Karbul Su Arıtma Cihazı

Su Arıtma Cihazlarındaki Filtrelerin Görevleri

Su Arıtma Cihazlarındaki Filtrelerin Görevleri

Su tarihin her döneminde insan, hayvan ve bitkilerin en değerli ve en önemli yaşam kaynağı olmuştur. Su olmadan hayatın ve yaşamın olmayacağı muhakkaktır. Bu kadar önemli olan ve hayati değer taşıyan suyun temizliği ve güvenilirliği de bir o kadar önemlidir. Musluğunuzdan akan suyun temizliğinden ne kadar eminsiniz ve en sevdiklerinize ne kadar güvenle içiriyorsunuz. Musluk suyunda gözle görülebilen bir olumsuzluk olmasa da onu yine daha temiz, sağlıklı ve lezzetli hale getiren yine su arıtma cihazlarıdır.

Su Arıtma Cihazı Nasıl Çalışır?

Musluk suyu bir tek adımda değil, birbirini takip eden birkaç adımda içilebilir hale getirilmesi gerekiyor. Bunun için de kaliteli bir su arıtma cihazına ihtiyaç duyarsınız. Kaliteli cihazın filtrelerinin de son derece kaliteli olması gerekiyor. Peki, su arıtma cihazlarındaki filtrelerin görevleri nelerdir bunu de bilmek ve filtreleri tanımak gerekiyor.

Temizleme aşamaları ve kullanılan teknoloji kullandığınız cihaza göre değişmekle birlikte genellikle şu şekildedir: Su arıtma sistemlerinin ilk aşaması tortu filtresidir. Bu filtre sayesinde sudaki tortu, çamur ve kumu temizlenmiş olur. Cihaz içinde bulunan tortu filtresinin aktardığı tortulardan arınmış su, karbon granül filtreye doğru yönlendirilir. Buraya gelen su ise içinde barındırdığı klor ve kokulu gazlardan tamamen arındırılır.

Bir sonraki önemli temizleme adımı ise aktif karbon filtresinin işlevidir. Membran filtre, en iyi su arıtma cihazı ekipmanlarının en önemli parçalarından biridir. İçme suyunuz buraya geldiğinde başka bir işlemden geçirilerek çeşitli kimyasal maddelerden, bakteri ve mikroplardan tamamen temizlenerek güvenli hale gelir. Temiz su üretimine büyük katkı sağlayan bu filtre, milimetrenin sadece 10 milyonda biri büyüklüğünde gözeneklere sahiptir. İşte tüm bunları bilmeniz su arıtma cihazlarındaki filtrelerin görevleri hakkında da sizlere değerli bilgiler verecektir. Bu aşamadan sonra membran filtrede tamamen temizlenen su, su tankına aktarılır. Su depolarının yeri cihazdan cihaza değişiklik gösterebilir. Örneğin evde kullanılan küçük su arıtma cihazlarında su deposu ürünün içinde, daha büyük ürünlerde ise su deposu dışarıda olabilir.

Su Arıtma Cihazları Nasıl Tasarruf Sağlar?

Diyelim ki günlük yaşamınızda, aile bireylerinin de sayısını göz önünde bulundurarak evinize her ay 5 adet 19 litrelik su damacana sipariş ediyorsunuz ve damacanaların her birine ayrı ayrı para ödemek zorunda kalıyorsunuz. Damacana fiyatlarını da dikkate aldığınızda harcayacağını para ortadadır. Bu para size çok gelecektir ancak bu masraftan kurtulmak için musluk suyunu temizlemeyi tercih edebilirsiniz ve çok da mantıklı ve hesaplı bir iş yapmış olursunuz. Musluk suyunun temizlenme maliyeti, damacana suya göre çok daha azdır. Su arıtma cihazlarındaki filtrelerin görevleri nedir derseniz suyunuzun en ideal şekilde temizlenmesini ve bunu yararken de cebinizden fazla para çıkmamasını sağlar.

Su Arıtma Cihazlarının Faydaları Nelerdir?

