Karbul Su Arıtma Cihazı

Su Arıtma Cihazı Gerekli mi?

Su Arıtma Cihazı Gerekli mi?

İnsanların sağlığı için tüketmesi gereken en önemli şey sudur. Günlük belirli bir miktarda su tüketimi için önemlidir. İnsan su içmezse hayatta kalması çok zordur. İçme suyunun özellikle temiz olması gerekir. Günümüzde bilindiği üzere, temiz su bulmak çok zor hale gelmiştir. Özellikle büyük şehirlerde sular içilmeyecek kadar kirlidir. Musluk sularında olduğu gibi, damacana sularda da pek çok tehlike bulunur.

Tüm bu detaylar göz önüne alındığında en mantıklı olan şey, su arıtma cihazı kullanmaktır. Hem sağlıklı hem de çok temizdir. Kullanıcı ve bütçe dostu olan bir üründür. Özellikle de kalabalık ve şehir kirliliği fazla olan yerler de su arıtma cihazı kullanımı tavsiye edilir. Su arıtma modelleri ve fiyatları göre, pek çok faktöre göre değişir. Fiyatlar herkese hitap edecek şekildedir.

Su Arıtma Cihazı Ne İşe Yarar?

Su arıtma cihazının görevi, kirli olan ve insan sağlığını tehdit edecek malzemeleri içinde bulunduran çeşme sularını temiz ve saf bir hale getirmektir. Bunu da arıtma yaparak sağlar. Sular başlar da göl ya da kaynak suları gibi alanlarda el de edilir. İlk etapta temiz olsa da kullanıcılara ulaşana kadar pek çok koşuldan geçer ve kirlenir. Şu arıtma cihazı sayesinde suyun içinde bulunan yabancı ve zararlı maddeler filtrelenir. Geriye sadece içilebilecek sağlıklı bir içme suyu kalır.

Sürekli hazır su almak bütçe açısından yorucu olur. Su arıtma cihazları bir kez takılır ve uzun yıllar maddi açıdan tasarruf etmenizi sağlar. Su arıtma cihazı fiyatları son derece uygundur. Kurulum mutfağa yapılır. Çok yer kaplamaz. Yer açısından da tasarrufludur. Tezgah altı modeller, dolapların içine koyulur ve dışarıdan bakıldığı zaman görünmez. Su arıtma musluğu, normal musluğun yanına takılır. Çok küçük ve incedir.

Kirli suların içinde hayatı tehdit edecek birçok yabancı madde bulunur. Bunlardan biri de kurşun ve nitrattır. Bu yabancı maddeler, su arıtma cihazlarının özel filtrelerine takılır ve içtiğiniz suyun içinde bulunmaz. Su arıtma cihazları ürünün modeline göre, pek çok filtre çeşidine sahiptir. Suyu kimyasal, biyolojik ve fiziksel olarak temizlerler. Fiziksel filtreleme işleminde sudaki gözle görülen kireç, kum, taş ve bulanıklık gibi olumsuz şeyler temizlenir.

Arıtılma olmayan suyu bir bardağa koyduğunuz zaman, berrak değildir ve kötü bir kokusu vardır. Su arıtma cihazı takıldıktan sonra, suyun rengi ve tadı güzelleşir. Kimyasal arıtma sudaki yabancı maddeleri temizler ve dezenfekte eder. Özellikle son yıllarda ismi çok duyulan ters ozmos sistemi ile su arıtma cihazları çok fazla tercih edilmeye başlamıştır.

Ters Ozmos Teknolojisi Ne Demek?

Su arıtma cihazı birçok kişi tarafından talep gören bir cihazdır ve almaya giden kişilerin en çok karşılaştığı terim de ters ozmos sistemidir. Bu sistem ilk defa Amerika’da çıkmıştır. Dünyada yaygın bir şekilde kullanılır. Su arıtma cihazları içerisinde en gelişmiş olan sistem budur. İlk piyasaya çıktığı zaman, deniz suyu arıtımında kullanılmıştır. Maliyeti yüksek olan bir sistem olduğu için, o yıllarda fazla bir talep görmemiştir.

