Karbul Su Arıtma Cihazı

Su Arıtma İle Arıtılan Su Sağlıklı Mı

Su Arıtma İle Arıtılan Su Sağlıklı Mı

İnsanların yaşı cinsiyeti eğitimi ve mesleği ne olursa olsun dünyada yaşamış olduğu süre boyunca insanı hayatta tutan iki önemli etken vardır. Bunlar solunan hava ve içilen sudur. Bunlar olmadan insanın yaşaması imkansızdır. Ancak maalesef günümüz dünyasında su kaynaklarımızı ve havamıza sahip çıkmak konusunda çok başarılı değiliz.

Bu noktada içinde yaşamış olduğumuz çağ bizi çevresel konularla ilgili olarak farkındalık yaratmaya davet ediyor.  Günümüz dünyasının gelişen teknolojisi de bu durumu destekliyor. Bu teknolojilerden en önemli olanlar arasında su arıtma teknolojisi vardır.  Su arıtma teknolojisi sayesinde içmiş olduğumuz sudaki zararlı maddeler suyu ağzımıza götürmeden önce arındırılır.

Su Arıtma Cihazı Nedir?

Eğer bir dağ yamacına konuşlandırılmış olan bir köyde yaşamıyorsanız ya da yaşamış olduğunuz ev doğal ve temiz bir su kaynağına yakın değilse veya evinizin bahçesinde bir su kuyusu yer almıyorsa şebeke suyu veya depo suyu kullanıyorsunuzdur. Su arıtma cihazı teknolojisi sayesinde evinize gelen şebeke suyunun içerisinde bulunan, görünen ya da görünmeyen katı parçacıklar zararlı mikroorganizmalar ve her türlü kimyasal madde arındırılır.

Böylece içmiş olduğunuz su kaliteli ve güvenli içilebilecek sağlıklı bir suya dönüşür. Su arıtma cihazları bu işlemi yaparken dezenfeksiyon çöktürme filtrasyon iyonizasyon ve elektrodiyaliz gibi birçok farklı işlem uygulamaktadır. 

Güvenilir Su Arıtma Teknolojisi Ters Ozmos 

Su arıtma konusu ile ilgili araştırma yaparken karşımıza çıkacak olan ilk kavram ters ozmos kavramıdır. Mutfaklarda tezgah altına yerleştirilen son teknoloji su arıtma cihazı modelleri arasında yer alan ters ozmos dünyada en çok kullanılan ve tercih edilen yöntemdir. Bu yöntem daha önce Amerika'da gemilerde deniz suyunu arıtmak amacı ile kullanılmıştır.

Ancak boyutunun büyük olması ve yüksek maliyeti sebebiyle ticareti yapılamamıştır. Fakat günümüzün gelişen teknolojisi ile birlikte bu su arıtma sistemi çok daha ulaşılabilir fiyatlar ile karşımıza çıkmaktadır. Ters ozmos sisteminin çalışması oldukça basittir. Ters ozmoz sisteminin uygulanmış olduğu su arıtma modelleri ile suya ozmotik basınç uygulanarak ürün suyu ve atık su olmak üzere ikiye ayrıştırılır.

Ters Ozmos Sistemi Nasıl Çalışır?

Ters ozmos sistemi basit bir yapıya sahiptir ve karışık olmayan bir sistem ile çalışır. Ters ozmos sisteminin çalışması şu şekilde sıralanabilir:

  • Ters ozmos sisteminin su arıtma işleminde mebran filtreler baş rolü oynar. Su arıtma cihazı filtresi ve Su basınç ile beraber yarı geçirgen durumda olan zardan geçerek tamamen doğal olarak filtrelenir. 
  • Bu filtre son derece işlevseldir ve bazı inorganik moleküller ile su molekülleri bu işlevsel filtreden geçerek kurtulur. Fitrede yer alan gözeneklerden zararlı olan moleküller geçemez ile konsantre olarak dışarı atılır. Bu sayede lezzetli sağlıklı ve güvenilir suya saniyeler içerisinde kavuşursunuz.

Su Arıtma Cihazı Filtresi

Su arıtma cihazı teknolojisinde su arıtma işlemi tek bir filtre tarafından gerçekleştirilmez. Su arıtma cihazı içerisine yerleştirilmiş ve farklı amaçlar için üretilmiş olan fitreler bizim sağlıklı güvenilir ve kaliteli su içmemiz için mükemmel bir şekilde çalışır. Su arıtma cihazlarının içerisinde yer alan bu filtrelerin gözenekleri birbirinden farklı ölçülerdedir. Bu fitreler su içerisindeki çeşitli maddeleri tutmak için tasarlanmıştır. Su arıtma cihazlarının içerisine 5 adet filtre yerleştirilmiştir. Bu filtrelerden biri tortu filtresidir. Diğer filtreler ise mebran filtre karbon filtresi inno sense filtre ve anti bakteriyel filtredir.

