Karbul Su Arıtma Cihazı

Su Yumuşatma Sistemleri

Su Yumuşatma Sistemleri

Ülkemizdeki mevcut suların içerdiği yüksek orandaki kalsiyum ve magnezyum iyonları suyun kireçlenerek yapısının sertleşmesine sebep olmaktadır. Bu suların doğrudan kullanılması ise sağlığımızı olumsuz etkilemesinin yanı sıra gerek ev gerekse endüstriyel alanda birçok problem yaşanmasına yol açmaktadır.Sert sular duş sonrasında deri gözeneklerini tıkar ve saç tellerini sertleştirir. Deriye yapışan ve gözle görülmeyen birtakım maddeler zamanla saç ve cildinizde bakteri üretir. İçme suyu olarak kullanıldığında ise vücudumuz kirecin zararlı etkilerine maruz kalır. Evlerinizde banyo, mutfak gibi kullanım alanlarında çıkarılması zor lekeler oluşturur. Bu durum ise temizlik için kimyasal madde kullanımını arttırır. Isıtıcı cihazlarda, çamaşır ve bulaşık makinelerinde, ütülerde kullanılması durumunda da zamanla bu cihazlarda telafisi olmayan hasarlar oluşturur. Sert sular içerdiği yüksek orandaki kalsiyum ve magnezyum iyonları sebebiyle daha yüksek kaynama noktasına sahiptir. Kaynatıldığında yüzeye yapışan kireç ise yalıtkanlığa sebep olur ve dolayısıyla enerji tüketimini arttırır. Yaşanan bu problemler ise doğrudan aile ekonominize zarar verir. Endüstriyel alanda ise kazan, boru ve tesisatlarda kireç oluşturarak su ile çalışan makinelerin zamanla çalışma performansını düşürür.

Su yumuşatma sistemleri nelerdir?

Su yumuşatma üniteleri, suyunuzun kireçli olması aynı zamanda sert olması anlamına da gelmektedir. Böyle durumlarda yani suyunuzun sert ve kireçli olması durumunda maddi ve manevi birçok soruna yol açtığını söylemek mümkün. Su yumuşatma sistemleri, sudaki sertliğin yüksek olmasına neden olan magnezyum ve kalsiyum iyonlarını, sodyum iyonları ile yer değiştirerek suyun doğal haline getirerek yumuşatılmasını sağlar. Su yumuşatma sistemleri cihazı ise bu işlemi yapan cihazlardır.

Su yumuşatma cihazı nasıl çalışır?

Su yumuşatma sistemlerinin çalışma prensibi reçine teknolojisi kullanarak suya sertlik katan magnezyum ve kalsiyum iyonlarını bu teknoloji içerisinde bulunan sodyum klorür ile doğal olarak klorlama yapar. Bu sayede su doğal ve kireçsiz bir hal alır. Yumuşatma sistemleri için en önemli parça reçinedir. Çünkü tüm işlem burada gerçekleşir. İçerisinde bulunan katyonik iyonlar ile doğal sodyum klorlama işlemi yapar. Bundan dolayı suyun sertleşmesinde rol oynayan tüm sorunları ortadan kaldırır. Tüm bunlar ele alındığında sert suyun kaliteli reçinelerden geçerek kalsiyum ve magnezyum değerlerinin azaltılması ve doğal suya ulaşmanın sağlanması açısından su yumuşatıcı kullanımının faydaları göz önünde oluyor. Reçine için de dikkat edilmesi gereken birkaç husus var. Bu reçineler kullanıldıkça sertliğe neden olan iyonlara doyar ve su yumuşatma özelliği kaybolur. Bu noktada rejenerasyon işlemi yapılması gereklidir. Bu işlem çok kolaydır, reçinenin tuzlu su ile temizlenmesine rejenerasyon denir. Tuzlu su reçinenin içinde kaybolan sodyum iyonlarının geri kazanılmasını sağlar ve aynı zamanda kalsiyum ve magnezyum iyonlarının yok olmasına neden olur.

Suyu yumuşatmak için ne yapmalı?

Su Yumuşatma Sistemleri sağlığınız ve bütçeniz için yaşanan bu sıkıntıları en aza indirmek amacıyla geliştirilen, İyon Değiştirme adı verilen bir yöntem ile sudaki kalsiyum ve magnezyum iyonlarını uzaklaştırarak yumuşak ve sağlıklı su üretilmesini sağlayan teknolojik sistemlerdir. Kirece sebep olan iyonlardan uzaklaştırılan su ise kullanım alanına göre kişilere pek çok fayda sağlar. Örneğin; evlerinizde temizlik için daha az kimyasal kullanarak harcadığınız para ve zamandan tasarruf edebilirsiniz. Çamaşır ve bulaşık makineleri, ütü vb. su ile çalışan cihazlarınızı kirecin zararlı etkilerinden koruyarak çalışma performansını arttırabilirsiniz. Sanayi alanında kullanıldığında ise firmanızın mevcut sistemlerinin kireçli sudan etkilenerek zarar görmesinin önüne geçebilir ve üretim sonucunda elde edilen ürünlerin de yüksek kalitede olmasını sağlayabilirsiniz. Su Yumuşatma Sistemlerinin sağladığı tüm bu faydalar ile aile ekonominizi koruyabilir ya da firmanızın karlılığını arttırabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra sağlığınız için içme suyunuzu da yumuşatarak suyunuzun lezzetini arttırabilirsiniz. Ayrıca kireçten arındırılmış su kullanarak saç ve cilt sağlığınızı da koruyabilirsiniz.

Sağladığı tüm bu faydalar Su Yumuşatma Sistemlerini hayatımızın birer parçası haline getirmektedir. Sizler de sağlığınızı koruyan, aile ekonominize katkı sağlayan, firmanızın verimlilik ve karlılığını arttırmasına destek olan Karbul Su Arıtma Cihazları tarafından geliştirilen Su Yumuşatma sistemleri ile kireçli sudan sonsuza dek kurtulun.