Karbul Su Arıtma Cihazı

Su Arıtma Cihazı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Su Arıtma Cihazı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

İçme suyunda sağlıklı, lezzetli ve güvenilir alternatif arayanların ilk tercihi su arıtma cihazlarıdır. Gün içinde evde ve ofislerde tüketilen suyun temizliğinden, kalitesinden emin olmak sağlık için oldukça önemlidir. Su arıtma cihazları, içme suyunu bakteri, virüs ve çeşitli kimyasallardan özel filtreleme yöntemini kullanarak arındırır.

Her bütçeye hitap eden ve her ihtiyacın karşılanmasına yönelik su arıtma cihazı modelleri bulunur. Fakat tüm seçeneklerin arasında kişiler, kendilerine uygun olan ve iyi performans sağlayan su arıtma cihazlarını satın almak isterler. Su arıtma cihazı satın alımında dikkat edilecek noktalar konusunda bilgili olmak, size uygun olan fiyata kaliteli ve en iyi su arıtma cihazı alma konusunda destek olur.Birçok kişi su arıtma cihazı satın alımlarında bütçesini göz önünde bulundurarak herhangi bir modeli seçer. Su arıtma cihazlarında tek kriter bütçe olmamalıdır. İyi bir araştırma ile su arıtma cihazında aranması gerekli özellikleri bildiğinizde bütçeye hitap eden, uzun yıllar güvenle kullanacağınız, kaliteli ve güvenilir su arıtma cihazlarına rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Su arıtma cihazı satın alma işleminde mutfaktaki kullanım alanları ve şekli çok önemlidir. Genellikle su arıtma cihazının suya ve prize yakın olması gerekmektedir. Bunun dışında sizin mutfaktaki kullanım alanını daraltmadan rahatlıkla kullanıma sahip olması da önemlidir. Bu sebeple su arıtma cihazı modellerinden seçim sağlarken mutlaka tezgâh üzeri ya da altı gibi seçenekler mutfak alanına göre tercih edilmelidir.Su arıtma cihazı alımında uzun yıllar güvenle ve ilk zaman ki performans ile kullanıma devam edilmesi gerekir. Bir modele karar verilmeden önce tercih edilen firmanın verimli ve uzun ömürlü kullanımı için sizlere sunduğu teknik servis ve müşteri hizmetleri ile ilgili de bilgi sahibi olunmalıdır.

Su Arıtma Cihazlarında Önemli Olan Nedir?

Su arıtma cihazı alımında dikkat edilmesi gereken noktalar arasında filtreler gelir. Su arıtma cihazının filtresi, o cihazdan alınacak verimliliği doğrudan etkiler. Uzun yıllar kullanıma sahip olan iyi bir arındırma sağlayan güçlü performans ile öne çıkan filtre özelliğine sahip modeller tercih edilir.
Su arıtma cihazlarının bir ihtiyaç olarak öne çıkmasının ardından birçok model ve marka da su arıtma cihazı ile piyasada bulunur. En çok görülen ve hem evde hem de ofiste sıklıkla kullanılan model musluk ucuna takılarak kullanılan ucuz filtreler ile öne çıkar.

Fakat bu tip filtreler yalnızca sudaki çamur, kum gibi iri taneli suda çözülmemiş maddeleri filtreleme görevi görür. Bu sebeple de bu yeterli olmamaktadır. İyi performans için musluk ucuna yerleştirilen filtrelere göre çok daha pahalı seçenek olarak görülen ters ozmos filtreler katı maddeleri tümüyle ayrıştırabilme özelliği olduğundan çok daha verimli kullanım gerçekleştiren seçenek olacaktır.
Su arıtma cihazı alımında filtre ile ilgili akılda olan bazı sorular kafaları karıştırabilmektedir. Filtre seçiminde filtrenin gözenek genişlikleri bile su arıtma cihazının verimliliğini etkiler. Su arıtma cihazlarında en önemli konu filtredir.

