Karbul Su Arıtma Cihazı

Su Arıtma Karbon Filtre Nedir?

Su Arıtma Karbon Filtre Nedir?

Su arıtma karbon filtreler genellikle organik bileşiklerin uzak tutulması ya da serbest klorun sudan ayrıştırılması için kullanılır. Bu sayede suyun deşarjı ya da imalat işlemlerinde kullanılması için uygun hale getirilmesi sağlanır.  Fulvik asit ve hümik asit gibi içilebilir suda bulunan organik maddeleri ortadan kaldırmak ve sudaki klorun asitlerle kimyasal reaksiyon girmesini önlemek ve bilinen bir kanserojen sınıfı mevcut bulunan trihalometanları önlemek için aktif karbon filtreler kullanılır.  Aktif karbon filtreler herhangi bir su arıtma sisteminde olduğu gibi olası her türlü kirletici maddenin giderilmesi amacı için yeterli değildir. Örneğin mikrop, sodyum, nitrat ve florür AC filtre ile uzaklaşması mümkün değildir.  

Su Arıtma Cihazı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler? 

Evlerde yaygın olarak kullanılan su arıtma modelleri seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Kullanıcılar su arıtma cihazı alırken bu hususlara dikkat ederek alırsa, almış olduğu cihazın kullanım ömrü ve beklentiyi karşılama oranı o kadar yüksek olacaktır. Öncelikle su arıtma cihazının kalitesine dikkat edilmelidir.

Her cihazda olduğu gibi su arıtma cihazlarını da almadan önce cihazın yapısının kaliteli olup olmadığına bakılmalıdır. Bu hususta tasarım en önemli nokta denilebilir. Su arıtma cihazının tasarımı ve işlevi birbiriyle oldukça alakalıdır. Bu noktaya dikkat etmemek, kullanıcının sık sık arızayla karşılaşmasına ve arıtılacak olan suyun kalitesinin düşmesine neden olur. Arıtılacak olan suyun kalitesinin düşmesi, su arıtma cihazının işlevi ile tamamı ile ters düşen ve hiçbir kullanıcının istemeyeceği bir durumdur. Bu nedenle su arıtma cihazları alınırken öncelikle kalite ve tasarım kontrolü yapılmalıdır.  

Su Arıtma Cihazı Bakımı Ve Filtre Değişimi

Bir cihazın alındığı sırada servis ve bakım akla gelen ilk faktör değildir. Fakat unutulmamalıdır ki alınan cihazın ömrü sonsuz değildir ve gereken zamanlarda bakımlarının yapılması gereklidir.  Bu nedenle servislerin fazla olması kullanıcı için oldukça avantajlı olacaktır. Özellikle lokasyon olarak servis birimlerinin yakınlığı ve sayı olarak fazla olması da su arıtma cihazı için oldukça iyi bir özelliktir. Su arıtma cihazları için filtreler son derece önemli bir yere sahiptir. Su arıtma cihazlarının filtresinin işlevini yitirmesi, diğer tarafı su sızdırması ve su akıtması demektir. Bu durumda üreticinin ve tüketicinin asla istemeyeceği bir durumdur. Filtre değişimlerinin rahat bir şekilde yapılacağı bir su arıtma cihazı seçmek önemlidir. 

Su Arıtma Cihazı Fiyatları 

Su arıtma cihazı fiyatları cihazın model özelliğini ve kalitesine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ancak unutulmamalıdır ki yüksek fiyatlı bir cihaz kaliteli cihaz demek değildir. Ancak yine de bu sebeple de ucuz bir cihaz tercihi yapılmamalıdır.  Ucuz su arıtma cihazlarının malzemeleri daha düşük maliyetli malzemeler olduğu için uzun ömürlü kullanıma uygun değildir ve filtreleme işi yeterince yapılmaz. Bu nedenle de fiyat ve kalite oranı dikkate alınarak su arıtma cihazı satın alınmalıdır.

Su Arıtma Cihazlarında İSO Kalite Belgesi 

Her su arıtma cihazı İso kalite belgesine sahip değildir. Bu belgeye sahip olan su arıtma cihazlarının daha güvenilir olduğunu söylemek mümkündür. Bu nedenle işyerinize ya da evinize su arıtma cihazı satın alırken İso kalite belgesinin olup olmadığına dikkat etmek büyük önem taşır. 

