Karbul Su Arıtma Cihazı

Su Arıtma Cihazı Suyu Nasıl Arıtıyor

Su Arıtma Cihazı Suyu Nasıl Arıtıyor

Evde musluktan kullanılan su temiz kabul edilir ancak bu yanlış bir bilgidir. Musluk suyu temiz değildir ve günlük kullanım sağlığa zararlıdır. Su arıtma cihazı sayesinde musluktan çıkan su filtre edilerek temizlenmektedir. Su arıtma cihazları musluğa takılır ve buradan temiz su içilebilir.

Temiz olmayan musluk suyu çeşitli yabancı maddeler içerir. Bu filtre cihazı sayesinde suda bulunan tüm zararlı maddeler filtrelenir. Suyu temizlemenin yanı sıra sudaki faydalı mineralleri de bünyesinde tutar. Sudaki faydalı mineraller sağlık için son derece önemlidir.

Sağlıklı Suyun Özellikleri Nelerdir?

Suyun hem sağlıklı hem de temiz olması için belirli şartları taşıması gerekir. Sağlıklı su, insan hayatını tehlikeye atabilecek hiçbir zararlı madde içermez. Temiz, içilebilir su tadı, kokusu ve rengi ile anlaşılır. Aynı zamanda, insanlar temiz su içerken içinde gazlı içecekler olduğunu fark ettiler.

Sağlıksız musluk suyu her türlü mikrop ve bakteriyi vücuda sokabilir. Su tüketimi çok önemlidir ve ciddiye alınması gereken bir konudur. Mevcut suyu tüketmek çok pahalı olduğu için en doğru yöntem su arıtma cihazı kurmaktır.

Suyun Kirli Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Kirli su basitçe temiz su olarak anlaşılır. Suyu biraz gözlemlemek bir fikir edinmek için yeterli olacaktır. Bardağa koyduğunuzda su bulanıksa ve içinde kir vb. bir şey varsa kesinlikle kirli ve sağlıksız sudur. İçme suyunda küf kokusu ve acı bir tada sahiptir. Kirli suda kireç sorunu da var.

Bu, kullanılan su ısıtıcıların dibine bakılarak anlaşılabilir. Limon suyu kaşık, çatal veya bardaklarda beyaz lekeler bırakır. Kirlenmiş içme suyu zamanla öngörülemeyen tehlikeli hastalıklara yol açabilir. Kolera gibi hastalıklara kirli su neden olabilir. Su arıtma cihazı kullanarak hem musluktan güvenle su içebilir hem de paradan tasarruf edebilirsiniz. 

Su Arıtma Cihazı Nasıl Çalışır?

Su arıtma cihazı, aşırı kalabalık şehirlerde zamanla içilemez hale gelen suyu arıtmak için kullanılan bir cihazdır. Su arıtma cihazları çok popüler ve talep görüyor. Su yumuşatma cihazı kurmadan önce su kalitesini ölçün. Suyun veya zararlı maddelerin kontaminasyonuna bağlı olarak filtre cihazı içerir.

Su arıtma cihazı, suyu üç seçenekle temizler. Bunlar; fiziksel metot, kimyasal metot ve biyolojik metottur. En çok tercih edilen yöntem fiziksel yöntemdir. Bu yöntemde su filtreden geçer ve zararlı yabancı maddeler filtreden geçemez. Bu şekilde su tamamen akar. Sonuç olarak şehrin kirli suları arıtılarak sağlıklı bir içme kapasitesi yaratılır. Bir bardak suya su koyduğunuzda rengi berrak, tadı lezzetli

Kirli Suyun Zararları Nelerdir?

Kentin suyu baraj ve göllerden sağlanmaktadır. Aslında doğal kaynak sularıdır ama insanlara ulaşmadıkları sürece kirlenirler. Kirlenmiş su vücuda zararlıdır ve kurşun veya nitrat gibi zararlı maddeler içerebilir

Kirli suyun sebep olduğu başlıca hastalıklar; ishal ve hepatit. Aynı zamanda kanserojenler hem kanser riskini artırır hem de beyne zarar verir. Bulantı, kirli su içen kişilerde de yaygındır. Bazen uzun süreli kullanım kısırlığa bile neden olabilir. Bu sorunlardan kaçınmak için su arıtma cihazı kullanılması tavsiye edilir.

Su Arıtma Cihazı Suyu Nasıl Filtreler?

Su arıtma cihazı suyu arttırdığında ters osmoz denilen bir yöntem kullanılır. Bu çok yüksek su kalitesi veren teknolojik bir yöntemdir. Ters ozmoz ile suda bulunan zararlı kimyasal ve fiziksel maddeler filtrelenir. Saf içme suyu ayrıştırılarak elde edilir. Bu yöntem aynı zamanda ilaç ve gıda şirketleri tarafından da tercih edilmektedir.

