Karbul Su Arıtma Cihazı

Güneş Paneli Temizliği Nasıl Yapılır

Güneş Paneli Temizliği Nasıl Yapılır

Sürdürülebilir, yenilenebilir ve ekonomik bir enerji kaynağı olması nedeni ile gün geçtikçe güneş enerjisinden daha fazla faydalanılıyor. Kaynağı doğa olan ve çevreye hiçbir şekilde zararı olmayan güneş enerjisi üretiminin önemi gün geçtikçe daha da artıyor. Diğer enerji kaynaklarında olduğu gibi elektrik enerjisinde de maliyet düzenli bir şekilde artış gösteriyor. Bu durum da hane ekonomisine devamlı olarak yük binmesi anlamı taşıyor. Kış aylarında ısınma ihtiyacının giderilmesi yaz aylarında serinlemek ve elektrikli ev aletlerin kullanılması şeklinde çeşitlenen faktörler elektrik faturasını yükselmesine yol açıyor.

Elektrik faturası gibi ekonomik bir yükten kurtulmak için birçok kişi güneş enerjisi sistemine yöneliyor. Temiz ve yenilenebilir olması sayesinde evlerde ve sanayi tesislerinde güneş enerjisi üretimi için paneller kuruluyor. Güneş enerjisi panellerinin periyodik olarak temizlenmesi verimliliğinin sürdürülebilmesi açısından son derece önemlidir. Güneş paneli temizliğinde saf su ve bazı alkol olan temizleyicilerden faydalanılır. Özellikle kış aylarında soğuğunda etkisi ile güneş panellerinin üzerinde don olayının olmaması için alkol bazı temizleyiciler tercih edilir. 

Güneş Panelleri Neyle Temizlenir? 

Güneş panelleri temizlenirken deiyonize saf su kullanılması çok önemlidir. Deiyonize su çözülmüş cisimlerin bütünü ile arındırılmış bir haldedir. Alkollü temizlik kimyasallarının aksine deiyonize saf su güneş panelleri üzerinde leke oluşturmaz. Bu sayede temizlik yapılmasının ardından güneş ışınlarının panellere ulaşarak emilmesini önünde herhangi bir engel olmaz. Ayrıca deiyonize su kullanarak temizlik yapılması güvenliğe de katkı sağlar.

Deiyonize saf su iletken olmadığından dolayı güneş paneli temizliği yapılırken yüksek gerilimin riskleri de önlenmiş olur ve korozyon tehlikesi de ortadan kalkar. Güneş paneli temizliği için panellerin sıcak olmadığı ya da akşam veya sabahın erken saatleri tercih edilmelidir. Aksi durumda güneş panelleri sıcak olacağı için yüzey temizliği mümkün olmaz. Her mevsim değişiminde güneş panellerinin temizliğinin yapılması verimliliğin korunabilmesi açısından önemlidir. 

Güneş Enerjisi Kaç Yılda Bir Temizlenir? 

Uzmanlar güneş paneli temizliğinin yılda en az iki kez yapılmasını öneriyor. Bunu yapmadığınız takdirde verimde ve dolayısıyla enerji üretimi konusunda düşüş ile karşı karşıya kalırsınız. Güneş paneli temizliği yaparak sistemin verimi yıllar geçmesine rağmen üst seviyede tutulur. Bu sayede kullanım ömrü ortalama bir seviyede ya da ortalamanın üzerine çıkmış olur.

Güneş paneli temizliği yapılarak panellerin üzerindeki kirler sisteme zarar vermeyecek şekilde temizlenmelidir. Bu nedenle güneş paneli temizlenirken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Güneş panellerinin kirlenmesine neden olan pek çok farklı unsur vardır. Tarım arazilerinde ya da deniz kenarlarında bulunan besi ve tavuk çiftlikleri gibi hayvan kümeslerine yakın konumdaki güneş panellerinde tuz ve amonyak izleri oluşur. 

Güneş Paneli Temizlemek Gerekir mi? 

Güneş panelleri kullanıldıkları süre boyunca bakım yapmayı gerektiren ürünlerdir. Güneş panellerine doğru bakım yapıldığı takdirde panelin yaklaşık olarak 25 yıllık bir kullanım ömrü olur. Güneş panellerinin bakıma önemli ve gerekli bir işlemdir. Bakım işlemlerinin Büyük bir kısmı toz toprak ve diğer maddelerin arındırılmasına içerir.

