Karbul Su Arıtma Cihazı

Su Arıtıcının Su Arıtma Kapasitesi Nedir

Su Arıtıcının Su Arıtma Kapasitesi Nedir

Evlerde, işyerlerinde, fabrikalarda ve daha birçok alanda suyu kullanılabilir ve içilebilir hale getiren ileri teknoloji kullanılarak yapılan cihaza su arıtma cihazı denir. Düzenli ve sağlıklı bir sistemle çalıştığı için suyun vücuduma düzgün bir şekilde girmesini sağlar. Bu cihazlar sayesinde sudaki en küçük partiküllerin filtrelenmesine yardımcı olur. Su arıtma kapasitesi marka ve türe göre değişir.

Temizleyici Ne Kadar Atık Su Arıtıyor?

İyi bir musluk suyunuz veya bir ozmoz pompanız varsa, yaklaşık 1:1 saf su elde edersiniz ve yalnızca bir su tankı kullanırsanız bunun tersi doğrudur. Yaklaşık litre temiz su üretir ve 1 galon atık su üretir. Üretilen su miktarı temiz su miktarına karşılık gelir. Tüm çıkış ve yer değiştirme değerleri 77°F, 70 psi, 250 ppmNaCl yükünde hesaplanmıştır. Bu nedenle, su basıncı durumuna bağlı olarak azalma hızı değiştiği için bir ozmoz pompası kurmak gerekir. Su sıcaklığı, su performansını ve basıncını etkiler. RO membranın kalitesi 250ppm NaCl'dir.

Su Cihazları Genellikle Ne Kadar Süre Çalışır?

Musluğu açmak suretiyle 3 litre için su arıtıcı cihazları ortalama bir saat çalışmaktadır.  Otomatik kapama valfli ters ozmoz sistemi, ayrı bir bileşendir veya ozmoz pompasıyla entegredir. Atık su deposunu doldurup RO vanasını kapatarak saf su üretir. RO musluk suyunu yıkayarak nispeten hızlı bir şekilde su alabilirsiniz. RO sistemleri, tankı doldurmak için nispeten yavaş su ürettiğinden, yutulan suyun 2 dakika içinde doldurulması gerektiğine dair bir kural yoktur.

Atıksu belirli koşullar altında artacaktır. Su basıncı düşük olduğunda su soğuktur ve TDS yüksektir. Ön filtrenin tıkanmasının membran üzerindeki basıncı azalttığını, atık su hacmini artırdığını ve su üretimini azalttığını da belirtmek önemlidir. Yani 1 litre saf su litre atık su üretecektir. Dikey pompalar ile bu debide atık su tasarrufunu maksimize edebilirsiniz. Ayrıca yedek su kaynağını yok etmekten başka bir yol yoktur. Atık su tamamen yok edilemez. En az 12 litre atık üretir.

Atık Su Değerlendirmesi

Su arıtma ekipmanlarında kullanılan su miktarının yüksek olduğu görüşü tamamen yanlıştır. Bunun nedeni, atık suyun arıtmadan sonra kullanılamayacak kirli musluk suyu olmasıdır. Hijyen yapılmazsa kirli sulardan bakteri, mikrop ve bazı kimyasallar vücuda girerek sağlığımızı tehdit eder. Birçok ürün kullanıldıktan sonra değerlendirmek daha kolay olacaktır. Atıksu değerlendirmesi, ev ortamında değer kazanmaktır. Atıksu arıtma tesislerinin çeşitlenmesi nedeniyle bireylerin gözdesi haline gelmiştir. Atık su söz konusu olduğunda yapılacak ilk şey en iyisini aramaktır.

Su Arıtma ile Atık Suyu İçme Suyuna Dönüştürmek Mümkün Müdür?

Su arıtma cihazının su kullanımının yüksek olduğu fikri tamamen yanlıştır. Atık su kirli sudur ancak bu atık su tekrar değerlendirilme şansı vardır. Bunun nedeni, atık suyun arıtmadan sonra kullanılamayacak kirli musluk suyu olmasıdır. Hijyen yapılmazsa kirli sulardan bakteri, mikrop ve bazı kimyasallar vücuda girerek sağlığımızı tehdit eder. Bu nedenle, atık su arıtma ve su yumuşatma cihazı ve ekipmanlarının belirli miktarda atık suya sahip olması oldukça normaldir.

