayla değiştirilmelidir.