Karbul Su Arıtma Cihazı

Su Arıtmanın Faydaları Nelerdir?

Su Arıtmanın Faydaları Nelerdir?

Su içmek günlük yaşamımızda oldukça önemlidir. Su tüketiminin önemi kadar temiz su tüketilmesi de büyük önem taşır. Özellikle su arıtma sisteminin olmadığı sular kirlidir ve bununla birlikte çeşme suları da arınmamış ve kirli sulardır.  Günümüz dünyasında kullanılabilir su oranı azaldığı için halihazırda mevcut olan su oranı ise sürekli olarak kirlenmektedir.

Bu nedenle çeşmelerden akan su kirli sudur. Bu suların içerisine yerleşmiş olan ve insan vücuduna zararlı maddelerin sudan arındırılması işleminin yapılması ise su arıtma sistemi adı verilmektedir.  Su arıtma sisteminin oldukça kalabalık bir malzeme listesi vardır.  Su arıtmanın birçok farklı yöntemi mevcuttur. Tüm bu yöntemlerdeki tek amaç suyun temizlenmesi işlemidir.  

Sudaki Kimyasalların Temizliği 

Su arıtma cihazı modelleri ile içme suyunun içerisinde yer alan kimyasallar sudan arındırılır. Böylece kronik rahatsızlığı olan kişiler arıtılmış sudan içtiği zaman bu kimyasalların etkisi altında kalmaz.  Yine kronik rahatsızlığı mevcut olan kişiler direkt olarak çeşmeden su içtiklerinde olumsuz yönde etkilenirler. Bunun nedeni ise kimyasallarım ve suyun içerisinde bulunan bazı kireç gibi maddelerin kronik rahatsızlığı bulunan kişiyi etkiliyor olmasından kaynaklanmaktadır.  Su arıtma işlemi ile bu rahatsızlıkların nedeni ortadan kaldırılır ve hastanın gayet rahat bir şekilde içebileceği bir su ortaya çıkar. 

İçme Suyunun Mikroplardan Arındırılması İşlemi 

Su arıtma işlemi ile su içerisinde yer alan mikroorganizmalar mikroplar ya da gözle görülmeyen insan vücuduna zarar verebilecek olan diğer varlıklar su arıtma işlemi esnasında UV yöntemi ile ortadan kaldırılır.  Yapılan Bu işlem genel olarak kronik rahatsızlığı olan kişilerin daha rahat etmesine olanak sağlar. Çünkü normalde içme suyunun içerisinde yer alan mikroplar kronik rahatsızlığı mevcut olan kişilere doğrudan etkiler. Ancak su arıtma sistemi ile bu olumsuz etkisi ortadan kaldırılır. 

İçme Suyunun Bulanıklığının Ortadan Kaldırılması 

İçme suyunun bulanıklığının ortadan kaldırılması suyun temizlenmesi demektir. Suyun bulanık olmasının nedeni su içerisindeki kum çamur veya dışarıdan bir şekilde suyun kirlenmesinden kaynaklıdır.  Bulanık olan suyun berrak bir hale getirilmesi ve bu temizleme işleminin yapılması kronik rahatsızlığı olan kişilerin özellikle de böbrek problemi ya da tansiyon rahatsızlığı bulunan hastaların sağlık durumunun daha iyiye götürür.

Diğer türlü kirli suyu tüketen hastalar su içtiklerinde sağlık açısından ciddi anlamda hızlı bir şekilde olumsuz olarak etkilenen edecektir. Özellikle kirli su yüzünden zehirlenme vakaları bile ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle mutlaka su arıtma sistemi kurulmalı ve kronik rahatsızlığı bulunan kişilerin muhakkak bu sudan yararlanması gereklidir. 

Suyun Sertliğinin Dengelenmesi 

Kronik rahatsızlığı olan kişilere etkileyebilecek olan durumlardan biri de suyun sertliğidir. Eğer su çok sert olursa kronik hastalığı bulunan kişinin mide bulantısı veya karın ağrısı olacaktır. Ayrıca sudaki bu sertlikten dolayı hastalar olumsuz yönde etkilenir. Fakat suyun sertliği su arıtma cihazı ile oldukça orantılı bir şekilde ayarlanır. Arıtılmış olan su kişiye zarar vermeden aksine onları mineral gibi ihtiyaçlarını doğrudan giderebilir bir hale gelmiş olur.  Bu nedenle evlerde ve iş yerlerinde su arıtma cihazı kullanımı sağlık açısından büyük önem taşımaktadır. 

