Karbul Su Arıtma Cihazı

Su Arıtma Cihazı Sistemleri Ne Kadar Atık Su Atar?

Su Arıtma Cihazı Sistemleri Ne Kadar Atık Su Atar?

Su arıtma cihazları, içme suyunuzun kalitesini ve sağlığınızı etkileyen maddeleri uzaklaştırır ve uzaklaştırır. Bu yönlendirilen suya kanalizasyon denir. Ortalama olarak, su arıtma cihazları atık suyun 1/3'ünü deşarj etmektedir. Ancak atıksu miktarı birçok faktörden etkilendiği için bu oranın her zaman sabit kalacağı varsayılamaz. Örneğin bölgenizdeki suyun genel özellikleri, musluk suyunun yapısı, su basıncı, su arıtma cihazı modelleri gibi cihazının markası ve özellikleri vb. Faktörler atık su miktarını etkiler.

Atık su miktarı artarsa bu artış faturanıza da yansır. Hatta birçok kişi bu nedenle su arıtma cihazının pahalı olduğunu düşünüyor. Ancak ortalama bir standart su arıtma cihazının ürettiği atık su nedeniyle faturanıza yansıyacak miktar düşünüldüğü kadar fazla değildir. Bu nedenle, atık su miktarı nedeniyle su arıtma cihazlarının kullanımının su arıtma cihazı fiyatları pahalı olduğu fikri tamamen yanlış bir kavramdır.

Atık Sular Nelerde Kullanılabilir?

Ayrıca sanılanın aksine kanalizasyonun israf olmadığını da belirtelim. Çünkü kanalizasyon, musluk suyunun arıtıldıktan sonra oluşan kirli ve kullanılmaz kısmıdır. Temizleme işlemi yapılmazsa sağlığımızı tehdit eden bu kirli sularda bakteri, mikroorganizma ve bazı kimyasallar vücudumuza girer. Bu nedenle su arıtma cihazlarının belirli bir miktar atık su deşarj etmesi oldukça normaldir. Bu atık suyu bahçe sulama ve ev temizliği gibi alanlarda kullanabilirsiniz. Ayrıca su arıtma cihazının çok az atık su tahliye ettiğini de vurgulamak gerekir ki bu da kaliteli ve ucuz olduğu anlamına gelmemektedir.

Bu nedenle birçok kişi, "Su arıtma cihazı ne kadar atık su atıyor?" diye soruyor. Sorunun net bir cevabı mümkün değildir. Ancak ortalamanın üzerindeki miktar tüm su arıtma cihazları için normal kabul edilir. Piyasada satılan güvensiz markalı ürünleri en az atık su mantığı ile kullanırsanız tükettiğiniz su farkında bile olmadan sağlığınızı tehdit etmeye devam edecektir. Aksine su arıtma cihazının çok fazla atık su boşaltması tercih edilmez. Tüm bu nedenlerle su arıtma cihazı satın alırken saygın bir markadan profesyonel tavsiye almak önemlidir. İnsan sağlığı, güven ve müşteri memnuniyeti odaklı su arıtma cihazları, sağlıklı su tüketiminizi destekler.

Su Arıtma Cihazı Nedir? 

Musluk suyunun doğrudan içilemediği şehirlerde, şişe suyu veya marketten su satın almak gibi seçenekler var. Plastik taşıma sistemlerinde hangi koşullarda taşındığını ve doldurulduğunu bilmediğiniz bu su türü bazı kısıtlamalara tabi olabilir. Ev ortamında içme suyuna kolay erişim aynı zamanda günlük yaşamınızı iyileştirmeye yardımcı olur. Su arıtma cihazları tam da bu amaçla kullanılır ve suyun tat ve kokusundaki farklılıkları net bir şekilde hissedebilirsiniz. Bu nedenle birçok evde su düzenleyiciler kullanılır ve size her zaman güvenli ve temiz su sağlarlar.

Nanoteknoloji en iyi su arıtma cihazı çalışma prensibi, mineralleri arındırmak ve böylece musluk suyunu içilebilir hale getirmektir. Makinede bulunan farklı sayıdaki filtreler suyun mineral dengesini sağlarken aynı zamanda klor ve kireçten arındırır. İdeal pH'ı bilmiyor olabilirsiniz. Uzmanlar, su için ideal pH değerinin 7,2 olduğu konusunda hemfikirdir. Musluğun yanında bulunan su filtreli musluk sayesinde bu suya günün her saatinde ulaşabilirsiniz.

Neden Su Arıtma Cihazı Daha Sağlıklı?

