Karbul Su Arıtma Cihazı

Su Arıtma Cihazlarında Filtre Değiştirmenin Önemi

Su Arıtma Cihazlarında Filtre Değiştirmenin Önemi

Bir su arıtma cihazı, musluk suyunu arıtır ve insanlara ulaştırır. Tükettiğimiz temiz su birçok mikroorganizma ve bakteri içerir. Mikroorganizmalar ve bakteriler insan sağlığı için tehlikelidir. Sağlığınızı en üst düzeye çıkarmak için temiz su tüketiminize dikkat etmeniz gerekir. Bu nedenle su arıtma cihazları ile su arıtma işlemini kendi elinize alabilirsiniz. Piyasada arıtılmış su ve şişelenmiş su tamamen saf su değildir.

Nasıl hazırlandığını veya plastik şişelerde ne kadar süre saklandığını bilmediğimiz için bu su sağlığa faydalı olarak sınıflandırılamaz. Su arıtma cihazlarında filtreler çok önemlidir. Cihazın neredeyse tüm işlevini filtreler gerçekleştirir. Bu nedenle filtre değiştirilirken çok dikkatli olunmalıdır. Her filtrenin bir ömrü vardır. Bu süreden sonra değişim zorunlu olacaktır. Değiştirirken gerekli hassasiyet gösterilmiyorsa cihaz arızası gibi bir durum söz konusu olabilir.

Su Arıtma Filtresi Nedir?

Su arıtma cihazlarında birçok filtre bulunmaktadır. Bu filtreler şebekeden gelen kirli suyu temizleyerek insanların temiz su içmesini sağlar. Ayrıca suyun tadını ve kokusunu değiştirme özelliğine de sahiptir. Bu nedenle filtreler, herhangi bir su arıtma cihazının en önemli parçalarından biridir. Filtrelerin bakımının yapılmaması, su arıtma ekipmanının arızalanmasına neden olabilir. Her filtrenin belirli bir ömrü vardır. Süresi dolmuş filtrelerin değiştirilmesi zorunludur.

Aksi takdirde musluk suyunu tamamen arıtmadan size sunabilir. Bu durumda cihazın arızalanması gibi bir durum ortaya çıkabilir. Sağlığın bozulması ve cihazın hasar görmesi gibi bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle, cihazınızı satın aldığınızda belirtilen yaşam döngüsüne uymanız ve süresi dolduğunda değiştirmeniz zorunludur.

Su Arıtma Cihazınızdaki Filtreyi Neden Değiştirmelisiniz?

Su arıtma ekipmanlarında en önemli cihaz filtredir. Su arıtma cihazı fiyatları filtre kalitesine göre değişmektedir. Sürekli değiştirmeniz gereken filtreler, su arıtma cihazınızın kalitesiz olduğunu gösteriyor. Kaliteli su arıtma cihazları genellikle 2-3 yıl içinde filtre değişimini garanti eder. Filtrelerin kalitesi daha iyi su kalitesine sahip olmanızı sağlar. Filtre değişim tarihi geldiğinde orijinal parçayı temin etmeli ve yetkili bir firma servis merkezine başvurarak değiştirmelisiniz.

Bir filtreyi değiştirmenin ana nedenlerinden biri, cihazın daha iyi performans göstermesidir. Her 2 yılda bir değişiklik olduğu için bu bir bütçe zorlama durumu değildir. Süresi dolmuş bir su arıtma cihazında filtrenin değiştirilmemesi, düşük kaliteli su gerektirecektir. Bu nedenle son kullanma tarihi geçmiş filtrelerin değiştirilmesi gerekir. Aksi takdirde cihazınız arızalanır.

Membran Filtrenin Değiştirilmesi

Su arıtma cihazlarında birçok farklı filtre bulunmaktadır. En önemli filtrelerden biri membran filtredir. Bu filtre, eksiksiz su arıtma ve tüketiciye dağıtım sunar. Bu nedenle bu filtre temizliğine ve uzun ömürlü olmasına en çok dikkat edilmesi gereken filtrelerden biridir. Suyu kirleticilerden arındırır ve suyu insanlara temiz ve şeffaf olarak sunar. Ayrıca suyun kokusunu iyileştirir. Bu filtre çok dikkat gerektirir.

Filtre değişim periyodu 2 yıldır ve daha erken arızalanırsa değiştirilebilir. Süresi dolmuş filtrenin değiştirilmesi zorunludur. Birçok su arıtma cihazı markası vardır. Membran filtreler markaya göre değişir. Ortalama 2 yıl kullanım ömrü olan bu filtreler bazı markalarda daha kısa olabiliyor. Su kalitesini doğrudan etkilediği için etkinliğini yitirmesi durumunda değiştirilmelidir.

