Karbul Su Arıtma Cihazı

Su Arıtma Cihazının Ömrü Ne Kadar?

Su Arıtma Cihazının Ömrü Ne Kadar?

Hayatta iki şey önemlidir; biri soluduğunuz hava, diğeri ise içtiğiniz sudur. İkisi olmadan yaşamak imkansızdır. Ancak önemine rağmen su kaynaklarına özel bir önem vermemektedir. Özellikle günümüzde teknik destekli su arıtma cihazları belki de farkındalık yaratmak amacıyla gündeme gelmiştir. İçme suyu zararlı maddeler içerebilir. Bu nedenle suyu arıtmak ve temizlemek için su arıtma cihazları kullanmanın doğru yolu budur. Eve aldığımız her şey gibi mutfakların vazgeçilmezi su arıtma cihazının da bir ömrü vardır. Tıpkı mutfakta kullandığınız beyaz eşyalar gibi, onu kullanma şekliniz ve detay seviyeniz bu beyaz eşyanın ömrünü belirler.

Su Arıtma Cihazı Modeller

Su arıtma cihazı, evlere ve işyerlerine giren musluk suyundan her türlü haşereyi uzaklaştırabilen bir cihazdır. Ters ozmoz kavramı, en güvenilir su arıtma teknolojisidir. Bu arıtma sisteminde ürün, suya basınç uygulanarak su ve atık su olarak ayrıştırılır. Ürün, içmesi kolay olan saf suyu ifade eder. Atık su, zararlı maddelerle dolu kısımdır. Su arıtma işleminde ayrı bir filtre yoktur. Filtreler farklı amaçlar için kullanılabilir. Su arıtma cihaz modeller filtre çeşitlerine göredir.  Bunlardan bazıları;

  • Tortu filtreleri,
  • Membran filtreleri
  • Antibakteriyel filtreler

Özellikle tortu filtresi, zarın kısmen tıkanmasını önleyebilir. Membran içinde mikroorganizmalar dikkatlice ayrılır. Ters ozmoz teknolojisini kullanarak su arıtma ekipmanını kontrol etmek artık gerekli değildir. İşleme sistemindeki en önemli detay filtredir. Filtreler ayrıca ekipmanın performansını da etkiler. Bunun için en önemli detay filtre değiştirme süresinin ayarlanmasıdır.

Su Arıtma Cihazı Filtreleri

Su arıtma cihazında farklı sayıda filtre vardır. Su arıtma modelleri de filtreye göre değişkenlik gösterir. Her su arıtma cihazında olan filtrenin kullanım ömrü farklı olabilir. Bazıları 6 ay, bazıları 2 yıla kadar kullanılabilir. Bu, arıtma ekipmanından çıkan suyun kalitesinin süresi geçmiş filtrelerde daha düşük olduğu anlamına gelir. Suyun rengi, kokusu ve tadı zaten semptomdur. Arıtma ekipmanlarında en sık değiştirilen parça filtresidir.

Su arıtma cihazları filtreleme performanslarına göre farklılık gösterir. Çünkü her filtre farklı arıtma işlevleri sağlar. Başka bir deyişle, filtrelerin çeşitliliği, ekipmanın kalitesi anlamına gelir. Filtre ne kadar ince olursa, suyun kalitesi o kadar iyi olur. Su, insan vücudu için çok önemli olduğu için, aynı zamanda dikkate değerdir. Su kalitesi insanlık için çok önemlidir ve vazgeçilmez bir kuraldır. Sadece arıtılmış su bu kaliteye ulaşabilir.

Su Arıtma Filtresinin Değiştirilmesi

Su arıtma cihazı kullanılarak ana borudan gelen su arıtılarak sağlıklı suya dönüştürülür. Bu durum günümüzde yaygınlaştıkça toplumsal bilinç de oluşmaya başlamıştır. Günümüzde birçok ev ve işyeri su arıtma cihazları kullanmaktadır. Bu nedenle temiz su elde edilir.

Su arıtma cihazının ömrü, ekipmandaki filtre ile orantılıdır. Filtre nedeniyle, esas olarak yüksek kaliteli su elde etmektir. Bu filtreler sayesinde ekipmanın kullanım ömrü de uzatılmıştır. Filtre değiştirme sıklığı satın alınan ürüne ve markaya göre değişiklik gösterdiğinden önerilen limitler içerisinde değerlendirilmelidir. Değişmeyen filtre, cihazın düzgün çalışmadığını gösterir.

Su Arıtılmazsa Ne Olur?

Sudaki bazı maddeler vücuda faydalı olsa da bazı maddeler tehlikelidir. Bu tehlikeler yaşamı tehdit eden hastalıklara ve hatta ölüme neden olabilir. Zamanla, arıtılmamış su, insanlara kanser ve tümör gibi hastalıkları getirecektir. Bu ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Su arıtma cihazının ortalama bir ömrü vardır. Bu ömür 24 ay, 36 ay veya 2 veya 3 yıldır.

Aile mutfağının vazgeçilmez su arıtma cihazı haline gelmiştir ve uzun ömürlüdür. Bunların hepsi nasıl kullanıldığı ile ilgilidir. Artık hemen herkes hazır suyun olumsuz etkilerini görmeye ve kendi suyunu üretmeye başlıyor. İnsanoğlu kendi suyunu üretmeyi ve sağlıklı su üretimine ulaşmayı kendine amaç edinmiştir. Su çok önemli olduğu için sağlıklı içme suyu, su arıtma cihazları ile donatılmıştır.

