Karbul Su Arıtma Cihazı

Hayvan Çiftliklerinde Su Arıtma Sistemlerinin Önemi

Hayvan Çiftliklerinde Su Arıtma Sistemlerinin Önemi

Günlük hayatımızda evde kullanılan sular ve doğaya zarar veren kimyasal içerikli atık suların, işlemden geçerek temizlenmiş hale getirilmesine arıtılmış su denir. Bu gibi işlemlerden geçen sular hem insan sağlığı hem de hayvan sağlığı açısından çok önemlidir.

İnsanlar gibi hayvanlar da susuz yaşayamazlar, arıtılmış sular hastalık riskini oldukça azaltan bir etkendir. Kaliteli bir yaşam için suyun sağlıklı ve iyi arıtılmış olması oldukça önem arz eden bir durumdur. Günümüzde hayvan çiftliklerinde su arıtma sistemlerinin önemi ise insanların ve hayvanların içtikleri suyun sağlıklı ve zararlı bakterilerden arıtılmış olması oldukça önem arz etmektedir. Su her canlı için yaşam kaynağıdır.

Arıtılarak Tüketilen Suyun Evcil Hayvanlar Üzerindeki Önemi Nelerdir ?

Arıtılarak tüketilen suyun, susuz yaşamını sürdüremeyen canlıların beslenmesi ve hayatlarını sağlıkla sürdürebilmesi için gereklidir. Suyun içerisinde bulunan zararlı maddelerin ayrıştırılması yöntemi ile hassa olan hayvanların sağlıklı bir şekilde büyümelerine olanak sağlanır. Hayvan çiftliklerinde su arıtma sistemlerinin önemi ile sık hastalanmalarının önüne geçilir ve ciddi kayıplar yaşamaktan korur.

Evler de yaşayan evcil hayvanlar doğal yaşama ortamlarından uzak yaşadıkları için daha uysal ve sakin olabiliyorlar. İnsanlarla olan hayatlarına kısa sürede adapte olabilir ve konulan kurallara, şartlara ayak uydurabilirler. Bunun dışında çiftlik hayatında yaşamak zorunda olan büyük baş ve küçükbaş hayvanlar için oluşturulmuş yaşam koşullarına ayak uydurmakta zorlanabilirler. Bundan dolayı hijyenik olmayan beslenme ve su kaynaklarından sebep çabuk hastalanma riskini taşırlar. Sağlılarını ciddi şekilde tehdit altına alan bu durumdan ötürü arıtma sistemi ile elde edilen su ile beslenmeleri enfeksiyon ve hastalık riskini azaltır.

Büyük Baş Hayvanların Beslenmesinde Arıtılmış Su Tüketimin Önemi

İnsanlar gibi hayvanlarında vücutlarında yeterli miktarda su bulunmaması sağlık sorunlarına sebep olur. Küçük baş hayvanların vücudunda bulundurdukları su miktarı, büyük baş hayvanlara oranla daha fazladır. Bu sebeplerden ötürü içtikleri su miktarı kadar hayvan çiftliklerinde su arıtma sistemlerinin önemi bu sistemin faaliyet göstermesi büyük önem arz eder.

Sağlıklı beslenen ve yeterli su tüketimi yapan hayvanlar yüksek enerjiye sahip olurlar. Yaşamlarını sürdürebilmek için günlük su miktarlarını tamamlamalılar. Susuz kalan hayvan ancak birkaç gün yaşamını sürdürebilir. İnsan sağlığı için oldukça önemli olan su tüketimi hayvan sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Kediler için Su Arıtma Sisteminin Önemi

Günlük yaşamlarında kediler 250-300 ml civarında su tüketmeleri gerekmektedir. Birçok canlı için kediler için su tüketimi oldukça önemlidir. Tükürük vasıtasıyla tüylerini yalayarak temizlik sağlayan kedilerin tükürük bezlerinde tükürük olası gerekir bu da su tüketimi le gerçekleşir. Günlük temizliğini yapamayan kedilerde derilerinde ve tüylerinde hastalık oluşabilir. Hayvan çiftliklerinde su arıtma sistemlerinin önemi kedilerin yedikleri besinlerin kana karışması ve sağlıklı bir sindirim sistemi için gereklidir. Bundan dolayı arıtılmış içme suyu tüketmeleri gerekir.

Evcil Hayvanlar Suyu Arıtmadan Tüketirse Neler Olur ?

Hayvanlara vereceğimiz suların bakterilerden ve mikroplardan arıtılmış olmaması sağlıklarını ciddi anlamda tehdit altında bırakır. Kolay hastalanır ve vücutları hassas olduğu için mikroplarla savaşmazlar. Fakat arıtılmış su sayesinde bu riski ortadan kaldırmış oluruz. İnsan sağlığı kadar hayvan dostlarımızın da sağlığını düşünmeli arıtılmış su sistemlerinden faydalanmalıyız. Ayrıca arıtılmış su sayesinde hijyenik ve sağlıklı bir temizlik yapılmış olur. En doğru olanı yapmak için hayvan çiftliklerinde su arıtmanın önemi konusunda duyarlı olmalı ve evcil hayvanların sağlığını düşünülmeli.

Teknoloji Birlikte Verimlilik Artışı Sağlanması

Hayvan yetiştirme de sağlık ve hijyenik koşulların sağlanması düzenli su analizi yaptırarak hem sizin kazancınızı ve verimliliği artırabilirsiniz. Bu şekilde alacağınız önemlerle yüksek gelir elde eder ve sağlıklı verim alabilirsiniz.

