Karbul Su Arıtma Cihazı

Su Arıtma Cihazını Tüketici Neden Tercih Etmeli

Su Arıtma Cihazını Tüketici Neden Tercih Etmeli

İnsanın yaşı, eğitim durumu, cinsiyeti ve mesleği ne olursa olsun, dünya var olduğu süre boyunca insanı ilgilendiren ve hayatta tutan iki konu vardır. Bunlar solumuş olduğumuz hava ve içmiş olduğumuz sudur. Bu ikisi olmadan yaşamak imkansızdır. Fakat maalesef dünyamızın su kaynaklarına ve havasına sahip çıkma konusunda pek başarılı değiliz.

Bu noktada yaşadığımız çağ, bizi çevresel konular ile ilgili farkındalık oluşturmaya davet etmekte ve gelişen teknoloji ile bu durumu desteklemektedir. Bu teknolojilerden en önemli ve öne çıkanı ise su arıtma teknolojisidir. Su arıtma teknolojisi içilen sudaki zararlı maddelerle suyu ağzımıza götürmeden önce dört bir yandan savaşan ve onları arındırarak temizleyen bir teknolojidir. 

Su Arıtma Cihazı Nedir?

Eğer bir dağ eteğinde bulunan bir köyde yaşamıyorsanız, yaşadığınız ev doğal ve temiz bir su kaynağının yakınında değil de ya da bahçenizde bir su kuyusu bulunmuyorsa şebeke suyu ya da depo suyu kullanıyorsunuz demektir. Su arıtma cihazı ile evinize ulaşan şebeke suyunun içerisindeki görünen ve görünmeyen mikroorganizmalar, katı parçacıklar ve zararlı olan her türlü kimyasal madde elenir ve güvenle içilebilecek sağlıklı bir su haline gelir. Su arıtma teknolojisi bunu yaparken filtrasyon, çöktürme, dezenfeksiyon, deiyonizasyon, elektrodiyaliz gibi birçok farklı işlem uygular. 

En Güvenilir Su Arıtma Teknolojisi: Ters Ozmoz 

Su arıtma konusunda karşımıza çıkacak olan ilk kavram ters ozmoz kavramıdır. Mutfaklarda tezgahların alt kısımlarına yerleştirilen son teknoloji su arıtma cihazı modelleri arasında olan ters ozmoz dünya çapında tercih edilen ve en çok kullanılan yöntem. Bu yöntem geçmiş yıllarda Amerika'da gemilerde deniz suyunu arıtmak için kullanılmış olan fakat büyük boyutlu ve yüksek maliyeti olması nedeni ile ticareti yapılamamıştır.

Ancak günümüzde gelişen teknoloji ile bu su arıtma sistemi çok daha uygun fiyatlar ile karşımıza çıkıyor. Ters ozmos su arıtma sistemi oldukça basit ve karışık olmayan bir çalışma sistemine sahiptir. Bu yöntemin uygulanmış olduğu su arıtma modelleri ile suya ozmotik basınç uygulanır ve ürün suyu ve atık su olmak üzere ayrıştırılır. 

Ters Ozmos Sistemi Çalışma Aşamaları Nelerdir? 

Böyle güçlü bir su arıtma teknolojisinin arka planında neler olduğunu basitçe anlamaya çalışırsak şu şekilde sıralanabilir:

  • Su arıtma işleminde mebran filtreler baş rolü oynamaktadır. Su arıtma cihazının filtresi ve su basınçla birlikte yarı geçirgen olan zardan geçer ve tamamen doğal bir şekilde filtrelenir. 
  • Son derece işlevsel olan bu filtre sayesinde bazı inorganik moleküller ile su molekülleri bu filtreden geçerek kurtulur. Zararlı olan moleküller ise filtrede bulunan gözeneklerden geçemez ve konsantre bir şekilde dışarı atılır. Böylece sağlıklı ve lezzetli arıtılmış suya saniyeler içerisinde kavuşmuş olursunuz. 

Su Arıtma Cihazı Filtresi

Su arıtma cihazlarında arıtma işlemini tek bir fitre gerçekleştirmez.  Cihazın içerisine yerleştirilmiş olan farklı amaçlar için üretilen fitreler bizim kaliteli güvenilir ve sağlıklı su içebilmemiz için mükemmel bir işbirliği ile çalışmaktadır.

Su arıtma cihazlarının içerisinde bulunan bu filtrelerin gözenekleri farklı ölçülerdedir ve çeşitli maddeleri tutmaya yönelik olarak tasarlanmıştır. Su arıtma cihazlarının içerisine yerleştirilmiş olan 5 adet filtre bulunur. Bu filtrelerden ilki tortu filtresidir. Sonrasında mebran filtre karbon filtresi innosense filtre ve anti bakteriyel filtre mevcuttur.

Su Arıtma Cihazı Filtreleri Ne İşe Yarar?