Evlerde Arıtılan Su Miktarı

Normal evlerde arıtılan su miktarı 240-250 olarak hesaplanmıştır. Ev tipi filtreler 1 litre suyu 6 dakikada arıtabilir. Tankın dolu olması durumunda işlem durdurulur ve tank boşaldığında tekrar arındırma işlemi yapılır. Günlük su ihtiyacını bu şekilde karşılamaya çalışan akıllı sistem sayesinde elde edilir. Bu akıllı sistemden faydalanmak için evinize su arıtma cihazı kurabilirsiniz. Bu şekilde sağlığınızı en iyi şekilde korumaya yardımcı olabilirsiniz.

Su Kapasitesi Dolum Süresi

Suyun daha saf ve içilebilir hale gelmesi için su arıtma cihazlarının montajı ile birlikte kullanılması gerekmektedir. Çünkü canlıların yaşam kaynaklarından biri olan suyu doğru şekilde tüketerek bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olur. Su filtrasyon ekipmanı günlük su ihtiyacını tam olarak karşılamaktadır. Bu yüzden gönül rahatlığı ile tercih edilebilir. Su arıtma cihazının deposu 12 litre olup, musluktan çıkan suyu yaklaşık 5 dakika ile 2 saat arasında temizleyebilir. Her litreyi altı dakikada bir filtreler. Bu nedenle, kullanım durumunda farklı olabilir. Bu farklılık tercih edilen markanın cihaz tipine göre de değişebilmektedir.

Arıtma Cihazının Su Kapasitesi

Reçetesiz su arıtma cihazları, hepimizin düzenli olarak kullandığı ve her kesimden işine yarayacak türden markalara göre değişiklik göstermektedir. Filtre cihazlarının kendilerine göre belirli yetenekleri vardır. Evde arıtma ünitelerinde 7580 GPD ile 240 litre günlük su arıtma kapasitesine sahiptir. 600 GPD durumunda, filtrasyon cihazları günde 1600 litre suyu filtreleyebilmektedir. Bu durumu tek bidon ile hesaplarsak 100 bidonlara kadar çıkacaktır. 1 GPD 3,2 litre hacme sahiptir.

Su Arıtma Cihazı Temiz Su Tüketiminde Yer Kaplamaz

Temiz ve sağlıklı su tüketimi ile tercih edilen su arıtma cihazı, yer kaplamaz ve ayrıca pratik bir şekilde monte edilir. Mutfakta yaygın olarak kullanılan su filtreleme sistemi, yer kaplamadığı için özellikle bayanlar tarafından tercih edilmektedir. Ev mutfağında kullanılan su filtreleri fazla yer kaplamadıkları için oldukça kullanışlıdır.

Daha büyük su filtreleri genellikle lavabonun altındaki mutfak dolaplarında bulunur. Bu bakımdan kullanıldığı alanda asla yer kaplamaz. Hatta su arıtma cihazı kullanıcıları bu özelliklerinden dolayı çok sevmektedir. Temiz su ve sağlıklı tüketim sağlayan su arıtma cihazlarının en öne çıkan özellikleri zemin kaplama detaylarıdır.

Su Arıtma Cihazı Ebatları

Hepimizin düzenli olarak kullandığı ve hayatın her alanında faydalı olan masaüstü su arıtma cihazı markalara göre farklılık göstermektedir. Yani su arıtma ekipmanları belli bir kapasiteye sahiptir. Su filtresi ağının boyutu markalar arasında farklılık gösterse de temelde küçük, orta ve büyük boylar vardır. Farklı kapasiteye sahip olan su arıtma cihazları fazla yer kaplamaz. Özellikle tezgâh altı modelleri oldukça kullanışlıdır. Yer kaplamayan özelliği ile mutfakta ideal kullanım oluşturur.

Doğal Su Tüketim Olanakları

Teknolojik yenilikler tüm sektörleri olumlu etkiliyor. Su arıtma cihazı üreticileri tarafından tasarlanan en yeni ve yerden tasarruf sağlayan su arıtma cihazı, doğal su tüketimine izin verir. Su arıtma ekipmanlarında yer kaplamayan ayırma filtrasyon sistemi sayesinde şebekeden, musluktan veya çeşmeden akan sulardan bakteri, virüs, kükürt, kir ve pas yok edilir. Burada dikkat çeken detay ise cihazın yer kaplamaması ve çok fonksiyonlu işlemler gerçekleştirmesidir.