Yetiştirilen hayvanların sağlığı ve hastalıklara karşı korunması hayvan çiftliklerinde su arıtma sistemlerinin önemi konusunu göz ardı etmemeliyiz. Ciddi sağlık sorunları ile karşılaşarak kayıplara sebep olması maddi ve manevi zararlara sebep olmasına sebep olur. Kanatlı hayvan sektöründe bu sebeplerden ötürü ciddi kayıplar her geçen gün artmaktadır. Kanatlı hayvanların hayatını ciddi şekilde tehdit eden kalite ve verimliliği azaltan faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Kaliteli içme suyu tüketilmemesi
  • Suda bulunan zararlı mikroorganizmaların ve suyun kokusuz, renksiz, asit/baz Ph değerinin düşük olması
  • Mineral maddelerin az oluşu
  • Suyun sıcaklığı
  • Suda bulunan klor oranı
  • Suyun içerisinde bulunan patojenler

Suyun içerisinde ki fiziksel ve kimyasal maddelerin varlığını veya yokluğunu suyun kalitesi analiz eden testler vasıtasıyla anlamak mümkündür.

Köpekler İçin Arıtılmış Su Neden Önemlidir ?

Köpeklerin gün içerisinde ki tüketmesi gereken su miktarı 2 litre olarak bilinir. Ancak köpeklerin gün içerisinde ki tükettikleri mama miktarına göre içtikleri su miktarı da değişir. Köpekler su ihtiyacına fazlasıyla gereksinim duyarlar. Vücutlarının 3/2 si su ile kaplı olduğu için hayvan çiftliklerinde su arıtma sistemlerinin önemi temiz berrak ve iyi arıtılmış su tüketmeleri açsından oldukça önemlidir.

Evcil Tavşanlar, Kuşlar için Arıtılmış Suyun Önemi

Hayvan bakımı oldukça sorumluluk ve titizlik isteyen hassas bir konudur. Tavşanlar ve kuşlara sahip olan insanların günlük 500 ml su tükettiklerinden emin olmaları gerekir. Oldukça hassas olan midelerinin hayvan çiftliklerinde su arıtma sistemlerinin önemi noktasında daha dikkatli davranmalı gerekir. Tavşan bakımı oldukça titizlik isteyen ve arıtılmamış su tükettiklerinde hemen hastalanan bir bünyeye sahip oldukları gözlemlenmiştir.

Kuşlara gelecek olursak narin ve bir o kadar da naif olan bu canlılar için de arıtılmış suyun önemi oldukça önemli. Kuşlar sık sık tüy dökmelerinden ötürü su ile fazla teması önlenmelidir. Hayatlarını devam ettirmek içinde su içmeye fazlaca ihtiyaç duyarlar. Bundan dolayı arıtılmış sağlıklı su içmeleri kuş sağlığı açısından da önemlidir.

Hayvancılık ve Tarım Sektöründe Teknolojik Arıtma Sisteminin Önemi

Günümüzde tarım sektöründe kullanılan suyun önemi küresel ısınmanın etkileri ile bambaşka bir hal aldı. Su kaynaklarının hızla tükenmesi sebebiyle kullanılmış suların arıtılması ve tekrar kullanılması oldukça önemli bir hal almıştır. Tarım denilince ilk akla gelen toprakla buluşan bitkiler yiyecek maddeleri gelir. Kaliteli ve sağlıklı su ile beslenen toprakta yetişen ürünlerin sağlık açısından da önemi büyüktür. Aynı zamanda hayvancılık sektöründe de durum aynıdır. Bu nedenlerden ötürü hayvan yetiştiriciliğinde dikkatli üretim ve yetiştirme ilkeleri esas alınmıştır. Artık birinci sırada kaliteli ve hijyenik su kullanımı gelmektedir. Tarım ve hayvancılık ile ilgilenen bakanlık yöneticileri ve üreticileri bu bilinci taşımaktadır. Hayvan çiftliklerinde su arıtma sisteminin önemi konusuna fazlaca dikkat çekilmektedir. Bu konu hem hayvan hem de insan sağlığını oldukça etkilemektedir.

Organik tarım, sebze ve meyve üretimi yapılan tarlalar, deniz ürünleri üretimi yapan tesisler, tavuk üretim çiftlikleri, küçük ve büyük baş hayvancılık alanlarında kullanılan temiz ve hijyenik su koşullarının oluşturulmasına artık çok fazlaca itina gösterilmektedir.

Hayvanların Yaşam Alanları Olan Çiftliklerde Suyun Önemi

İnsanların hayatlarının vazgeçilmez bir temelini oluşturan su hayvanların yaşamı için de oldukça önemlidir. Vahşi doğada yetişen, sokaklarda hayat süren evlerimizde bulunan evcil hayvanların yaşamlarını idam ettirmesi için en başta su gelir. Hayvan çiftliklerinde de durum aynıdır. Arıtılmış su sağlık demektir. Bundan dolayı hayvan çiftliklerinde su arıtma sistemlerinin önemi sağlıkla yetişen hayvanların verimli süt üretimi ve kaliteli et üretimi açısından önemlidir.

Hayvanların hayatını sağlıklı bir şekilde sürdürmesi ve beslenmelerini tamamlayabilmeleri için suyun vazgeçilmez olduğu bir gerçek.  Hayvandan hayvana değişen su tüketiminin büyük baş hayvanların süt üretim kalitesini de etkilemektedir. Hayvan bakımı ve üreticiliği ile ilgilenen kişilerin bu konuda duyarlı davranarak su arıtma sistemleri konusunda duyarlı olması gerekmektedir.