Karbul Su Arıtma Cihazı

Blog

Suyun PH Değeri Kaç Olmalıdır?
Suyun PH Değeri Kaç Olmalıdır?

Sağlığınız için büyük önem arz eden suyun ph değeri içeriğindeki asidik ve bazik durumu ifade eder. Suyun ph değeri 0 ve 14 arasında değişir. 0 – 7 arasında olan sular asidik, 7 – 14 arasında olan sular ise bazik su anlamındadır. 7 ph değeri ise nötr anlamındadır. Suda ph nedir? Sorusunun net açıklamasını yaptıktan sonra olması gereken değerin olduğuna dönecek olursak. Su ph değeri kaç olmalı denildiğinde en 7,2 – 8, 5 ph değeri aralığı içinde bulunan sular sağlıklı olarak kabul edilir. Saf su 7 ph derecesine sahip olan yani nötr olan sudur. Suyun içerisinde potasyum, magnezyum ve kalsiyum olması suyun asidik derecesini düşürür ve alkali sular insan sağlığı için faydalı kabul edilir. Bu da bize içme suyu ph değeri için alkali özellik gösteren 7,2 ve 8,5 değer aralığındaki suları gösterir.

Kaliteli Su Nasıl Olmalıdır?

Suyun kalitesini belirleyen etmen suyun sertliğidir. Sert sular sağlıklıdır fakat içilmesi zordur. Sabun zor köpüren sularda sert sudur. Suyun vücut için değerini belirleyen bir başka ise ph değeridir. Suyun ph değeri kaç olmalı ki o suyu şüphesiz içilebiliriz diyebilelim diyorsanız bir önceki başlıkta anlatıldığı gibi 7,2 ve 8,5 ph değeri aralığındaki su için sağlıklı ve içilebilir su demeniz mümkün. 7 ph değerine sahip sular nötr ve saf su özelliği taşırken 7,2 üzerine geldiğinde içme suyu ph kaç olmalı? Sorunun cevabını net olarak alabilirsiniz.

Kaliteli Suyun Farkı

Vücudunuzun sağlığı için içtiğiniz su kaliteli su olmalıdır. Tükettiğiniz suyun kalitesi kadar ne kadar tükettiğiniz de büyük önem taşır. Günlük olarak oda sıcaklığında en 8 bardak su içmeniz sizin sağlığınız için çok önemlidir. Suyun ph değeri kaç olmalı dediğinizde belirtilen ph değerleri aralığındaki ve oda sıcaklığındaki suyu tüketmeniz vücudunuzun sağlığının bozulmamasını ve dinç kalabilmenizi sağlar. Kaliteli suyun belli başlı özellikleri bulunmaktadır. Bunlar; 4 derece ve 18 derece arasında bir sıcaklığa sahip olması, yumuşak bir tat vermesi, parlak ve berrak bir renge sahip olması, mineral değerinin yüksek olmasıdır. Suyunuzu cam şişelerde saklamanızda kalitesini etkileyen etkenlerden biridir.