Su Arıtma Cihazında Filtre Değişiminin Önemi

Su arıtma cihazının filtresini belirli bir süre içerisinde değiştirmek kullanım ömrünü uzatabilir. Su arıtma cihazının ömrü kullanım şekline, dikkatli bakıma, filtrenin düzenli bakımına, zorla kapatılmamasına ve kapasitesini aşmamasına bağlıdır.

Su arıtma cihazlarının kalitesi, firmanın kalitesi ve kullanıcıların kullanımı ile doğru orantılıdır. Yüksek kaliteli ürünler, kullanıcılara en az sorunu getirir. Şirketin garantisi, ekipmanın sağlıklı bir şekilde kullanılacağı anlamına gelir. Ekipmanın parçaları ve servisleri nedeniyle mükemmel olduğunda ekipmanın ömrü de etkilenecektir. İnsanda susuzluk hali, hücrelerin susadığını hissetmeye başlaması anlamına gelir. Bunlar;

  • Yorgunluk,
  • Kan basıncının düşmesi,
  • Şiddetli baş ağrıları
  • İdrar yapamama

gibi durumları ortaya çıkabilir. Vücudun kuruluğu sindirim sistemini bozacak, bağırsaklara baskı yapacak ve zihinsel performans düşmeye başlayacaktır. Tüm bunlar, suyun tüketilmesindeki önemi gösterir.

Su Arıtma Cihazında Olan Filtre Malzemeleri

Su arıtma filtresi bir sarf malzemesidir. Filtre, suyun akmaya başladığı andan itibaren kullanılır. Her filtrenin bir son kullanma tarihi vardır. Herhangi bir değişiklik yapılmadan arınma sağlanamaz. Su kimyasal bakterilerden ayrılamaz. Aynı zamanda gözenekler tıkandıkça su filtreden geçme özelliğini kaybeder. Filtre çalışmadığında kurumaya başlar ve bakteri oluşumuna neden olur. Su arıtma cihazlarının ortaya çıkmasıyla birlikte, içme suyunun önemi bir kez daha vurgulanmıştır.

Su arıtma cihazları satın almak ve musluk suyunu kolayca içmek için nedenler vardır. Damacana suyunun kullanım oranı yüksek ancak yapılan çalışmalar bakteri riskinin yüksek olduğu su alanları olduğunu gösteriyor. Pompa kısmında oluşan bakteriler içildiğinde vücuda getirilir. Ancak arıtma ekipmanında çalışma prensibi görünür ve su bir kokuya sahiptir. Normal şartlar altında su arıtma cihazı filtreden geçerek sudaki zararlı maddelerin tamamen uzaklaştırılmasını sağlar.

Su Arıtma Cihazında Mineraller Korunur Mu?

Su arıtma cihaz modeller kapsamında minerallerle ilgili kesin işlem yapılabilir. İşleminde, faydalı mineraller ayrılmaz. Dolayısıyla bu işlemde su, minerallerden ayrılmayacaktır. Örneğin, şişelenmiş sudan mineral elde etmek imkansızdır, ancak su arıtma cihazı mineralleri korur. Bu nedenle mineral kaynaklarına ihtiyaç duyulmaz, bu da özellikle çocuk sağlığı için önemlidir.

Bazen şişelenmiş suyun veya şişelenmiş suyun tadı ve kokusu rahatsız edicidir. Bu durumda, su markası değiştirilir. Suyun kaynağı çok önemli olduğu için içme suyunun arıtma cihazından geçmiş olması tamamen güvenilir bir kaynak olacaktır. Piyasada farklı su arıtma markaları bulunmaktadır. Burada önemli olan bu markanın kalitesine dikkat etmektir. Bir su arıtma cihazı satın alırken kapsamlı araştırma gereklidir.

Su Arıtma Cihazının Ömrünü Filtre Değişimi Etkiler Mi?

Su arıtma cihazının filtresi düzenli olarak değiştirilirse diğer bileşenlerin hizmet ömrü uzayabilir. Ancak normal şartlarda bir su arıtma cihazının ömrünün 3-12 yıl olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ekipmanın ömrünü belirleyen, kullanıcının kullanımı ve bakımıdır. Ekipmanın düzenli bakımı, harici depolama olmaması ve ürünü kullanmak için zorunlu kapasite olmaması ekipmanın ömrünü belirleyecektir. Su arıtma ekipmanlarının bu kadar bir yıllık ömrü olduğunu söylemek tam olarak doğru olmasa da kullanıcı ve kullanım yerine bağlı olarak süre yukarıdaki gibidir.

Ekipmanın hizmet ömrü firmanın kalitesi ile doğru orantılıdır. Satın alacağınız kaliteli ve garantili ürünler en az sorunu ortadan kaldırarak ekipmanlarınızı sağlıklı bir şekilde kullanmanıza yardımcı olacaktır. Şirketin garantisi, ekipmanda kullanılan parçaların güvenilirliği ve şirketin hizmet kalitesi, ekipmanın hizmet ömrünü etkileyecektir.