Yukarıda da bahsedildiği gibi su arıtma cihazları su kalitesini artırarak klor ve kireç gibi kansere neden olan minerallerden uzak durmamızı sağlar. Bir kişinin günlük tükettiği su miktarı 2,5 litredir. Bu yaklaşık 8 bardağa tekabül eder ve hatırı sayılır bir miktardır. Uzun vadede ortaya çıkabilecek ciddi hastalıkları önlemek için su kalitesi son derece önemlidir. Piyasadan satın alınan plastik şişelerde birçok kişi su kullansa da zararı tam olarak anlaşılmış değil. Balonlardaki suyun dezavantajlarından biri de çok kolay bakteri üretebilmesidir. Balonlarda biriken bakterileri ve vücudunuzdaki pompa parçalarından organizmaları içerken emmiş olmanız çok olasıdır. Kokusuz ve tatsız olarak tanımlanan su aslında tanıdık bir tada sahiptir ve iki su arasındaki tat farkını rahatlıkla anlayabilirsiniz. Zararlı bakteri ve minerallerden arındırılmış, doğru pH değerine sahip su içmek de güzeldir.

Su Arıtma Cihazı Ne İşe Yarar? 

Günlük hayatın vazgeçilmez içeceklerinden biri olan suyu daha temiz ve daha içilebilir hale getirmek için su arıtma cihazları kısa sürede olmazsa olmazlarınızdan biri haline gelebilir. Piyasada çeşitli marka ve modellerde çok sayıda ürün seçeneği bulunmaktadır. Motorun hacmi ve filtrenin kalitesi, yüksek kaliteli bir su arıtma cihazı seçerken dikkate alınması gereken önemli özelliklerdir. Kurulumu kolay ve hafif olma özelliğine sahip ev tipi su arıtma cihazlarını tercih ederek evinizin rahatlığında berrak ve temiz içme suyu elde edebilirsiniz.

Bu cihazlar tam olarak ne yapıyor? Üstün teknoloji ile arıtılan bu cihazlar, suyu bakteri, nitrat ve kurşun gibi kirleticilerden temizleyerek suyu daha temiz hale getirir. Çevre dostu ve ucuz su arıtma cihazlarının uzun vadeli birçok faydası vardır. Evinizde fazla yer kaplamamasını istiyorsanız tezgah altı su arıtma cihazları tam size göre. Bunun nedeni, su arıtma tankının tezgahın üzerine değil tezgahın altına yerleştirilmesidir. Yerden tasarruf etmenizi sağlayan bu cihazlar, günlük ve ev hayatına uyum sağlar.

Su Arıtma Cihazı Temizliği Nasıl Yapılır? 

Bir su arıtma cihazı satın aldığınızda, ne kadar süreceğini merak ediyor olabilirsiniz. Uzun süreli kullanım kolaylığı sağlayan su arıtma cihazlarının kullanım ömrü yaklaşık 312 yıldır ve elbette bu kadar uzun süre temizlik yapılması gerekiyor. Belirli aylar içerisinde temizlenmesi gereken ve daha uzun ömürlü olan su arıtma filtrelerini kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Peki su arıtma cihazınızı temizlerken nelere dikkat etmelisiniz? Su filtrelerinin temizlenmesi gerekir. Yapılacak ilk şey su vanalarını kapatmak ve filtrelerin iç haznelerini suyla durulamaktır. Daha sonra tekrar takılarak kullanılabilir. Belirli zaman aralıklarından sonra filtreler üzerinde bakteri birikmesi nedeniyle yeni bir filtre takılmaya çalışılır. Su arıtma cihazlarını sevmeyenler için bu biraz zor. Su arıtma tesisini satın aldığınız servis, gerekli süreler içerisinde bu süreç hakkında sizi bilgilendirecek ve değişiklikle ilgilenecektir.

Sağlıklı Su İçmenin Vücuda Yararları Nelerdir?

Su, insanoğlunun yaşamak için ihtiyaç duyduğu temel bileşenlerden biridir. Temiz su içmek hem kendi sağlığınız hem de organlarınız için önemlidir. Vücut ısısını dengelemek, fazla toksinleri vücuttan atmak gibi birçok sağlık yararına sahip olan su, sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasına da yardımcı olur. Suyun sağlıklı olup olmadığını nasıl anlarız? İçme suyunda dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerden biri pH değeridir. pH değeri 7,2 olan su, uzmanlar tarafından sağlıklı içme suyu olarak kabul edilir. Her zaman sağlıklı su istiyorsanız, evinizdeki suyun pH'ını sabit tutacak bir su arıtma kiti seçebilirsiniz. Sağlıklı içme suyundan doğrudan etkilenen böbrekler, sağlıklı suyun kesinliği ile daha iyi çalışır, böylece daha sağlıklı olabilirsiniz.