Karbul Su Arıtma Cihazı

Su Arıtma Cihazı Neyi Arıtır?

Su Arıtma Cihazı Neyi Arıtır?

Su arıtma cihazını ilk kez kullananlar genellikle su arıtma cihazının neyi temizlediğini merak ederler. Herkes şehrin sularının artık temiz olmadığını ve sağlığımızı tehdit ettiğini biliyor. Ev ve ofis musluklarınıza bağlı su arıtma cihazları, kendi sağlıklı, arıtılmış suyunuzu üretmenizi sağlar.

Su arıtma cihazları, musluk suyundaki kirleticileri özel filtreler aracılığıyla yönlendirerek suyunuzun sağlıklı ve temiz olmasını sağlar. Su arıtma söz konusu olduğunda, içerdiği faydalı ve doğal mineral değerlerinin korunmasına yardımcı olan, musluk suyunu en sağlıklı ve güvenli şekilde tüketmenizi sağlayan su arıtma cihazları bulunmaktadır.

Şehir suyundaki bazı maddeler patojenik kirleticiler sınıfına girer. Aynı zamanda arıtılmamış musluk suyunda bakteri ve virüsler yoluyla bulaşıcı hastalıkların yayılma riski artar. Su arıtma teknolojisi günümüzde sürekli gelişmektedir. Bu, musluk suyunu güvenle tüketmeyi kolaylaştırır.

Her şeyde olduğu gibi su arıtma cihazı modelleri vardır ve cihazlarında birden fazla filtre kullanılmaktadır. Tek bir su arıtma filtresi her zaman yeterli olmadığı için bu adım adım arıtma sistemleri suyunuzun daha sağlıklı hale gelmesini kolaylaştırır. Söz konusu su arıtma olduğunda bu filtrelerin her birinin farklı bir işlevi vardır.

Musluğunuzdan akan suyu temiz, sağlıklı ve lezzetli tutan su arıtma cihazı; İçme suyunu tek adımda değil, birkaç aşamadan sonra yapar. Arıtma adımları ve kullanılan teknoloji cihazlar arasında farklılık gösterse de temel olarak aşağıdaki gibidir:

  1. Su arıtma sistemlerinin ilk aşaması tortu filtresidir. Bu filtre; Akan sudaki tortu, çamur ve kumu temizler. Tortu filtresinden akan su, aktif karbon granül filtreye yönlendirilir.
  2. Granül aktif karbon partiküllerinden oluşan bu bölümde su, klor ve kokulu gazlardan arındırılır.
  3. Bir sonraki adım aktif karbon filtresidir. Blok şeklinde karbon; Suyun rengini, tadını ve kokusunu iyileştirir ve membran filtreye iletir.
  4. Membran filtre, su arıtma ekipmanının en önemli parçalarından biridir. Bu bölümde su kimyasallardan, bakterilerden ve mikroplardan tamamen temizlenir. Temiz su üretimine büyük katkı sağlayan bu filtre, milimetrenin sadece 1/10 milyonda biri büyüklüğünde gözeneklere sahiptir. Organizmaların ve yabancı maddelerin bu gözeneklerden geçme şansı çok azdır.
  5. Bu aşamadan sonra membran filtrede tamamen temizlenen su, su tankına verilir. Su depolarının yeri cihazdan cihaza değişiklik gösterebilir. Örneğin, küçük ev tipi su arıtma cihazlarında su deposu ürünün içinde bulunur ve daha büyük ürünler cihazın dışındadır.
  6. Musluğunuzu açtığınızda su tankındaki su sistemden itilerek musluğunuzdan dışarı atılır. Bununla birlikte, bazı su arıtıcılar ayrıca mineralize edilmiş bir karbon filtresine de sahiptir. Hindistan cevizi kabuğunun sıkılmasıyla oluşturulan bu filtre, suyun vücudunuzun ihtiyaç duyduğu minerallerle zenginleşmesini sağlar.

Suyu Arıtmak Neden Gereklidir?

Su kaynağında ne kadar temiz olursa olsun, her temas noktasında kirlenme riski vardır. Su toplama havzasının yerel yönetimleri tarafından arıtılan ham su, şebekenin iletim hattı, depolar ve dağıtım boruları gibi karmaşık bir sistem aracılığıyla son kullanım noktasına ulaşır. İletim hatlarında oluşabilecek sorunlar suyun kalitesini değiştirmektedir. Ana hatlar özellikle hatta basınç olmadığı durumlarda dış ortamın emiş etkisinden dolayı kirlenmeye açıktır. Tüm bunlar, su arıtma sistemlerinin son kullanım noktasındaki önemini göstermektedir.