Bu sistemin çalışma prensibi oldukça kolaydır. Bu sistem suyun kendisine basınç uygulamasını sağlar ve bunun ismi de ozmotik basınçtır. Suyun kullanılabilir olması ve atık olması şeklinde ikiye ayrılmasını sağlar. Saf su kullanıcıya giderken, atık olan kirli su da tahliye edilir. Oldukça güvenilir bir sistemdir.

Su Arıtma Cihazı Filtrelerinin Özellikleri Nelerdir?

En iyi su arıtma cihazı filtre özelikleri şu şekildedir;

• Tortu filtresi ile membran filtre birbirine bağlıdır. Bu filtrelerin özelliği, kum ya da kireçten kaynaklanan, tıkanmayı engellememektir.

• On karbon filtresinin görevi, klor ve kireç gibi sağlık açısından zararlı olan kimyasalları, sudan ayrıştırmaktır.

• Membran filtre ağır metaller olan kurşun ve nitrat gibi elementlerin su da bulunmasını engeller. Suyun saf bir hale gelmesini sağlar.

• İnbisense filtresinin görevi, sudaki kötü tat ve kokuyu engellemektir. Suya lezzet verir ve bir berraklık katar.

• Anti bakteriyel filtre ise sudaki mikrop, virüs ya da bakteriyi engeller. İçme suyunun her zaman hijyenik olmasını sağlar.

Su Arıtma Cihazının Tercih Edilme Sebebi

Suların çok kirli olması, insanları su arıtma cihazı almaya teşvik etmiştir. Çoğu kişi hazır su almayı tercih etse de çoğu da cihaz taktırmayı tercih eder. Hazır su almak bütçeyi yoran ve zahmetli bir iştir. Sürekli bir para ödemek gerekir. Su arıtma cihazı sayesinde, bir kez para ödenir ve uzun yıllar kullanılır. Bu da kişinin bütçesi açısından önemlidir.

Avantajlı olmasının yanı sıra ekonomik bir cihazdır. Artırılmış su içmek ve banyoda da kullanmak, cilde ve saçlara iyi gelir. Ayrıca böbrekler için de son derece faydalıdır. Arıtılmış su ile yapılan çay ve kahve de son derece lezzetli olur. Ayrıca yemeklerde ki tat değişimini de hemen fark edebilirsiniz. Kesinlikle önerilen cihazlardır. Su arıtma cihazı fiyatları herkesin bütçesine uygundur.

Su Arıtma Cihazının Çalışma Sistemi Nasıldır?

Su arıtma cihazları çok kolay bir şekilde çalışır. Kurulumu da son derece basittir. Mutfakta fazladan yer kaplamaz. Hangi firmadan satın aldıysanız, kurulumu o firmaya aittir. Eğer isterseniz, bir kaç kez bakım için firma gelecektir. Kullanıcı kendisi de cihazın bakımını kolaylıkla yapılabilir. Filtreleri düzenli yıkamak, cihazın her zaman temiz kalmasını sağlar.

Suyu içen kişi her zaman sağlıklı ve saf bir su içer. Ayrıca bu cihazların bir deposu bulunur. Şu kesintisi olduğu zaman, kişinin ihtiyacını karşılamak için yeterli olacaktır. Her bakımdan önerilen iyi bir cihazdır. Suda bulunan yararlı mineralleri tuttuğu için, kişi içtiği andan itibaren, vücudundaki değişiklikleri fark edecektir.

Su Arıtma Cihazı Bakımı Nasıl Yapılır?

Su arıtma cihazlarının bakımı, merak edilen konular arasında yer alır. Bakımı çok pratik ve basittir. Ürünün bakımı aslında kullanıcıya aittir. Bir ekipten destek gerekmez. Özellikle bu cihaz temiz tutulmalıdır. Hiç bir zaman ihmal etmeden, temizliği yapılmalıdır. Birçok filtre bulunur. Hepsinin temizliği ayrı ayrı yapılmalıdır.

Sünger filtre temizliği çok önemlidir. Filtreleri çıkarıp takmak çok basittir. Duru su ile yıkamak yeterli olacaktır. Membran filtre temizliği yılda bir kere yeterli olacaktır. Cihazın performansı bu sayede hep ilk gün ki gibi olur. Bozulma ve ya arıza gibi durumlar görülmez. Bakıma özen göstermek, uzun yıllar kullanmanızı sağlar.