Sağlıksız koşullarda elde edilen ve dış etkenlerin müdahalesi ile doldurulmuş damacana suyunun temizliği ve güvenirliğinden ne kadar eminsiniz. Bu her zaman soru işareti oluşturacaktır sizde. Yani güvenli olduğundan emin olmadığınız markalardan su almak sağlığınıza zarar verebilir. Ancak, sertifikaları ile zamana meydan okuyan bir su arıtma cihazı satın alırsanız, su arıtma cihazlarındaki filtrelerin görevleri de eksiksiz olarak yerine getiriliyorsa, musluk suyunu her zaman temizleyebilir ve uygun bir şekilde tatlı su elde edebilirsiniz. Şişelenmiş içme suyu satın almak için ekstra bir bütçe harcamanıza gerek yok. Musluk suları, kalsiyum ve magnezyum içerir. Bu nedenle acı bir tada sahip olma durumu vardır. Aynı zamanda su arıtma cihazı filtreli yapısı sayesinde kireci musluk suyundan da ayırabilmektedir. Tek yapmanız gereken yemeklerinizde ve sıcak içeceklerinizde arıtılmış su kullanmak! Sudan ayrılan kirecin elektronik ürünlerinizin ömrünü uzattığını unutmayalım.

Su Arıtma Cihazlarında Filtrenin İşlevleri Nelerdir?

Öncelikle su arıtma cihazlarında 3 adet pre-karbon filtre bulunmaktadır. Ön kömür filtreleri, aktif kömür bazlı kömür filtreleridir. Bu ön karbon filtreleri suda yüzen bakterileri ve kloru yakalar. Ön karbon filtreden geçen bakteri ve ağır metaller dördüncü filtreye ulaşır. Sanayi tipi su arıtma cihazlarındaki filtrelerin görevleri sayesinde tertemiz ve sağlıklı suya kavuşma imkanınız olur.

Ön Filtre Ne İşe Yarar?

Daha öncede ifade ettiğimiz gibi su arıtma cihazlarındaki filtrelerin görevleri saymakla bitmez ve sizin için bu filtreler gece gündüz çalışır. Ön filtre, sudaki yaklaşık 1 mikron ve daha büyük partikülleri yakalamak için tasarlanmış ve içme suyunun daha bulanık veya tortul olduğu durumlar için önerilen kavak değiştirme filtresinin çökeltilmesi ve korunması için bir ön filtre sistemidir. İçme suyunda 1 mikrometre ve daha büyük partikülleri yakalar.

Tatlandırıcı Filtre Ne İşe Yarar?

Su arıtma cihazlarında son filtre olarak kullanılır ve suyun tadını etkilemeyecek şekilde kullanılır. Tatlandırıcı filtre yardımı ile suda acılık veya bozulma olmaz ve suya yapay olmayan bir tat verebilir ve suyun acı tadını giderebilir.

Su Arıtma Cihazlarında Filtre Değiştirmenin Önemi

Cihazınızdaki filtreler yüksek kalitede su elde etmenizi sağlar. Su arıtma cihazlarındaki filtrelerin görevleri yerine getirildiğinde sizin için ideal kalitede su üretirler ancak filtrelerin düzenli olarak temizlenmesi ihtiyaç halinde ise değiştirilmesi gerekir. Bu filtrelerin de bir kullanım ömrü olduğunu ve su arıtma cihazının filtrelerini düzenli aralıklarla değiştirmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Örneğin tortu filtresi ve karbon filtre 6 ayda bir değiştirilmesi şarttır. Karbon filtre yılda bir kere değişmeli Son olarak membran filtre en fazla 2 yılda bir değiştirilmelidir. Tabii ki filtre değişim sıklığı da ürününüze veya bölgenizdeki suyun özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle cihazınızın markasına göre yetkili servis almanız çok önemlidir. Cihazınızın yalnızca filtreler değiştirilirse düzgün çalışacağını unutmayın. Bu aşamada filtre fiyatlarını düşünebilirsiniz. Merak etme; Su arıtma filtre fiyatları bütçenizi zorlamaz ve balon suyuna göre tasarruf etmenize yardımcı olur.

Bakım ve Filtre Değişimi Nasıl Olmalı?

Su arıtma cihazlarının düzenli aralıklarla filtre değişim periyotları vardır, örn. B. 6-12-24 ay. Filtreyi değiştirdiğinizde, uzman ekipler de düzenli olarak cihazınızda sorun olup olmadığını kontrol eder. Düzenli ve sürekli bakımları yapılan ve gerektiğinde filtreleri değiştirilen su arıtma cihazları size ve sevdiklerinize en ideal, en sağlıklı ve en temiz içme suyunu sağlayacaktır. En sevdikleriniz ve kendi sağlığınız için siz de zaman kaybetmeden firmamızdan su arıtma cihazı temin edebilirsiniz.