Salgın Hastalık Kapma Riski Azalır 

Günümüzde evlerdeki çeşme suları dışarıda açık alanlarda toplanan sulardan veya deniz suyundan ya da yeraltı kaynak suyundan sağlanmaktadır. Özellikle yeryüzünde açık olarak biriken su evlere gelene kadar daha öncesinde bu sudan birçok canlı ve hayvan yararlanmaktadır. Bu nedenle de genel olarak su yolu ile salgın hastalıklar ciddi anlamda risk oluşturmaktadır.

Bu riskten en çok etkilenen grup ise kronik rahatsızlığı olan kişilerdir.  En iyi su arıtma cihazı kullanımı ile suda bulunan mikroplar arındırılır. Hastaların özellikle de kronik hastalığı olan kişilerin kullanımı bakımından uygun bir hale getirilir. Bu sayede su yolu ile oluşabilecek salgın hastalıkların önüne geçilmiş olur. 

Suyun PH Değeri Ayarlanır 

Suyun en önemli faktörlerinden biri pH değeridir. Su arıtma cihazlarının en önemli faydalarından biri de suyun ph değerini kontrol altında tutmasıdır. pH değeri fazla olan suların büyük bölümünde asit vardır bu basit insan vücuduna çok büyük zarar verir. Bu nedenle içme suyunda pH değerinin olması gereken düzeyde tutulması önem arz eder. Evlerde ve işyerlerinde kullanılacak olan su arıtma cihazları sayesinde pH değeri kontrol altında tutulur ve özellikle kronik rahatsızlığı bulunan kişiler için bu durum büyük önem taşır.

Su arıtma sistemlerinin içerisinde yer alan tanklar ile içme suyu sürekli olarak yenilenir böylece hem beklememiş su içilmiş olur hem de içme suyu sürekli yenilendiği için hiçbir etki altında kalmayarak temiz bir şekilde tekrar tüketiciye ulaşır. Bu nedenle içme suyunun sürekli yenilenmiş olması kronik hastalığı olan kişiler bakımından oldukça önemlidir.

Çünkü kronik hastalığı olan kişiler hassas kişilerdir ve bekleyen su veya çeşme suyu içtikleri zaman onlar bu sudan olumsuz yönde etkilenecektir. Fakat arıtılmış olan su sürekli olarak yenilenip temiz bir şekilde tüketiciye ulaştığı için kronik rahatsızlığı olan kişiler bu durumdan etkilenmeyecek aksine olumlu yönde faydalanacaktır. 

Su Arıtma Sistemi ile Suda Kum Kalmaz 

Su arıtma cihazı kullanımı ile içme suyunda hem mikropların hem de diğer faktörlerin tamamen arındırılması işlemi yapılır. Bunların içerisinde çamur veya diğer istenmeyen malzemeler de yer alır. Özellikle kronik hastalığı bulunan kişilere etkileyebilecek olan su içerisinde halihazırda yer alan maddelerden 2 tanesi ise suyun yoğun kumlu ve çamurlu olmasıdır.  Yoğun kum miktarı olan bir su düşünüldüğü zaman gerçekten kronik rahatsızlığı bulunan kişiler bundan çok ileri seviyede etkilenecektir.

Özellikle böbrek rahatsızlığı bulunan kişiler büyük ölçüde etkilenir ve çeşitli yönde hatta daha kötü bir yönde etkileyeceği sağlık sorunları ortaya çıkar. Su arıtma cihazları kullanımı sayesinde cihaz içerisinde bulunan kat kat süzgeçler ile ve içme suyunun içerisindeki kum ve çamur miktarı sıfıra inmektedir. Yapılan bu işlem sayesinde kronik hastalığı bulunan kişiler bu konuda oldukça rahat etmektedir.

Piyasada birbirinden farklı model ve çeşitli su arasınlar cihazlarının satışı yapılmaktadır. Su arıtma cihazı fiyatları cihazın model özelliğine ve markasına göre farklılık göstermektedir. Önemli olan kaliteli bir içme suyu sağlayacak ve uzun ömürlü kullanım imkânı sunabilecek bir su arıtma cihaz seçimi yapmak ve cihazın satın alınmasından sonra düzenli olarak bakımlarını yaptırmaktır.