Su arıtma cihazı içerisine yerleştirilmiş olan tortu filtresi mebran filtrenin tıkanıklığını önler ve su içinde çözünmeyen kum gibi büyük parçacıkları ayıklar. Ben karbon filtre ise klor veya koku gibi zararlı organik kimyasal maddelere eleme görevi görür. Ayrıca çeşitli organik bileşenler de karbon filtre tarafından elenir. Su arıtma cihazı içerisinde yer alan fitre sudaki organik kimyasal maddelerle birlikte ağır metalleri ve mikroorganizmaları özenli bir şekilde eler.

Karbon filtre ve filtre kokuyu önleyen filtre ile birlikte suda tat ve koku iyileştirmesi yaparak suyun kalitesini artırır. Su arıtma cihazları içerisinde yer alan bir diğer fitre ise anti bakteriyel filtredir. Bu fitre sayesinde mikroorganizmaların yayılmasının önüne geçilir ve su daimi olarak hijyenik kalır.  Ters ozmos su arıtma teknolojisi ile su otomatik olarak çekilip arıtılarak mutluluğunuza yönlendirilir.

Ters Ozmos Su Arıtma Yöntemi

Ters ozmoz su arıtma yönteminin çalışma şekli aslında çevreye bakıldığında birçok şeyde hatta kendimizde bile görülebilir. Mesela böbrekler vücuttaki üre ürik asit gibi zararlı atık maddeleri süzerek idrar ile dışarı atar. Ters ozmoz da tıpkı böbrekler gibi çalışır.

Ters ozmos su arıtma yönteminin çalışmasını özetleyen bir diğer örnek ise masa üzerine dökülmüş olan suyun üstüne yerleştirilen bir sünger ya da bezdir. Burada hiçbir enerji harcamak sızın yerçekiminin tersi yönde süngere doğru geçiş yapar. Ters ozmos su arıtma sistemi de aynen bu şekilde suyu yukarıya kendine çeker ve arıtma işlemini gerçekleştirir. 

Su Arıtma Cihazı Nasıl Monte Edilir?

Evlerde su arıtma cihazı kullanımına teşvik edeceğiz sebeplerden biri bu cihazların kolay bir şekilde monte edilebiliyor olmalıdır. Ev tipi su arıtma cihazlarında kurulum filtre kaplarının su tankına sabitlenmesi işlemi ile başlar. Filtrelerin hava almadan sıkı bir şekilde yerleştiğini Emin olunduktan sonra yapılması gereken işlem cihazı tezgah altına yerleştirerek su borusunu cihazın tankına bağlamaktır.

Bu sayede suyun giriş çıkış yapacağı boruların bağlantısı sağlanır. Ev tipi su arıtma cihazları ters ozmos teknolojisi ile suyu kendine doğru çeker ve çeşitli filtrelerden geçirilerek arındırılmış olan suyu direkt olarak musluğa aktarır. Su arıtma cihazları ile musluk sularından kaliteli ve sağlıklı içme suyu elde etmeniz mümkün. 

Su Arıtma Cihazlarının Avantajları Nelerdir? 

Su arıtma cihazları ile elde edilen sağlıklı suyun faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Arıtılmış su yumuşak ve sudur ve bu sayede böbreklerin çalışmasında kolaylık sağlanır. Böylece sindirim sistemi de kolay bir şekilde çalışır.
  • Metabolizma hızlanır ve sağlıklı bir şekilde zayıflamaya yardımcı olur.
  • Saç dökülmesi azalır ve tıraş sırasında oluşabilecek tahrişler engellenir.
  • Kahve çay ve yemekler çok daha lezzetli olur.
  • Su arıtma cihazları kirli suyun yapısında bulunan yabancı maddeleri arındırır.

Kirli suların içerisinde sodyum arsenik nitrat kurşun gibi ağır yabancı metaller bulunur. Bu durum ise suyun PH dengesini ve kalitesini bozar. 

Su Arıtma Cihazı Bakımı Nasıl Yapılır? 

Su arıtma cihazları şebeke suyunu arındırmaya yarayan cihazlardır. Su arıtma cihazının verimli bir şekilde çalışması için periyodik olarak temizliğinin ve bakımının yapılması gerekmektedir. Süngerli filtre parçanın yılda 1 defa, süngerli fitrenin yer aldığı mebranların ise 2 yılda bir defa değişmesi gereklidir.

Bu değişimin uzunluğu ya da kısalığı suyun kirlilik oranına bağlı olarak farklılık gösterir. Bu parçalar kolay bir şekilde çıkarılıp geri takılabilen parçalardır. Bu nedenle bu parçaların düzenli olarak çıkarılarak bol su ile yıkanması gereklidir. Su arıtma cihazının verimli bir şekilde çalışması ve suyunuzun kalitesinin artması için cihaz bakımının ve temizliğinin periyodik olarak yapılması önem arz eder.