Karbul Su Arıtma Cihazı

Su Arıtma Cihazı Boyutları Neye Göre Belirlenir?

Su Arıtma Cihazı Boyutları Neye Göre Belirlenir?

Hepimizin sıklıkla kullandığı ve her alanda kullanışlı olan tezgâh altı su arıtma cihazları markadan markaya değişiklik göstermektedir. Bu nedenle su arıtma cihazlarının belli bir kapasitesi vardır. Peki su arıtma cihazı boyutları neye göre belirlenir? Su arıtma cihazının net boyutları her markaya göre değişiklik gösterse de temelde küçük, orta ve büyük boyları vardır.

Bu cihazların belli bir kapasitesi vardır. Bir ev tipi su arıtıcısının 7580 GPD'de günlük ortalama 240 litre su arıtma kapasitesine sahip olurlar. 600 GPD ile arıtma yapan bir cihazı günde 1.600 litre su ihtiyacınızı giderir. Bu durumu tek balonla hesaplarsanız 100 balona ulaşmış olursunuz. 1GPD'nin kapasitesi 3,2 litredir. Sizlerde kendini ihtiyacınıza yönelik bir su arıtma cihazı seçmelisiniz.

Evde Arıtılan Su Miktarı

Normal bir evde arıtılan su miktarı 240/250lt. olarak hesaplanmıştır. Ev tipi arındırma makinesi 1 litre suyu 6 dakikada arıtabilir. Tank dolu ise işlem iptal edilir ve tank boş ise temizleme işlemi tekrar yapılır. Bu, günlük su ihtiyacını bu şekilde karşılamaya çalışan akıllı bir sistem sayesinde elde edilir. Bu akıllı sistemden faydalanmak için evinize su arıtma cihazı kurabilirsiniz. Bu sayede sağlığınızı en iyi şekilde koruyabilirsiniz. 

Su Kapasitesi Dolum Süresi

Suyu daha sağlıklı ve daha kolay içilebilir hale getirmek için su arıtma cihazı kurulurken kullanılmalıdır. Çünkü canlıların yaşamsal kaynaklarından biri olan suyun doğru şekilde alınması bağışıklığın korunmasına yardımcı olur. Su arıtma cihazları günlük su ihtiyacınızı yeterince karşılar. Bu nedenle tereddüt etmeden öncelik verebilirsiniz.

Su arıtma cihazı tankı 12 litre olup, musluktan akan suyun yaklaşık 45 dakika ile 2 saat arasında temizlenmesine yardımcı olur. Her 6 dakikada bir litresini temizler. Bu nedenle uygulamadan uygulamaya değişiklik gösterebilir. Bu değişkenlik tercih edilen markanın cihaz çeşidine göre de değişebilmektedir.

Arıtılmış Suyun Faydaları Nelerdir?

Su, canlı organizmalar için en önemli doğal kaynaktır. Atıkları önleyerek ve çevremizi koruyarak daha sağlıklı bir yaşam sürmemize yardımcı olur. Doğal kaynaklar tamamen korunamaz. İnsanların bilinçsiz davranışları suya ve diğer doğal kaynaklara zarar verir.

Bu hasar meydana gelirse, su arıtma ekipmanları yardımı ile suyun kullanılabilirliğini etkileyecektir. Su içmek, sağlığı en iyi şekilde koruyarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Yemek, çay ve kahvenin lezzetli tadının korunmasına yardımcı olur. Saç dökülmesini önler ve cilt için optimum koruma sağlar.

Su Arıtma Tankı Nedir?

Musluktan akan suyun diğer kimyasallar ile ayrılması için depolandığı alana tank denir. Suyun burada toplanıp beklediği için içilebilir hale gelmesine yardımcı olur. Tankın kapasitesi marka ve ürün cinsine göre değişmektedir. Su ihtiyacınıza en uygun tankı seçebilirsiniz. Bu durum aile sayısına göre belirlenmelidir. Su arıtma cihazının tankı yoksa içme suyu alamayacaksınız. Suyu arıtıp burada beklerseniz hemen içebileceksiniz.

Bu nedenle herhangi bir zamanda beklemeye gerek kalmadan temiz su tüketilebilir. Bu suyun bize ulaşması için yaklaşık 0,6 ila 0,7 bar basınç gerekir. Tanktaki suyu uzun süre kullanmazsanız, tanktaki suyu boşaltmanız gerekir. İsterseniz, tekrar kullanılabilir hale getirmek için cihaza dokunabilirsiniz.