Su Arıtma Cihazı Filtreleri Ne İşe Yarar?

Son teknoloji ürünü su arıtma cihazlarının içerisine yerleştirilmiş olan tortu filtresi mebran fitrenin tıkanıklığının önüne geçer ve su içerisinde çözünmeyen kum gibi büyük parçacıkları eler. Klor ya da koku gibi zararlı organik kimyasal maddeleri eleme görevi ise karbon filtreye aittir. Ayrıca karbon filtre tarafından çeşitli organik bileşenler de ayıklanır.

Sudaki ağır metaller ve mikroorganizmalar su arıtma cihazı içerisinde bulunan innosense filtre tarafından temizlenir. Son teknoloji ürünü su arıtma cihazlarının içerisine yerleştirilen bir diğer filtre ise antibakteriyel filtredir. Bu filtreler sayesinde mikroorganizmaların yayılması önlenir ve içilen su daima hijyenik kalır. Ters ozmoz sistemi ile su otomatik olarak çekilerek musluğa yönlendirilir. 

Ters Ozmos Su Arıtma Yöntemi

Ters ozmos su arıtma sisteminin çalışma biçimi çevremize bakıldığı zaman birçok şeyde hatta vücudumuzda bile görülmesi mümkündür. Örneğin böbrekler vücuttaki ürik asit üre gibi zararlı maddeleri süzer ve idrar ile dışarı atar. Ters ozmos teknolojisi de tıpkı böbreklerimiz gibi çalışır.

Su arıtma cihazları içerisinde yer alan ters ozmos su arıtma yönteminin çalışma biçimini özetleyen bir diğer örnek ise masa üstüne dökülmüş olan sudur. Suyun üzerine yerleştirilen bir sünger ya da beze su, hiçbir enerji harcamadan süngere doğru geçiş yapar. Ters ozmoz su arıtma sistemi de tıpkı bu şekilde suyu kendine doğru çeker ve su arıtma işlemini gerçekleştirir. 

Su Arıtma Cihazları Nasıl Monte Edilir?

Evlerde su arıtma cihazı kullanımına yönlendiren sebepler arasında bu cihazların kolay bir şekilde monte edilebiliyor olması yer alır. Tezgah altına yerleştirilen ev tipi su arıtma cihazlarının kurulumu fitre kaplarının su tankına sabitlenmesi ile başlar. Cihaz filtrelerinin hava almadan sıkıca yerleştirildiğinden emin olduktan sonra yapılması gerekli olan işlem tezgah altına yerleştirilerek cihazın tankına su borusunu bağlamaktır.

Bu işlem sayesinde suyun giriş ve çıkış yapacak olduğu boruların bağlantısı sağlanmış olur. Evlerde kullanılan su arıtma cihazları ters ozmos sistemi ile suyu kendine doğru çekerek çeşitli filtrelerden geçirir. Böylece arındırılmış olan su direkt olarak musluğa aktarılır. Son teknoloji ürünü su arıtma cihazları ile musluklardan sağlıklı ve kaliteli içme suyu elde edilir. 

Su Arıtma Cihazlarının Avantajları Nelerdir?

Ters ozmoz teknolojisi ile arıtılan sağlıklı suyun yararları şöyle sıralanabilir:

  • Su arıtma cihazı ile arıtılmış olan su yumuşak bir sudur ve böylece böbreklerin kolay bir şekilde çalışması sağlanır. 
  • Metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olur. 
  • Saç dökülmesinde azalma görülür ve tıraş sonrasında görülebilecek tahrişleri önüne geçilir. 
  • Arındırılmış su ile yapılan kahve çay ve yemekler daha lezzetli olur. Su arıtma cihazları sayesinde kirli suyun yapısında yer alan yabancı maddeler arındırılır. 

Kirli suyun içerisinde nitrat kurşun sodyum ve arsenik gibi ağır metaller vardır. Bunlar ise suyun kalitesini ve PH dengesini bozmaktadır.

Su Arıtma Cihazı Bakımı Nasıl Yapılır?

Su arıtma cihazları evlere ulaşan şebeke sularının arıtmaya yarar. Su arıtma cihazlarının uzun ömürlü ve verimli bir şekilde çalışması için düzenli olarak bakımlarının ve temizliklerinin yapılması önemlidir. Yılda 1 defa süngerli filtre parçanın değişmesi gerekir. Süngerli filtrenin yer almış olduğu mebranlar ise 2 yılda bir kez değiştirilmelidir.

Bu parçalar kolayca çıkarılıp takılabilen parçalardır. Bu parçalar düzenli olarak çıkarılarak bol su ile yıkanmalıdır. Su arıtma cihazlarının uzun ömürlü ve kaliteli bir şekilde çalışması ve kaliteli su içmek için cihazınızın bakımının ve temizliğinin periyodik olarak yapılması büyük önem arz eder.