Karbul Su Arıtma Cihazı

Ev Tipi Su Arıtma Cihazları ile Sanayi Tipi Arasındaki Farklar Nelerdir

Ev Tipi Su Arıtma Cihazları ile Sanayi Tipi Arasındaki Farklar Nelerdir

Su arıtma cihazları, kafe ve restoranlar başta olmak üzere birçok orta ve büyük işletme için kullanışlı bir çözüm sunar. Musluk suyunun arıtılması ve içilebilir hale getirilmesi için aktif olarak kullanılan su arıtma sistemi endüstriyel modeli ile birlikte sanayi sektörünün ihtiyaçlarını çok iyi karşılamaktadır.

Evsel ve endüstriyel su arıtma sistemleri arasındaki en önemli fark, depolama alanında sağlanan kapasitedir. Evde aile için arıtılmış su ihtiyacı, restoran ve kafe gibi işletmelerde arıtılmış su ihtiyacından daha azdır. Orta veya büyük ölçekli işletmeler her zaman kapasite gereksinimlerine göre tasarlanmış endüstriyel su arıtma ekipmanlarını tercih etmelidir. Özellikle hazır içme suyuna çok para harcayan şirketler için su arıtma cihazları ekonomik anlamda da katkı sağlar.

Sanayi Tipi Su Arıtma Sisteminin Çalışma Prensibi

Sanayi tipi su arıtma sistemleri, günümüzde en çok ihtiyaç duyulan su arıtma ekipmanlarından biridir. Sanayi tipi su arıtma sistemleri denilince ilk akla gelen sistemler ham su arıtma sistemleri, kazan suyu arıtma sistemleri, soğutucu su yumuşatma cihazı sistemleri ve atık su arıtma sistemleridir. Endüstrinin birçok alanında ihtiyaç duyulan su arıtma cihazları yüksek teknolojili sistemlerdir. Uygulama alanına bağlı olarak çeşitli aktif prensiplere göre çalışır.

Ev Tipi Tezgâh Üstü Su Arıtma Cihazlarının Özellikleri Nelerdir?

“Su arıtma cihazının tezgâhta olması görüntü kirliliğine yol açar mı?”Sorusunda Türkiye'nin önde gelen su arıtma markaları bu soruna çözüm bulmak için çeşitli tasarım çalışmaları yaparak mükemmel sonuçlar elde etmişlerdir. Su arıtma cihazı artık tezgâhta görüntü kirliliğine neden olmuyor, tam tersine mutfağa görsel zenginlik katıyor. Ticari olarak temin edilebilen ev tipi su arıtma cihazları o kadar uygundur ki tüketicilere kolaylık sağlar. Rahatlığa ve görünüme önem veren tüketiciler bu modeli tercih etmekten çekinmeyecektir.

Ev Tipi Lavabo Altı Su Arıtma Cihazlarının Özellikleri Nelerdir?

Ev tipi su arıtıcıların en yaygın kullanılan modellerinden biri de tezgâh altı su arıtma cihazıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, bu cihaz tezgâhın altına monte edilerek çıplak gözle görülme olasılığını ortadan kaldırır. Bu modelin dijital olanı çok sessizdir. Bu modeli tercih eden su arıtma cihazları kullanıcıları, su arıtma cihazlarını gözden uzakta çalıştırarak sessiz sedasız çalıştırabilirler.

Evsel Su Drenajı Nasıl Değerlendirilir?

Evsel su arıtma ekipmanları için 1 litre temiz su elde etmek için 2 litre ek su kullanılır.  3 litre musluk suyu ve kalan 2 litre su rezervuardan atık su olur. Filtrelenmiş sudaki tüm bakteriler, mikroorganizmalar ve kireç atık suda birikir. Bu su geri dönüştürülse de asla içme suyu, yiyecek ve içecek (temizlik gıdaları dahil) imalatında kullanılmamalıdır.

Bu suyu geri dönüştürmenin en sağlıklı yolu bahçenizi temizlemek veya sulamak için kullanmaktır. Bu sular saksı ve bahçelerde kullanılarak değerlendirilebilir. Bu sayede su tasarrufu sağlanır ve su ücretleri için olumsuz bir durum oluşmaz.

Evsel Su Arıtma Ekipmanlarında Hangi Filtre Kullanılır?