Temizleyici Ne kadar Su İsraf Ediyor?

İyi bir basınçlı musluk suyunuz veya ozmotik pompanız varsa, size yaklaşık 1: 1 arıtılmış su verir ve sadece bir su deposu kullanırsanız, birine karşıdır. Yaklaşık 4 litre temiz su yapmasının karşısında atık olan bir galon arınması bitmiş su çıkarı. Üretilen su miktarı ile temiz su miktarı aynıdır. Bu nedenle, sistemden ne çıktığını anlamak için sisteme ne olduğunu anlamanız gerekir.

Tüm üretim ve atık su değerleri 77°F, 70 psi ve 250 ppm NaCl giriş yükünde hesaplanmıştır. 40 psi'nin altında sistem çalışmayacak ve sadece atık su üretecektir. Bu nedenle, su basıncının durumuna bağlı olarak azalma hızı değiştiği için bir ozmotik pompa kurmak gerekir. Su sıcaklığı performansı ve su basıncını etkiler. Kış aylarında yaza göre daha fazla atık üretilir.

Zorla maruz kalma, suda bulunan kirleticilerin miktarını ve türünü ifade eder. RO membranının derecesi 250ppm NaCl'dir. Bir TDS metre ile su bileşiminin basit bir ölçümü yapılabilir. Yalnızca mineralleri, tuzları ve metalleri ölçtüğü için TDS'nin su kalitesinin iyi bir göstergesi olmadığını unutmayın.

Su Ne Sıklıkla Çalışır?

RO musluğunu açıp içtiğiniz anda sistem açılır ve içtiğiniz her 3 litre için yaklaşık bir saat çalışır. Ters ozmoz sistemi, ayrı bir bileşen olarak veya geçirgenlik pompasına entegre edilmiş bir otomatik kapatma vanasına sahiptir. Depolama tankının atık su ile doldurulması ve RO musluğunun kapatılması sürecinde saf su üretir. RO musluğundan su çekerek nispeten hızlı bir şekilde su alabilirsiniz.

TO sistemi rezervuarı yenilemek için su üretmek için nispeten yavaş olduğundan, yutulan suyu 2 dakikada doldurmak için bir kural yoktur. Atık su bazı koşullarda artacaktır. Su basıncı düşük olduğunda su soğuk ve TDS yüksektir. Ayrıca ön filtrenin tıkanmasının da membran üzerindeki basıncı azaltacağını, atık suyu artıracağını ve su üretimini azaltacağını unutmayın.

Yani 1 litre temiz su 4 litre atık su üretmiş olacaktır. Kalıcı bir pompa ile bu miktarda atık sudan %80'e varan tasarruf sağlayabilirsiniz. Ayrıca, atılacak olan sunun yok etmenin başka bir yolu yoktur. Atık su tamamen yok edilemez. 1 litreden 1 litreye düşürülemez. En az 1-2 litre atık üretir. 

Atık Suları Değerlendirin

Su arıtma cihazında kullanılan su miktarının yüksek olduğu fikri tamamen yanlış öğrenilmiştir. Ayrıca sanılanın aksine atık suyun atık olmadığına da dikkat çekmek gerekmektedir. Bunun nedeni, atık suyun arıtmadan sonra oluşan musluk suyunun kirli ve kullanılamaz bir parçası olmasıdır. Temizleme işlemi yapılmazsa bu kirli sularda bulunan ve sağlığımızı tehdit eden bakteri, mikrop ve bazı kimyasallar vücudumuza girer.

Bu nedenle, su arıtma ekipmanlarının belirli bir miktarda atık su tahliye etmesi oldukça normaldir. Bu kanalizasyon, bahçe sulama ve ev temizliği gibi alanlarda kullanılabilir. Su arıtma ekipmanlarının çok az atık su ürettiği de vurgulanmalıdır.

Bu kaliteli ve ekonomik olmayacağı anlamına gelmez. Aksine bu, suyun yeterince saflaştırılmadığını gösterir. Su arıtma cihazları, içme suyunun kalitesini ve sağlığını etkileyen maddeleri ortadan kaldırır. Bu saptırma suyuna atık su dendiğini biliyoruz. Ve bu karı değerlendirmemiz gerek. Çevreci olmak doğamızı bir gerekliliği olmuştur.Formun Altı