Karbul Su Arıtma Cihazı

Su Arıtma Cihazının Kullanım Ömrü Nedir?

Su Arıtma Cihazının Kullanım Ömrü Nedir?

Evde aldığınız her şey gibi mutfağınızın olmazsa olmazı su arıtma cihazının da bir ömrü var. Mutfakta kullanılan beyaz eşyalarda olduğu gibi nasıl kullanıldığı ve dikkatli olunması bu ev aletlerinin ömrünü etkileyecektir. Şu anda 10 su arıtma cihazından 8'i var. Zamanla toplum, hazır suyun zararlarının ve olumsuz etkilerinin farkına vardığında, musluktan akan suyun temiz olmasını ve sağlıklı suya ulaşmayı istedi.

Hayatımızın önemli bir parçası olan su, tarihte mümkün olduğu kadar içilebilir hale getirilmeye çalışılmıştır. Şu anda su arıtma ekipmanları, musluk suyunu sağlıklı ve güvenli bir şekilde içmenizi sağlıyor. Bu cihazların malzemeleri, kentsel musluk suyundan çoğu patojeni ortadan kaldırır ve içme suyu sağlar, ancak aynı zamanda belirli bir kullanım ömrüne sahip ürünlerdir.

Cihazların Ömrünü Etkileyecek Faktörler

Su arıtma cihazınızdaki filtrenin düzenli olarak değiştirilmesi diğer parçaların ömrünü uzatacaktır. Ancak bir su arıtma cihazının ömrünün normal şartlarda 10 yıl olduğunu söylemek abartı olmaz. Su arıtma ekipmanının böyle bir ömrü olduğu tamamen doğru değildir, ancak kullanım ömrü yukarıda açıklandığı gibi kullanıcıya ve yere bağlıdır. Ekipmanların ömrü firmanın kalitesi ile doğru orantılıdır.

Satın alacağınız ürünlerin kalitesi ve garantisi sorunları en aza indirmenize ve cihazınızı sağlıklı bir şekilde kullanmanıza yardımcı olacaktır. Firmanın garantisi, cihazda kullanılan parçaların güvenilirliği ve firmanın hizmet kalitesi cihazın ömrünü etkilemektedir. Su arıtma cihazı satın almadan önce, kullanırken hangi bakımları yapmanız gerektiğini veya kullanırken hangi bakımları yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekir.

Bunu içimi kolaylaştırmak için yapın. Hergün su içmek bazıları için zor gibi görünebilir ama bazıları bunu alışkanlık haline getirir, hiç düşünmeden su içer ve günlük su ihtiyacını karşılar. Su, hayatta kalmamız için en önemli faktörlerden biridir. Örneğin, vücut susuz kaldığında, bizi daha kötü durumlardan uzak tutmak için bazı sinyaller kullanılabilir. Vücudumuz susuz kaldığında, kısaca konuştuğumuzda çeşitli uyaranlar ortaya çıkar.Bunlar;

  • Unutkanlık, konsantrasyon güçlüğü, baş ağrısı gibi sorunlar, 
  • Cildin yeterince nemlenmemesine bağlı olarak kuru cilt ve saç dökülmesi gibi sorunlar, 
  • Çünkü kabızlık ve az su tüketimi sindirim sistemini yavaşlatır. 
  • Vücut direncinde azalma,
  • Kas elastikiyeti nedeniyle sıvı alımı gerektirdiğinden eklem ve kemik sağlığına olumsuz etkisi vardır.
  • Uzun vadede susuzluk kan basıncı, kardiyovasküler ve böbrek fonksiyonlarında sorunlara neden olabilir.

Su Arıtma Cihazı Nedir?

Teknolojik gelişmeler, gelişmekte olan ülkelere güvenli ve temiz su sağlamak için su arıtıcıları üretmeye devam ediyor. Bunlar dört bölümden oluşur; bir kapak, bir hazne, bir filtre elemanı ve içinden suyun çıktığı bir musluk. Hem kil hem de talaş bir elek ile toplanır ve daha sonra kolloidal gümüş ve su ile karıştırılır. Daha sonra 1000 santigrat dereceye kadar ısıtılır, böylece suyu temizlemek için sadece gümüş gözenekler kalır. Gümüş nanopartiküller, filtre elemanlarından geçen hastalıklar ve bakterilerle savaşan bir malzemedir. Her filtre saatte 2-4 litre su filtre edebilir. Filtre, istenmeyen bakterilerin %100'ünü dezenfekte ederek, sağlıklı su elde edilir.