Bu işlemler genel olarak birkaç dakika kalıp efor harcanarak yapılabilir. Güneş panellerinizin daha ayrıntılı bir şekilde dönemsel olarak bakım işlemleri de yapılmalıdır. Bu bakım işlemlerinin sıklığı ise bulunmuş olduğunuz coğrafyadaki hava koşulları ve konuma bağlı olarak farklılık gösterir. Şiddetli yağışlar ve enerji çıkışındaki düşüş kapsamlı bir bakıma sebep olan faktörlerin başında gelir. 

Güneş Panellerinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Güneş paneli bakımı ve temizliği son derece kolaydır. Özellikle belirli bir eğim ile sabitlenmiş olan güneş panellerinin bakımı çok daha kolay olur. Eğim sebebiyle yağışlar esnasında güneş paneli üstünde bulunan çöp kir ve diğer yabancı maddeler yer çekimine yenik düşer ve panelin yüzeyinden uzaklaşır. Ancak yine de çok sıcak ve kurak aylarda güneş panellerinin bakımını el ile yapmanız gereklidir. Belirli bir eğime sahip olan bir güneş paneliniz varsa panellerinizi iki farklı şekilde temizleyebilirsiniz.

Güneş paneli temizlik işleminde en kolay yöntem bahçelerde yaprakları temizlemek için kullanılan basınçlı hava kompresörleridir. Bu sayede güneş paneli üzerinde bulunan kirler ve tozlar kolay bir şekilde temizlenebilir. Bu işlem özellikle çatıya konumlanmış olan güneş panellerinin bakımı ve temizliğinde son derece etkili ve güvenli bir yöntemdir.

Güneş Paneli Temizliği 

Güneş paneli temizliğinde alternatif olarak yapılabilecek bir diğer temizlik yöntemi ise bahçe hortumu kullanarak güneş panellerinin üzerine su püskürtmek ve bu sayede tozu ve kiri arındırmaktır. Bu işlem esnasında yüksek basınçlı hortum başlığı veya özel yıkama başlığına gerek yoktur. Çünkü bu tür basınçlı aparatların kullanılması güneş panelinin üst kısmında çizilmeye sebep olabilir.

Bunun yerine evinizdeki basit araçları kullanarak zararsız bir şekilde güneş panellerinizin bakım ve temizliğini yapabilirsiniz. Tüm bakım ve temizlik işlemleri yapıldıktan sonra tertemiz yüzeye sahip güneş panelleriniz güneş ışınlarını etkili bir şekilde almaya hazır hale gelir. Güneş panellerinizden en iyi sonucu alabilmek için el ile yapmış olduğunuz temizliği yılda 2 ya da 4 kez yapmalısınız.

Profesyonel Temizlik Hizmeti 

Güneş panellerinizin temizliği için profesyonel temizlik desteği almak da en iyi tercihlerden biridir. Bunun yanı sıra düzenli bakım hizmetleri de Güneş panelinizin garantisi kapsamında olabilir. Bakım ve temizliğin yapılmış olduğu tarihleri ve yapılan işlemleri düzenli bir şekilde kaydetmeniz gerekli dökümanları saklamanız ilerisi için önemlidir. Vermiş olduğunuz paranın karşılığını en iyi şekilde alabilmek için periyodik temizliğin profesyoneller tarafından yapılması ideal bir seçim olur. Güneş panellerinizin çalışma verimindeki en ufak bir aksaklık bile güç üretimine kısıtlar.

Her ne kadar güneş panelleri yüksek dayanımlı ve uzun ömürlü ürünler olsa da profesyonel bakım ve temizlik hizmeti almak ortaya çıkabilecek problemlere erken müdahale etme imkânı sunar. Meydana gelebilecek bir sorunun erken tespit edilmesi güneş panellerinizin tamiri için ödeyeceğiniz yüksek fiyatlardan kurtulmanıza da olanak tanır.

Güneş panellerinizde temizliğin yanı sıra profesyonel bir teknik servis tarafından düzenli olarak kontrollerinin yapılması da çok önemlidir. Özellikle ev tipi güneş panellerinin dizaynında çok az harekete sahip parçalar yer alır. Bu nedenle senede bir kez profesyonel destek almanız yeterli olur. Güneş panellerinin yıllık servis bakımı sırasında paneller panolar montaj aparatları gibi pek çok hayati öneme sahip parça da incelenir.