5 Mikron Filtrenin Değiştirilmesi Ne Kadar Sürer?

5 mikron filtre de son derece önemli bir diğer filtredir. Filtre, su arıtmada ilk rolü oynar. Kum, toprak gibi büyük parçacıkların sudan ayrılmasını sağlar. Yani bu filtre işlevini kaybettiğinde suyunuz kum, toprak gibi parçacıklar tarafından temizlenmeden size ulaşacaktır. Bu filtre sayesinde toprak, kum gibi oluşumlardan ayrılan su membran filtreye ulaşır. 

6 ay sonra değiştirilmelidir. Değişim sırasında, yerden ayrılmayan kum ve su ortaya çıkar. Aynı zamanda, su diğer filtrelere girerse su arıtma cihazı arızalanabilir. Önemli filtrelerden biri olan bu filtre, kullanım süresi dolduktan hemen sonra değiştirilmelidir. Sadece 6 ayda değiştirilebilse de uygun fiyatlı olduğu için fazla bir maliyeti yoktur.

Su Arıtma Cihazındaki Aktif Karbon Filtrenin Değiştirilmesi Ne Kadar Sürer?

Su arıtma cihazlarında en önemli filtrelerden biri aktif karbon filtredir. Suyun hoş olmayan tat ve kokusunu giderir ve daha güzel kokmasını sağlar. Hoş olmayan bir kokuya sahip su tüketimi çok düşüktür. Ancak aktif karbon kokusu ile çok fazla su tüketilir. Bu nedenle en önemli filtrelerden biridir. Bu, düzenli olarak değiştirilmesi gereken filtrelerden biridir. Bu filtrenin hizmet ömrü 6 aydır. Maksimum 9 ay ve en az 3 ay sonra değiştirilmesi gereken bir filtre ile karakterizedir.

Aktif karbon filtre düzenli olarak değiştirilmezse membran filtre aşınır. Bu durumda, her iki filtrenin de değiştirilmesi gerekir, bu da daha pahalı bir sonuca yol açar. Hala değiştirmemekte ısrar ederseniz, su arıtma cihazının tamamen arızalanmasına neden olabilir. Su kokusunda hoş olmayan bir koku fark ederseniz, su arıtma cihazınızın aktif karbon filtresinin ömrünün dolduğunu anlayabilirsiniz.

Aktif Karbon Filtreyi Değiştirme Zamanı

Bu filtre sudaki hoş olmayan kokuları ve hoş olmayan tatları giderir. En iyi su arıtıcıları, içinde iyi bir litre karbon bulunanlardır. Musluk suyu her zaman hoş olmayan bir koku ve hoş olmayan bir tat bırakır. Bu filtre, tüketiciye en iyi ulaşan hoş olmayan kokuları ve hoş olmayan kokuları giderir. Diğer filtrelerde olduğu gibi bu filtrenin kullanım ömrü 6 aydır.

Aktif karbon filtre ile değiştirilmelidir. En erken 3 ay, en geç 9 ay sonra değiştirilmezse diğer filtreler zarar görür. Filtre değişimi su arıtma cihazlarında en önemli konulardan biridir. Daha sağlıklı su tüketimi için filtreyi düzenli olarak değiştirmeniz gerekir. Ancak cihazınızın daha uzun ömürlü olması için filtrelerin değiştirilmesine dikkat etmekte fayda var.

Su Arıtma Cihazınızdaki Filtreyi Neden Değiştirmelisiniz?

Filtreler bariyer görevi görerek sudaki yabancı maddeleri bloke ederek içme suyuna erişimi pratik hale getirir. Ancak kullanılan filtrelerin ömrü bir noktada sona erecektir. Tahmin edebileceğiniz gibi bunun nedeni ham suyun içerdiği maddelerin bu filtreler tarafından yakalanmasıdır.

Ne demek istediğimizi açıklayalım: Aktif karbon filtre, sudaki klor gibi maddeleri filtrelediği ve tat ve koku değiştiren maddeleri uzaklaştırdığı için su arıtmada çok önemli bir rol oynar1. Ancak aktif karbon filtreyi değiştirmezseniz bu ayrışan kirleticiler bakteri kolonileri oluşturabilir ve bu bakteriler zamanla içme suyunuza girebilir 2,3. Kısacası cihazınızın çalışabilmesi için filtre değişimine ara vermemelisiniz.