Filtre Değişiminin Önemi

Bir filtreyi değiştirmeden 5 yıla kadar kullanılabilir. Filtrelerin değişimi son derece önemli bir noktadır. Çünkü su arıtma cihazlarının ömrünü uzatan en önemli etmen filtrenin değişimidir.  Bu UV ışık sistemi ve de mikrometre boyutunda bir su filtresi beraber sudaki bakteri ve mikropları yüzde 99,9 oranında temizleyebilir.

Toplar, suyu ısıtmak için önce güneş ışığını kullanır ve bakterileri sudan ayıran buharlaşma işlemi, içme için yoğuşma suyu üretir. Bu cihaz güneş ışığına maruz kaldığında 3 litreye kadar su depolayabilir. Geçmişte birçok medeniyet temiz suya ulaşabilmek için birçok yol denemiştir. Bu yollardan en verimlileri şüphesiz Osmanlı Devleti'nin İstanbul’da yaptırdığı sarnıç sistemleridir. 

Evde Arıtma Suyu

İçme suyu son derece önem arz eden bir konu olduğundan mütevelit bugünkü teknolojiye gelmişizdir. Artık bir musluk çeşmesini açarak temiz suya ulaşabilir haldeyiz. Günümüz şartlarında eve hazır su getirtmek hem maddi bir külfet hem de çevremize zararlı hareketler dizisidir. Yıllık su masrafınız hesaplamanızı öneririz. Muhakkak sözde mantıklı olan yolun su arıtma cihazlarını bağlatmak olduğunu fark edeceksiniz.

Su Arıtma Cihazı Modeli ve İşlevi 

Su arıtma cihazlarının çeşitli modelleri her ihtiyaca göre özel olarak tasarlanmakta ve üretilmektedir. Su arıtma ekipmanlarındaki aktif karbon, suda bulunabilen pestisitler gibi birçok tehlikeli organik kimyasalı uzaklaştırır. Bu nedenle, içme suyu için aktif karbon su filtresi temizleyicisine sahip olmanız tavsiye edilir.

Su arıtma cihazlarındaki sistemde kullanılmakta olan aktif karbon, asıl buharla aktive olan hindistan cevizi kabuğu kömüründen yapılmaktadır. Hindistan cevizi kabuğundaki ham kömürü basınç altında buharda pişirmek, kömürdeki gaz ve organik maddeyi sıcak buharla değiştirerek hindistan cevizi kömüründe milyarlarca gözenek oluşturur.

Hindistan cevizi kabuğundaki aktif karbondaki bu mikro gözenekler, teknik olarak adsorpsiyon olarak bilinen bir şekilde organik kimyasalları sudan emme yeteneğine sahiptir. Bu nedenle aktif karbon, pestisitler ve organik ağır metal bileşikleri gibi en toksik organik bileşiklerin sudan uzaklaştırılmasında çok etkilidir. Bu su arıtma cihazlarının en önemli unsurlarından biri de filtredir.

Eski zamanlardan beri var olan filtreler zamanla yeni nesil filtrelere evrilmiştir. Kalitesi artan evde arıtma sularının sağlığa faydaları saymakla bitmez. Bu sebeple evde aritma su kullanım oranı son yıllarda artış göstermiştir. Kullanılan membran sudan hastalık kapmayı büyük oranda engellediği için tercihlerde artış olmuştur.

Su Arıtma Cihazlarındaki Filtreler

Tortu filtresi, sudaki kir, çamur ve diğer katı parçacıklar gibi büyük katı parçacıkları temizler. Tortu tipi su filtresinin gözenek boyutu genellikle 20 mikrometredir. Tortu filtresi tıkanabilir, ancak yıkanabilir ve tekrar kullanılabilir. Ultraviyole ışınları ve ultraviyole ışınları bakteri, virüs ve diğer hastalıklara neden olan organizmaları yok edebilir. Ultraviyole ışınları sudan geçtiğinde suyu sterilize ederler.

UV su arıtma sistemlerinin verimliliği birkaç faktöre bağlıdır. Membran, çok ince deliklere ve gözeneklere sahip çok ince sentetik bir plastik levhadır. UF ultrafiltrasyon membranları, NF veya nanofiltrasyon membranları ve RO membranları olarak adlandırılan üç tip membran vardır.

0,01-0,1 mikrometreden daha büyük gözenekli membranlar, UF veya ultrafiltrasyon membranları olarak sınıflandırılır. UF, gözenek boyutundan daha küçük su partiküllerini filtreleyemez, bu nedenle 0,02 mikrometreden küçük partikülleri sudan ayıramaz. UF su arıtıcılarının avantajı, çoğu ev musluğunda bulunan düşük basınçlarda elektrik olmadan çalışabilmeleridir.