Bu teknolojik yöntem ilk olarak ABD'de ortaya çıktı. Ülkemizde su arıtma cihazı üreticileri arasında popülerdir. Ters ozmoz, filtrelenmemiş suyun ters basınç uygulayarak filtrelenmesi işlemidir. Su arıtma cihazı mutfak ve banyo için kullanılabilir. Hem sağlıklı bir miktarda su sağlar hem de cilt için faydalıdır.

Arıtılmış Suyun Faydaları Nelerdir?

Su, canlıların varlığı için en önemli doğal kaynaktır. Atıklardan kaçınarak ve çevremizi koruyarak daha sağlıklı yaşam sürmemize yardımcı olur. Doğal kaynakların tamamen korunmadığını görebiliriz. İnsanların bilinçsiz hareketleri nedeniyle su ve diğer doğal kaynaklar zarar görmektedir.

Bu hasar meydana gelirse, su arıtma cihazları yardımı ile suyu kullanılabilir hale getirme etkisi olacaktır. Su içmek, sağlığı en iyi şekilde korumak için bağışıklık sistemini güçlendirmede rol oynar. Yemeklerde, çayda, kahvede enfes bir tat elde edilmesine yardımcı olur.

Su Filtreli Tank Nasıl Çalışır?

Suyu temizleyen ve partiküllerden ve mikroorganizmalardan koruyan bu tank, ekipmanların vazgeçilmez bir parçasıdır. Işığa dayanıklı olduğu için yosun, bakteri üremesi, paslanma gibi durumlar oluşmaz. Her ürün gibi su filtresinin de çalışma sistemi vardır.

Tanktan akan su direkt olarak filtre musluğuna gitmez. Birkaç aşamadan geçtikten sonra tanka gider ve orada birikir. Tanktaki top, filtreden gelen arıtılmış suyun aşağı itilmesini ve kullanılabilmesini sağlar. Daha sonra valfin açılması ile tanktaki basınç küresi sıkışıp valfe gitmeyecektir. Karbon filtre sayesinde suyun kötü kokulardan ve kötü kokulardan temizlenmesine yardımcı olur.

Su Arıtma Tankı Nasıl Temizlenir?

Su arıtma cihazlarının musluktaki suyu temizlemesine ve kimyasallardan arındırmasına yardımcı olur. Bunun için rutin bir sistem olarak çalışmalar yapılmaktadır. Cihazda birikmiş olan gözle görülmeyen partikül ve mikroorganizmaların temizlenmesi durumunda burada birikir. Bu nedenle düzenli olarak temizlenmesi gerekir.

Temizleme işlemi sırasında vanalar kapatılmalı ve tanka su girmesi engellenmelidir. Daha sonra filtre değiştirilir ve tanktaki su boşaltılır ve temizlenir. Filtrelenen su daha sonra depolama tankına toplanacağı için tankın temiz olması gerekmektedir. Tank güneş ışığı ve ışık geçirmeyecek şekilde tasarlanmıştır. Böylece yosun, mikroorganizma ve bakteri gibi elementlerin tanka girmesini engeller.

Aktif Karbon Filtre

Su filtresi günümüzde hemen hemen her evde kullanılan bir sistemdir. Su arıtma yöntemlerinin kullanılmayan evlerde hastalık oranlarının daha yüksek olduğu gözle görülür bir gerçektir. Yabancı maddelerden arındırılan suyun içilmesi daha kolay hale gelir.

Kimyasallar saflaştırılır ve kokusuz, klorsuz bir içecek sağlar. Aktif karbon filtre ile suyun koku ve kokuları arındırılır. Bu şekilde içmeye hazırdır. Aktif karbon filtreden sonra su mikro filtreye aktarılır. Bu sayede fazla sudaki küçük partiküller ayrıştırılır ve su yumuşar.

Membran Filtre

Su filtreleme sistemi sayesinde kirli, paslı, çamurlu ve klorlu su filtrelenebilir. Su arıtıldığında, suyun renginde ve kokusunda ani değişim fark edilir. Su yumuşar ve bakteri ve mikroplar yok edilir. Membran filtre, muhtemelen bir filtreleme sisteminin en önemli parçasıdır. Ters ozmoz sistemi için çok önemli bir parçadır. Bakterilerden ayrılan sudaki zararlı ve hastalık yapıcı kimyasalları uzaklaştırarak su sağlanması insan sağlığına faydalıdır.