Karbul Su Arıtma Cihazı

Su Arıtma Cihazı Ebatları

Su Arıtma Cihazı Ebatları

Hepimizin sıklıkla kullandığı ve her alanda kullanışlı olan sayaç su arıtma cihazları markadan markaya değişiklik göstermektedir. Bu nedenle su arıtma ekipmanları belirli bir kapasiteye sahiptir. Peki, su arıtma cihazının boyutları nasıl belirlenir? Su arıtma cihazının net boyutları markaya göre değişmekle birlikte temel olarak küçük, orta ve büyük boyları bulunmaktadır.

Bu cihazların belli bir kapasitesi vardır. 7580GPD ev tipi su arıtma cihazının günlük ortalama 240 litre su arıtma kapasitesi vardır. 600 GPD ile yıkanan ünite günlük 1.600 litre su ihtiyacını karşılamaktadır. Bu durumu bir balonla hesaplarsanız 100 balon elde edeceksiniz. 1GPD'nin kapasitesi 3,2 litredir. İhtiyaçlarınıza uygun bir su arıtma cihazı seçmelisiniz. 

Evde Arıtılan Su Miktarı

Normal bir evde işlenen su miktarı 240/250 litredir. Ev tipi bir yıkayıcı 1 litre suyu 6 dakikada yıkayabilir. Depo doluysa işlem durdurulur ve depo boşsa temizleme işlemi tekrarlanır. Bu, günlük su ihtiyacını bu şekilde karşılamaya çalışan akıllı sistemler sayesinde mümkün olmaktadır. Arıtılan şu miktarları, en iyi su arıtma cihazı markasına göre az da olsa değişiklik gösterse de atık su herzaman arınmış sudan fazla olmaktadır. Atık suları değerlendirmek te doğamız için yapılacak en iyi davranışlardan biridir.

Su Kapasitesi Dolum Süresi

Suyu daha sağlıklı ve içilebilir hale getirmek için su arıtma cihazı kurulurken kullanılmalıdır. Sonuçta, canlı organizmaların hayati kaynaklarından biri olan suyun uygun şekilde alınması bağışıklığın korunmasına yardımcı olur. Su düzenleyici, günlük su ihtiyacınızı uygun şekilde karşılar. Bu nedenle tereddüt etmeden öncelik verebilirsiniz. Su arıtma tankı 12 litre kapasiteye sahiptir ve musluktan akan suyun yaklaşık 45 dakika ile 2 saat arasında arıtılmasına yardımcı olur. Her 6 dakikada bir 1 litre yıkayın. Bu nedenle uygulamadan uygulamaya değişiklik gösterebilir. Bu değişkenlik tercih edilen markanın cihaz tipine göre de değişebilmektedir. 

Arıtılmış Suyun Faydaları Nelerdir?

Su canlılar için en önemli doğal kaynaktır. Doğal kaynaklar tamamen korunamaz. Bilinçsiz davranışlar sonucu hasar meydana geldiğinde, suyun kullanılabilirliği su arıtma tesisinden etkilenir. Su içmek, sağlığınızı en iyi şekilde koruyarak bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur. Saç dökülmesini önler ve cildi en iyi şekilde korur. Suyun faydaları saymakla bitmeyecek gibi, su arıtma cihazları büyük kolaylık sağlamaktadır. En çok dikkat edilmesi gereken şey plastik atığın önüne geçebilmektedir. Aslında sokaklarda ve evlerimizede, su içilen her yerde su arıtma cihazının olması bir ayrıcalıktır. İhtiyaç duyulduğu takdirde herkesin alması zorunlu ürünlerin neredeyse başındagelmektedir. 

Su Arıtma Tankı Nedir?

Musluktan akan suyun diğer kimyasallardan ayrılması için depolandığı alana tank denir. Su burada toplanıp beklerken içilebilir hale gelecektir. Tank kapasitesi marka ve ürün tipine bağlıdır. Su ihtiyacınıza en uygun tankı seçebilirsiniz. Bu aile sayısına göre belirlenmelidir. Su yapıcının tankı yoksa içme suyu alamazsınız. Suyu temizleyip burada beklerseniz hemen içebilirsiniz. Temiz su istenildiği zaman bekletilmeden içilebilir. Bu suyun bize ulaşması için yaklaşık 0,6 ila 0,7 bar basınç gerekir. Tanktaki suyu uzun süre kullanmazsanız, tanktaki suyu boşaltmanız gerekir. İsterseniz, tekrar kullanılabilir hale getirmek için cihaza dokunabilirsiniz. 