Su Arıtma Cihazlarında Düzenli Bakım Neden Önemlidir? 

Günümüzde su arıtma cihazı yaygın olarak artık her evde ve işyerinde kullanılmaya başlandı. Yaşam alanlarımızda yumuşak içme suyunu musluk suyu fiyatına içmek elbette ki çok avantajlı. Su arıtma cihazları suyu daha berrak kokusuz renksiz ve sağlığa zararlı olan maddelerden arınmış hale getirir. Bunu farklı filtrelerden suyun art arda geçmesi işlemi ile yapar. Bununla birlikte su arıtma cihazları ağır metalleri bazı radyoaktif maddeleri ve suyun tadını bozan fazla mineralleri sudan uzaklaştırır. Su arıtma cihazlarının filtrelerinin düzenli olarak bakımının yapılması ve değiştirilmesi suyun kalitesi açısından önem taşır. 

Neden Su Arıtma Cihazı Kullanılmalı? 

Dünya sağlık örgütünün yayınlamış olduğu rapora göre sağlıksız su tüketimi, insan sağlığını ciddi şekilde tehdit eden unsurlar arasında 6. sırada yer alıyor.  Tüm canlılıların sağlıklı bir yaşam sürmesi ve vücut fonksiyonlarının düzenli bir şekilde çalışması açısından su en gerekli olan maddedir. Sağlıklı bir insanın yalnızca yaşamını ve sağlığını devam ettirmek için gün içerisinde en az 2 litre suya ihtiyaç duyduğunu söylemek yanlış olmaz.

Normal bir insanın vücudunun en temel ihtiyacı sudur. Birçok insan sağlıklı suyunun şişelenmiş temiz kaynak suyu olduğuna inanır. Fakat gerçekte bu duruma bakıldığında pet veya cam şişelenmiş suların sağlıklı olduğundan tamamen emin olmak mümkün değildir. Doğal kaynak suları ticari bir şekilde satışa çıkarılırken birçok farklı işlemden geçer bu süreçte insan sağlığını tehdit edecek faktörlerin meydana gelmesi de kaçınılmaz olur. Bu nedenle su arıtma cihazı kullanmak sağlıklı içme suyuna kolay bir şekilde ulaşmak ve tüketmeye başlamak demektir.

Su Arıtma Cihazı Faydaları Nelerdir? 

Evlerimize ulaşan su asıl kaynağında ne kadar temiz olursa olsun evimize gelene kadar temas etmiş olduğu her noktada kirlenme riski vardır. Su toplama havzalarında yerel yönetimler tarafından arıtılarak dağıtılan ham su şebeke dağıtım boruları gibi sistemlerin içerisinden kullanım noktasına kadar pek de hijyenik olmayan ortamlarda ulaşır.

Su dağıtım borularında özellikle hat içerisinde basıncın olmadığı durumlarda dış ortamdan vakumlama etkisi ile etrafındaki diğer lağım suları ve kirliliği de içine çeker.  Yerel yönetimlerin suya vermiş olduğu klor bileşikleri suyun şebeke hattındaki yolculuğu esnasında mikroorganizmalara karşı güvenlik sağlar. Fakat su içerisindeki serbest klor oranının büyük bir titizlikle kontrol edilmesi gereklidir.  Çünkü su içerisine katılan serbest klor oranının fazlalığı insan vücudu için zararlıdır.

Klor katılmış olan suda belki mikrop yoktur. Fakat klorun insan vücudu için çok da faydalı bir şey olduğunu söylemek mümkün değildir.  Suyun renkli ve tortulu olması içerisinde başka çözünmüş organik iyonların bulunduğu anlamına gelir. Suyun içerisindeki organik maddeler suya istenmeyen bir renk ve koku verir. Ayrıca suyun tadını ve lezzetini de bozar.  Bu durumda su arıtma cihazlarının kullanımı sağlık açısından ve lezzet açısından büyük önem taşıyor. En iyi su arıtma cihazı için harcanacak olan para insan için sağlık berraklık lezzet konfor ve temizlik olarak geri dönecektir.