Ev tipi su arıtma cihazlarında 5, 7 ve 9 filtreler kullanılmaktadır. Bu filtrelerin sayısının değişkenlik göstermesi hem şirketin coğrafi konumuna hem de kullanılan eve bağlıdır. Bazı eyaletlerin suları kireçli iken bazı bölgelerin suları kireçlidir. Bu nedenle kireç çözücü filtre suyun sert olduğu bölgelerde kullanılır, ancak kireç çözücü filtre suyun sert olmadığı alanlarda kullanılamaz. Bir ev tipi su arıtma cihazında bulunması gereken filtre sayısı 9’ dur.

Bir tedarikçiden su hazırlayıcı satın alırken filtrenin özelliklerine ve filtre sayısına dikkat etmeniz gerekir.  Anti bakteriyel su arıtma filtreleri onaylıdır, bu nedenle onaylı su arıtma cihazları satan şirketlere öncelik verilmelidir.

Ev Tipi Su Arıtma Cihazı Modelleri

Bu cihazların temel amacı, musluktan akan musluk suyunu temizleyerek sağlıklı ve içilebilir suya dönüştürmektir. Bu ürünler evsel su arıtma sistemlerinde kullanılabilir. Bu nedenle bu işlemi gerçekleştiren birçok ev tipi su arıtma modeli ve markası bulunmaktadır. 

Ev tipi su arıtma cihazlarının kapasitesi 5 litreden 80 litreye kadar değişebilmektedir. Evinizde veya ofisinizde içme suyu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ev su arıtma hizmetleri meyve ve sebzeleri yemek, içmek veya yıkamak için gereken temiz suya erişim sağlar. Kurmak ve kullanmak çok kolaydır. Evsel su arıtma fiyatı, cihazın ve ekipmanın markasına bağlıdır. Tabii bir de sanayi ve büyük firmaların kullandığı "endüstriyel su arıtma cihazları" vardır.

Tezgâh Üstü Su Arıtma Cihazı

Tezgâh üstü su arıtma cihazı, portatif bir musluğa bağlandığında, tezgâhın altındaki istenmeyen bir cam kapta arıtılmış suyu görmenizi sağlayan beş aşamalı bir arıtma sistemidir. Masaüstü modellerde dikkat edilmesi gereken su arıtma cihazından ziyade suyu cam bir tankta tutmak istedikleri için "ev tipi su arıtma cihazı" tercih edebilirler.

Tezgâh Altı Su Arıtma Cihazı

Tezgâh altı su arıtma cihazı 5 kademelidir ve filtre ekleyerek alkali su, maden suyu, oksijen filtresi, bebek filtresi, ph filtresi gibi arıtma filtrelerini 10 veya 13 kademeye kadar ekleyebilirsiniz. Ancak standart su arıtma ürünleri 5 aşamadan oluşmaktadır. 5 veya daha fazla seviyeli filtrelerin suya yapay mineraller eklediğini ve değiştirme süresi veya bütçesi açısından oldukça maliyetli olabileceğini unutmayın. Her zaman standart bir 5 adımlı temizleme cihazı seçmeniz önerilir.

Evsel ve Endüstriyel Su Arıtma Cihazları Arasındaki Fark

Su arıtma cihazı her alanda kullanılan oldukça hayat kurtarıcı bir cihazdır. Ancak ev aletleri ile endüstriyel su arıtma cihazları arasında farklılıklar vardır. Endüstriyel alanlarda kullanım için de temiz ve arıtılmış su gereklidir, ancak bu arıtma işlemini tamamlamak için daha karmaşık sistemler ve daha büyük kapasiteli su arıtıcıları kullanılır. Bu temizleme cihazları ve sistemleri sayesinde içme suyunun yanı sıra çeşitli alanlarda ihtiyaç duyulan bazı özel sular da üretilmektedir.

Endüstriyel su arıtma sistemi sayesinde gözle görülmeyen zararlı kısımlar da temizlenir ve su yumuşatılır. Ev tipi su arıtma cihazları ise çok daha küçüktür ve yetenekleri dâhilinde daha az su arıtır. Ev tipi su arıtıcıları, gerektiğinde belirli bir miktarda daha az suyu arıtır.

Ev tipi su arıtma cihazları genellikle evlerde ve iş yerlerinde kullanılırken endüstriyel su arıtma cihazları büyük işyerlerinde yani fabrika gibi yerlerde sıklıkla kullanıma sunulur. Ev tipi ve endüstriyel su arıtma cihazları kullanım açısından kullanım yerine göre büyük değişiklikler gösterir.