Belediyeler tarafından suya eklenen klor bileşikleri, şebeke hattında suyun taşınması sırasında mikroorganizmalara karşı koruma sağlar. Ancak sudaki serbest klor miktarı dikkatli bir şekilde kontrol edilmelidir. Çünkü fazla serbest klor insan vücuduna zararlıdır. Klorlu su mikrop içermemelidir, ancak klor insan vücuduna zararlıdır.

Su Arıtma Cihazları Nasıl Tasarruf Sağlar Ve Faydaları Nelerdir?

Musluğunuzu açtığınızda su tankındaki su sistemden itilerek musluğunuzdan dışarı atılır. Bununla birlikte, bazı su arıtıcılar ayrıca mineralize edilmiş bir karbon filtresine de sahiptir. Hindistan cevizi kabuğunun sıkılmasıyla oluşturulan bu filtre, suyun vücudunuzun ihtiyaç duyduğu minerallerle zenginleşmesini sağlar.

1- Sağlıksız koşullarda elde edilen balon suyu vardır. Başka bir deyişle, ne kadar güvenli olduğundan emin olmadığınız markalardan su almak sağlığınızı riske atabilir. Ancak sertifikaları ile zamana meydan okuyan bir su arıtma cihazı satın alırsanız, musluk suyunuzu her zaman temizleyebilir ve rahat bir şekilde tatlı su elde edebilirsiniz.

2- Şişelenmiş su arıtma cihazı fiyatları kontrolü ile satın almak için ek bir bütçe harcamanıza gerek yok. Bu, su maliyetlerinden kurtulmanıza ve paradan tasarruf etmenize yardımcı olacaktır.

3- Bazı musluk suyu, kalsiyum ve magnezyum nedeniyle acı bir tada sahip olabilir. Aynı zamanda su düzenleyici filtreli yapısı sayesinde musluk suyundaki kireci de parçalayabilir. Tek yapmanız gereken sıcak yemek ve içecekleriniz için arıtılmış su kullanmak! Sudan ayrılan kirecin elektronik ürünlerinizin ömrünü uzatacağını unutmayalım.

Su Arıtma Cihazlarında Filtre Değişiminin Önemi

Cihazınızın filtreleri kaliteli su elde etmenizi sağlar. Ancak bu filtrelerin de kullanım ömürlerinin olduğunu ve su arıtma cihazının filtrelerini düzenli aralıklarla değiştirmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Cihazınızın filtreleri kaliteli su elde etmenizi sağlar. Ancak bu filtrelerin de kullanım ömürlerinin olduğunu ve su arıtma cihazının filtrelerini düzenli aralıklarla değiştirmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Filtrelerin değiştirilmemesi durumunda cihazınızın düzgün çalışmayacağını unutmamak önemlidir. Bu aşamada filtrelerin fiyatlarını düşünebilirsiniz. Merak etmeyiniz; En iyi su arıtma cihazı filtrelerinin fiyatları bütçenizi etkilemez ve balon suyuna göre tasarruf etmenize yardımcı olur.

Su Arıtma Cihazının Zararları Nelerdir?

Günümüzde küresel kirlilik her geçen gün artmakta ve su kaynakları kirlenmeye devam etmektedir. Özellikle şehirlerde tüketilen musluk ve depolama suları sağlık açısından tüketim için güvenli olmayan olarak sınıflandırılmaktadır. Özellikle şehir suyu evlerinize ve ofislerinize ulaştığında birçok zararlı bakteri, virüs ve organik kimyasalları biriktirir. Bu nedenle tüketilmeden önce bu su arıtılmalıdır. Bu ihtiyaçtan dolayı son yıllarda su arıtma teknolojisi ön plana çıkmıştır.

Su arıtma teknolojisi evlerinize ve ofislerinize hızla sızmaya devam ederken, bazı kişilerin su arıtma cihazlarının verdiği zararlar konusunda soru işaretleri var. Bu nedenle su arıtma cihazlarının risklerini bilmek, daha güvenilir ve sağlıklı bir su arıtma cihazı seçmenizi kolaylaştıracaktır.

Su arıtma cihazlarının çoğu Uzak Doğu ülkelerinde geliştirilmekte ve dünyanın farklı bölgelerine sevk edilmektedir. Bu nedenle sağlıklı koşullarda yapılıp yapılmadığı konusunda bazı sorular ortaya çıkabilir. Bağımsız bir çalışma prensibi geliştiren üçüncü taraf kuruluşlar tarafından verilen sertifikalar, kalite standardına uygun olarak üretildiğini garanti eder.

Su arıtma cihazında meydana gelen hasar üretim kaynaklı olabileceği gibi bazen kurulum kaynaklı hasarlar da olabilmektedir. Yanlış kurulan su arıtma cihazları da ciddi hasarlara neden olur ve cihazın arıtma performansını bozar.