Su arıtmada en başarılı filtreler arasında ilk sıralarda bulunan membran filtreler ufak gözenekli yapısı ile yüksek verimlilik sağlamaktadır. Membran filtre kullanmak isterseniz satın alırken suda çözünmüş organik maddeler süzmede daha düşük güç gösteren düşük basınçlı membran filtre yerine yüksek basınca sahip membran filtre yani ters kozmos modelleri tercih edilebilir.

Su arıtma cihazı filtre seçimi, kullanım amaçlarına göre farklılık gösterir. Örnek olarak, zararlı organik maddeler ve diğer mikroplar üzerinde etkili model arayışı varsa karbon filtreler önerilir. Bazı durumlarda da filtrede birikmiş maddelerin suya sızma yaptığı göz ardı edilmemelidir.
Su arıtma cihazlarında birden çok filtre bulunması, cihazın su arıtmadaki başarısını artırır. Su yumuşatma cihazı seçiminde su arıtma cihazının kullanılacağı yerdeki suyun özellikleri de göz önüne alınmalıdır. Sert sularda çok daha etkili olduğu bilinen ters kozmos, aktif karbon filtreler ile beraber kullanılarak kötü koku ve tat sağlayan maddeler ile birlikte iyi bir arındırma sunar.

Su Arıtma Cihazı Aşamaları

Evlere ya da ofislere su arıtma cihazı almaya karar verenler kaç aşamalı arıtma cihazı alma konusunda kararsızlık yaşar. Piyasaya bakıldığında 5 filtreli modellerden 12 filtreli modellere kadar geniş ürün yelpazesi bulunur. Fakat su arıtma cihazı satın alımında birçok modelde aynı görevi yapan birden çok filtre kullanılması, maliyeti yükseltir.

Kaliteli su tüketiminde en ideal cihazlar genellikle 6-7 aşamadan oluşur. Bunun dışında model seçiminde aşamaların görevleri ile ilgili genel bilgi sahibi olmak, aynı göreve sahip su arıtma cihazları için daha çok ücret ödemeyi engeller.

Cihaz filtresi ne kadar kaliteli ise aşamaları da o kadar önemlidir. Uzun ömürlü, sağlıklı, kaliteli kullanıma sahip su arıtma cihazı isterseniz bu duruma çok dikkat edilmelidir. Cihazda olan her filtre aşama olarak kabul edilir. Bu sebeple su arıtma cihazı filtrelerinde özellik veya görevleri ile ilgili fikir sahibi olmak size uygun ve en iyi performansı gerçekleştirecek su arıtma cihazını tercih etmenizi kolaylaşacaktır.

Yaygın bir şekilde piyasada 5 aşamalı arıtma cihazları ön plandadır. Bu modellerin geneli sediment, aktif ve granül karbon olarak bilinen 3 ön filtre; 1 mineral ve 1 ana membran filtrelerden oluşur.
Ülke genelinde su yapılarına ve arıtma ihtiyaçlarına baktığınızda 5 aşamalı su arıtma cihazı şebeke suyunu arıtarak daha sağlıklı ve kaliteli duruma getirmek için yeterlidir.

Membran Filtrelerden Hangisi Daha İyi?

Su arıtma cihazlarında ilk akla gelen filtre membran filtredir. En çok kullanılan membran filtreler de kendi içinde farklı modellere sahiptir. Satın almadan önce membran filtre ile ilgili bilgi sahibi olunmalıdır.Şebeke suyunu ağır ve zararlı materyallerden arındırmada en iyi performansı sergileyen filtre olarak geçen membran filtre, en çok tercih edilenler arasındadır.

Membran filtreler arasında seçim yapılırken en iyi kavram günlük üretmiş olduğu suyun miktarına göre farklılık gösterir.Çünkü kişilerin su tüketme oranı aynı seviyede olmadığından günlük su üretim miktarı gereksinimi kişisel olgu olarak değişiklik göstermektedir. Fakat farklı seçeneklerin olması her ihtiyaca en iyi biçimde yanıt veren membran filtreye ulaşabilmeyi kolay hale getirir.Siz de eğer membran su filtresi satın almak isterseniz ya da filtrenin değişimini isterseniz piyasadaki en iyiler arasından ilk sıralarda gelen modellerdeki filtrelerden seçiminizi yapabilirsiniz.