Temizleyici Ne Kadar Su İsraf Eder?

İyi bir musluk suyunuz veya ozmotik bir pompanız varsa, yaklaşık 1: 1 arıtılmış su elde edersiniz ve yalnızca bir su deposu kullanırsanız, bunun tersi doğrudur. Yaklaşık 4 litre temiz su üretir ve 1 galon atık su üretir. Üretilen su miktarı temiz su miktarına karşılık gelir. Tüm üretim ve deplasman değerleri 77°F, 70 psi, 250 ppmNaCl giriş yükünde hesaplanmıştır. Bu nedenle, su basıncı durumuna bağlı olarak indirgeme hızı değiştiği için bir ozmotik pompa kurmak gereklidir. Su sıcaklığı performansı ve su basıncını etkiler. RO membranın derecesi 250ppm NaCl'dir.

Su Cihazları Genellikle Ne Kadar Süre Çalışır?

RO musluğu açıp içtiğiniz anda, içtiğiniz her 3 litre için sistem yaklaşık bir saat çalışır ve çalışır. Otomatik kapama valfli ters ozmoz sistemleri ya ayrı bir bileşendir ya da ozmoz pompasıyla entegredir. Depoya atık su doldurarak ve RO vanasını kapatarak saf su üretir. RO musluk suyunu boşaltarak nispeten hızlı bir şekilde su alabilirsiniz. TO sistemi, rezervuarı doldurmak için nispeten yavaş su ürettiğinden, yutulan suyu 2 dakikada doldurma kuralı yoktur.

Atık su belirli koşullar altında artacaktır. Su basıncı düşük olduğunda su soğuktur ve TDS yüksektir. Ayrıca ön filtrenin tıkanmasının membran üzerindeki basıncı azalttığını, atık su hacmini artırdığını ve su üretimini azalttığını unutmayın. Yani 1 litre arıtılmış su, 4 litre atık su üretecektir. Dikey bir pompa ile bu akış hızında atık suyu maksimuma çıkarabilirsiniz. Ayrıca projelendirilecek olan su kaynağını yok etmekten başka bir yol yoktur. Atık su tamamen yok edilemez. En az 1-2 litre atık üretir.

Atıksu Değerlendirmesi

Su arıtma ekipmanında kullanılan su miktarının yüksek olduğu görüşü tamamen yanlıştır. Şunu da belirtmekte fayda var ki, sanılanın aksine atık su atık değildir. Bunun nedeni, atık suyun arıtma sonrası oluşan musluk suyunun kirli ve kullanılamaz bir parçası olmasıdır. Temizleme işlemi yapılmazsa, sağlığımızı tehdit eden kirli sulardan bakteri, mikrop ve bazı kimyasallar vücuda girer. Birçok kullanılacak üründen sonra değerlendirmek daha kolay olacaktır. Atık suların değerlendirilmesi ev ortamında değer kazanabilmesidir. Atık su tesisat yönlendirme sebebi ile hamarat bireylerin gözdesi olmuştur. Atık su denilince ilk iş en iyisini araştırmak olacaktır. Su arıtma cihazı fiyatları için tıklayınız.

Arıtma ile Atık Suyu İçilebilir Suya Çevirmek Mümkün müdür?

Su arıtma ekipmanında kullanılan su miktarının yüksek olduğu görüşü tamamen yanlıştır. Şunu da belirtmekte fayda var ki, sanılanın aksine atık su atık değildir. Bunun nedeni, atık suyun arıtma sonrası oluşan musluk suyunun kirli ve kullanılamaz bir parçası olmasıdır. Temizleme işlemi yapılmazsa, sağlığımızı tehdit eden kirli sulardan bakteri, mikrop ve bazı kimyasallar vücuda girer. Bu nedenle, atıksu arıtma ekipmanlarının belirli bir miktarda atık suya sahip olması tamamen normaldir.

Kanalizasyon drenajı, bahçe sulama ve ev temizliği gibi alanlarda kullanılabilir. Su arıtma ekipmanının çok az atık su ürettiğine dikkat etmek de önemlidir. Bunun yerine suyun yeterince saflaştırılmadığını gösterir. Bu atıksuyun kanalizasyon olarak adlandırıldığını biliyoruz. Ve bu karı değerlendirmek zorundayız. Çevreci olmak bizim için doğal bir ihtiyaç haline geldi.